Kamica żółciowa

Pęcherzyk żółciowy pełni funkcję gromadzenia żółci, którą produkuje wątroba. Żółć w naszym organizmie ułatwia trawienie tłuszczów, a kiedy pojawia się w nadmiarze — zostaje magazynowana przez pęcherzyk żółciowy, który uaktywnia się po zjedzeniu posiłku. To niewielki zbiornik, znajdujący się pod wątrobą, którego dysfunkcja nazywana jest także niedrożnymi drogami żółciowymi.

M

Objawy niedrożności dróg żółciowych

Niedrożne drogi żółciowe są przyczyną bólu, który pojawia się do 2 godzin po zjedzeniu tłustego posiłku. Ból przybiera charakter tzw. kolki żółciowej i pojawia się w prawym nadbrzuszu, jako skutek nagromadzonej żółci w pęcherzyku żółciowym. Kolka żółciowa bywa mylona z zaburzeniami czynności wątroby, a tymczasową ulgę w bólu przynoszą leki przeciwbólowe i przede wszystkim rozkurczające. Nie jest to jednak sposób na pozbycie się problemu. Największą skuteczność przynosi operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego, wykonywana przez dobrego chirurga ogólnego. Jeśli widzisz u siebie podobne objawy i chcesz zdiagnozować problem — skontaktuj się z naszą kliniką w Krakowie.

Objawy kolki żółciowej:
– ból w prawym nadbrzuszu,
– odbijanie,
– nudności,
– uczucie pełności,
– wzdęcia,
– wymioty.

 

W przypadku, gdy ból się nasila, leki nie przynoszą ulgi i dodatkowo pojawia się gorączka — należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ból brzucha, który utrzymuje się stale, może być spowodowany ostrym zapaleniem nie tylko samego pęcherzyka, ale i dróg żółciowych. Dodatkowo może pojawić się ropniak pęcherzyka żółciowego lub jego perforacja, powodująca zapalenie otrzewnej. Operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego jest najskuteczniejszą metodą w walce z tym schorzeniem.

Masz pytania dotyczące zabiegu?

Zadzwoń lub umów się na konsultację +48 604 749 750