https://medistica.com.pl/en/homepage/ https://medistica.com.pl/de/heimpage/ https://medistica.com.pl/ua/%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%bd%d1%8e-%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d1%96%d0%bd%d0%ba%d1%83/

Operacja przepukliny pępkowej

Przepuklina pępkowa powoduje szereg dolegliwości bólowych, które potrafią obniżyć komfort życia. Może dotyczyć dzieci lub dorosłych. Zabieg usunięcia przepukliny pępkowej nie tylko wpływa na poprawę stanu zdrowia pacjenta, ale i pozytywnie zmienia jakość codziennego funkcjonowania. Zabieg usunięcia przepukliny wykonuje lekarz chirurg w naszej klinice Medistica Chirurgia + Estetyka.

M

Jak powstaje przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa występuje w obrębie jamy brzusznej i powstaje na skutek otworu lub szczeliny w powłokach brzusznych, który zaczął się uwypuklać. Powłoki brzuszne są odpowiedzialne za utrzymywanie narządów wewnątrz brzucha. Dodatkowo przepuklina zawiera najczęściej przemieszczone narządy jamy brzusznej — jelita lub otrzewną.

 

Występowanie:

  • W przypadku dorosłych kobiet może pojawić się jako powikłanie ciąży, operacji czy na skutek urazu pępka.
  • U mężczyzn często występuje w wyniku wysiłku fizycznego.
  • U dzieci jest spowodowana brakiem zamknięcia pierścienia pępkowego. Pojawia się w wieku 2-3 lat i z reguły sama ustępuje.

Objawy przepukliny pępkowej

Podstawowym objawem przepukliny pępkowej jest charakterystyczne uwypuklenie w okolicy pępka. Dodatkowo może pojawić się ból, nasilający się w momencie napinania mięśni brzucha tj. w przypadku kaszlu, oddawania stolca czy nawet kichania. Niestety nieleczona przepuklina stopniowo się powiększa i może być groźna dla zdrowia.

Kiedy należy wykonać operację przepukliny pępkowej?

W przypadku dzieci zabieg jest zalecany, jeśli przepuklina nie ustępuje powyżej 3 roku życia. U dorosłych nieoperowana przepuklina stopniowo może zwiększać swój rozmiar, co może skutkować groźnymi dla zdrowia powikłaniami, dlatego dobry chirurg ogólny zaleca jak najszybsze wykonanie zabiegu.

Operacja przepukliny pępkowej

Rodzaj zabiegu zamknięcia przepukliny jest zależny od jej wielkości oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta i jest wykonywany na bloku operacyjnym przez chirurga ogólnego.  Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a czas trwania zabiegu wynosi od 50 minut do 1,5 godziny. Najczęściej wykorzystywaną metodą operacji przepukliny jest metoda MAYO. Polega ona na wykonaniu półokrągłego nacięcia wokół pępka i oddzieleniu worka przepuklinowego. Jeśli przepuklina osiągnęła spore rozmiary i jest nieodprowadzalna, należy naciąć worek przepuklinowy, by uwolnić narządy i pozwolić im wrócić do jamy brzusznej. W trakcie zabiegu chirurg ogólny zszywa otrzewną. Jeśli zszywana tkanka jest słabej jakości lub połączenie brzegów powięzi jest trudne — lekarz może zdecydować się na wszczepienie specjalnej siatki. Dzięki niej miejsce po przepuklinie zostaje wzmocnione, a dalsze rozejście się powięzi jest niemożliwe. Końcowy etap zabiegu polega na przyszyciu pępka.

Efekty po zabiegu operacji przepukliny pępkowej

Zabieg przepukliny pępkowej wykonuje się przede wszystkim dla pozbycia się bólu i w celu poprawienia komfortu codziennego życia. Dodatkowo po zabiegu pacjenci odzyskują w pełni naturalny wygląd brzucha.

Rekonwalescencja po operacji przepukliny pępkowej

Każdy pacjent dostaje od nas wskazówki, dotyczące bezpiecznego poruszania się po zabiegu, a okres rekonwalescencji może wynosić od 3 do 6 miesięcy (przeważnie wynosi 2 miesiące). W początkowych tygodniach bardzo ważne jest odpowiednie wstawanie i siadanie. Dodatkowo pacjenci otrzymują instrukcję, która dotyczy stabilizacji operowanego miejsca w przypadku korzystania z toalety, czy kasłania. To bardzo ważne w przypadku regeneracji powłok brzusznych. W zależności od stanu zdrowia chirurg może zalecić noszenie specjalnego pasa. Należy także unikać wysiłku fizycznego, w tym aktywności fizycznej i dźwigania ciężarów. Dodatkowo pacjenci powinni pozostać pod opieką fizjoterapeuty, który pomoże im w powrocie do pełnej sprawności fizycznej.

  • Operacja przepukliny brzusznej / pępkowej / pachwinowej od 7000 zł
    • Operacja przepukliny pachwinowej jednostronnej klasycznie (metodą Lichtensteina) OD 8600 zł
    • Operacja przepukliny pachwinowej metodą przezbrzuszną, przedotrzewnową (TAPP – Transabdominal preperitoneal repair) OD 12000 zł
    • Operacja przepukliny pępkowej laparoskopowo OD 7000 zł
    • Operacja przepukliny brzusznej kresy białej chirurgicznie OD 10600 zł
    • Zabieg łączony: Cholecystectomia + operacja przepukliny z wszyciem siatki OD 10000 zł
    • Znieczulenie ogólne do zabiegu + opieka anestezjologiczna OD 1000 zł
    • Doba w klinice z opieką nocną OD 1000 zł