https://medistica.com.pl/en/homepage/ https://medistica.com.pl/de/heimpage/ https://medistica.com.pl/ua/%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%bd%d1%8e-%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d1%96%d0%bd%d0%ba%d1%83/

Biopsja cienkoigłowa tarczycy

Biopsja tarczycy to badanie, które jest niezbędne do właściwej diagnozy guzków. Polega na nakłuwaniu danego obszaru cienkimi igłami. Zwykle wykonuje się biopsję cienkoigłową celowaną, która wymaga stałej kontroli USG. Zwiększa to precyzję, a zarazem skuteczność badania. Pozyskane komórki tarczycy poddawane są dalszym badaniom mikroskopowym. Dzięki temu możliwe jest wykrycie lub wykluczenie zmian chorobowych. Należy zaznaczyć, że tego typu badanie jest najczęściej bezbolesne. Wynika to z faktu, że stosowane są tutaj o wiele cieńsze igły, niż np. podczas poboru krwi lub robienia zastrzyków. 

M

Wskazania do biopsji tarczycy

Biopsję tarczycy warto wykonać w przypadku pojawienia się guzków. Za jej pomocą można również wykryć stany zapalne. Zwykle na opisywane badanie kieruje się pacjentów, którzy posiadają twarde oraz powiększone guzki na tarczycy. Powodem do niepokoju mogą być również powiększone węzły chłonne. Oczywiście nie każde zmiany (np. cysty) wymagają przeprowadzenia biopsji. Właśnie dlatego tak ważna jest tutaj rzetelna ocena. Dzięki omawianemu badaniu można określić, czy dana zmiana ma charakter złośliwy, czy też nie. Nie zapominajmy, że guzy w obrębie tarczycy mogą być objawem nowotworu. Podczas biopsji można również wstępnie ocenić, czy dana jest procesem złośliwym. Jednak zwykle dokładna diagnoza możliwa jest dopiero po wycięciu zmiany.

Przeciwwskazania do biopsji tarczycy

Biopsji tarczycy nie należy wykonywać u osób, które stosują leki przeciwzakrzepowe. Nie jest to również badanie polecane, jeśli mamy do czynienia z ropnymi zmianami. Przeciwwskazaniem jest także ciężka odmiana skazy krwotocznej.

Jak przygotować się do badania biopsji tarczycy?

Biopsja tarczycy nie wymaga specjalnego przygotowania. Zaleca się jednak wcześniejsze przeprowadzenie badania USB. Dzięki temu wyniki biopsji będą dokładniejsze. Warto zaznaczyć, że podczas badania nie stosuje się znieczulenia. Wszelkie obawy są zupełnie niepotrzebnie, gdyż igły o średnicy 0,4 mm są niemal niewyczuwalne.

Przebieg badania biopsji tarczycy

Biopsja tarczycy przebiega bardzo szybko. Głównym celem jest nakłucie igłą podejrzanej zmiany. Dzięki temu możliwe jest pobranie materiału do badania cytologicznego. Bezpośrednio po nadaniu można wrócić do codziennych zajęć. Nie występują tutaj żadne niepożądane objawy. W miejscu nakłucia może jedynie pojawić się delikatny siniak. W skrajnych przypadkach pojawia się obrzęk, czy też dolegliwości bólowe. U zdecydowanej większości osób takie objawy nie występują.

  • Biopsja tarczycy 350 zł

    Cena nie zawiera kosztu badania histopatologicznego.