https://medistica.com.pl/en/homepage/ https://medistica.com.pl/de/heimpage/ https://medistica.com.pl/ua/%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%bd%d1%8e-%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d1%96%d0%bd%d0%ba%d1%83/

Badanie KTG

Badanie KTG, czyli kardiotokografia umożliwia monitorowanie akcji serca płodu orazzapis czynności skurczowej mięśnia macicy w tym samym czasie.

M

Kiedy wykonuje się KTG?

U kobiet, których ciążą rozwija się prawidłowo, KTG stanowi element intensywnej opieki przedporodowej. Oznacza to, że badanie jest wykonywane pod koniec ciąży, czyli zazwyczaj po 25. tygodniu. Na kilka tygodni przed przewidywanym terminem porodu zaleca się wykonywanie KTG co 2-3 dni. Badanie wykonuje się także podczas porodu.rnInnymi sytuacjami, w których wykonanie KTG jest wskazane są:

  • podejrzenie tachykardii u płodu
  • podejrzenie arytmii serca płodu
  • podejrzenia bradykardii płodu lub
  • zagrożona ciąża u kobiety z zagrożoną ciążą

Przebieg badania KTG

Badanie KTG zazwyczaj trwa około 20-30 minut, w niektórych przypadkach może zostać przedłużone do 60 minut. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Badanie jest całkowicie bezpieczne i komfortowe. Przeprowadza się je w pozycji leżącej.Osoba przeprowadzająca mocuje na brzuchu ciężarnej (w miejscu, gdzie rytm serca dziecka jest najlepiej wyczuwalny) głowicę kardiograficzną, która jest umieszona na elastycznym pasku zakładanym na brzuch. Powyżej mocowana jest druga głowica – tokograficzna, która rejestruje skurcze macicy. Obie głowice są połączone z aparatem KTG. Na wykresie widoczny jest zapis akcji serca płodu oraz skurcze mięśnia macicy. Wynik badania jest interpretowany i opisany przez lekarza.