https://medistica.com.pl/en/homepage/ https://medistica.com.pl/de/heimpage/ https://medistica.com.pl/ua/%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%bd%d1%8e-%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d1%96%d0%bd%d0%ba%d1%83/

Ginekomastia

Przyczyny przerostu piersi męskiej (ginekomastii) są różne. Wśród nich pojawiają się przede wszystkim zaburzenia hormonalne lub endokrynne. Ginekomastia może wpływać negatywnie na samopoczucie pacjentów. Dzięki zabiegowi redukcji tkanki gruczołowej, tłuszczowej i łącznej, który przeprowadzamy w klinice Medistica Chirurgia + Estetyka w Krakowie, mężczyźni odzyskują naturalny wygląd tkanki piersiowej.

 

Ginekomastia może mieć wiele przyczyn i występować jedno lub obustronnie. Wśród nich znajdują się:
– zaburzenia hormonalne, które są związane z chorobami narządów wewnętrznych (np. tarczycy, wątroby czy nerek),
– zaburzenia endokrynne,
– choroby nowotworowe,
– nieprawidłowa dieta,
– przyjmowanie niektórych leków np. anabolików,
– zaburzenia o charakterze fizjologicznym, które pojawiają się w okresie dojrzewania (nadmiar estrogenów).

 

Przerost piersi mężczyzn z nadwagą związany jest z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej. To schorzenie nosi nazwę lipomastii.

M

Przed zabiegiem redukującym ginekomastię

Pacjenci powinni być w dobrym stanie zdrowia, nie posiadać dodatkowych chorób przewlekłych lub leczyć je prawidłowo i nie palić papierosów. Każdy pacjent, który zgłasza się do naszej kliniki, jest szczegółowo konsultowany z chirurgiem plastycznym. Przed zabiegiem redukującym ginekomastię lekarz musi sprawdzić, czy pacjent nie posiada zaburzeń hormonalnych lub innych chorób, które mają wpływ na przerost piersi. Należy poinformować lekarza o wszelkich przebytych chorobach i przyjmowanych lekach. W związku z tym, że redukcja ginekomastii jest zabiegiem z dziedziny chirurgii plastycznej, dobry chirurg plastyczny zleca również dodatkowe badania laboratoryjne. Przed zabiegiem należy wykonać USG piersi oraz odbyć konsultację z anestezjologiem.

Ginekomastia — przebieg zabiegu

Zabieg redukcji ginekomastii przeprowadzany jest głównie w znieczuleniu ogólnym i trwa godzinę. W przypadku pacjentów, u których ginekomastia osiąga małe rozmiary lub widoczna jest niewielka lipomastia — zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Przebieg zabiegu jest zależny od indywidualnych cech pacjenta i tego, z jakim stopniem zaawansowania przerostu sutka mamy do czynienia.

 

Zabieg polega na zredukowaniu tkanki tłuszczowej, gruczołowej oraz łącznej. W niektórych przypadkach może być także zalecane zmniejszenie średnicy otoczki i podniesienie kompleksu brodawka-otoczka lub wykonanie nacięcia na pograniczu otoczki sutkowej i skóry oraz usunięcie gruczołu. Zabieg pozostawia na ciele małe blizny.

 

Jeśli chodzi o lipomastię, z piersi usuwany jest nadmiar tłuszczu; chirurg plastyczny za pomocą kaniuli o średnicy 2-3 mm, odsysa tkankę tłuszczową.

Efekty po zabiegu redukcji ginekomastii

Dzięki zabiegowi:
– piersi uzyskują naturalny, płaski wygląd,
– otoczka zostaje zmniejszona,
– klatka piersiowa nabiera nowego, estetycznego wyglądu.

Rekonwalescencja po zabiegu redukcji ginekomastii

Okres pooperacyjny z reguły jest bezbolesny i wynosi ok. 2 tygodnie. Pacjenci dostają zalecenia, wśród których znajduje się m.in.:
– noszenie pasa uciskowego,
– prowadzenie oszczędnego trybu życia,
– wstrzymanie aktywności fizycznej.

 

Ryzyko powikłań jest niewielkie, jednak mogą one wystąpić tak, jak w przypadku każdego zabiegu operacyjnego. Wśród nich mogą pojawić się krwiaki, nadmierne bliznowacenie, infekcja czy martwica brzegów rany. Najważniejsze, by stosować się do zaleceń chirurga plastycznego, obserwować swoje ciało i zgłaszać się do kliniki na regularne kontrole — po tygodniu i po miesiącu od wykonania zabiegu.