Konizacja szyjki macicy

Konizacja szyjki macicy to zabieg chirurgiczno – ginekologiczny wykorzystywany w celu diagnostycznym, a także leczniczym. Przeprowadza się go u kobiet, których wynik cytologiczny wykazał nieprawidłowości. Zabieg polega na wycięciu stożka szyjki macicy i przekazaniu go do badania histopatologicznego. Konizacja szyjki macicy pozwala ustalić czy zmiany ujawnione w badaniu cytologicznym są np. zmianami nowotworowymi. Zabieg pozwala na usunięcie wcześnie wykrytych zmian przedrakowych.

M

Wskazania do zabiegu:

  •  nieprawidłowy wynik badania cytologicznego,
  • nieprawidłowy wynik kolposkopii wskazujący,
  • nieprawidłowy wynik biopsji szyjki macicy.

Przebieg zabiegu:

Konizacja szyjki macicy wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Przed zbiegiem kwestie dotyczące znieczulenia, ustalane są z lekarzem anestezjologiem, który przeprowadza z Pacjentką dogłębny wywiad. Zabieg odbywa się w pozycji ginekologicznej na stole zabiegowym. Po odpowiednim znieczuleniu, lekarz wprowadza do pochwy wziernik aby uwidocznić jej wnętrze. Przy pomocy pętli elektrochirurgicznej, skalpela lub lasera wycina fragment szyjki macicy, a następnie wykonuje wyłyżeczkowanie jamy macicy – pozwala to wykluczyć lub zdiagnozować inne nieprawidłowości w jej obrębie. Tkanka pobrana w trakcie konizacji poddawana jest badaniu histopatologicznemu.

Rekonwalescencja po zabiegu konizacji szyjki macicy:

Rekonwalescencja po zabiegu trwa około 3 – 4 tygodni. Przez 24 godziny od wykonania zabiegu, mogą występować bóle podbrzusza. Pacjentka może spodziewać się krwawienia i upławów z dróg rodnych. Jeśli występowanie krwawienia trwa dłużej niż 3 tygodnie, należy niezwłocznie skonsultować się lekarzem. Podczas trwania rekonwalescencji zaleca się prowadzenie oszczędnego trybu życia, szczególną dbałość o higienę intymną oraz nie stosowanie tamponów.