Nacięcie i drenaż ropnia

Leczenie ropnia jest bardzo istotne, ponieważ brak szybkiej opieki medycznej może doprowadzić do jego pęknięcia, rozprowadzając szkodliwe bakterie na dalsze części tkanek. Warto podkreślić, że w bardzo małym stopniu ropnie wchłaniają się samoistnie. Najlepszą metodą leczenia ropnia, jest jego całkowite usunięcie przez chirurga ogólnego. Takie zabiegi chirurgiczne wykonujemy w naszej klinice Medistica Chirurgia + Estetyka w Krakowie.

 

Ropień to stan zapalny, który powstaje w wyniku obecności bakterii i może występować w każdej części ciała. Pojawia się na skórze lub pod skórą oraz na narządach wewnętrznych. Ropień to przede wszystkim schorzenie, które wymaga konsultacji z chirurgiem ogólnym, ponieważ brak opieki zdrowotnej może doprowadzić do zakażenia krwi.

 

Ropień, który znajduje się pod powierzchnią skóry, ma postać miękkich kulek, które wypełnione są płynem. Często w okolicy ropnia widoczne jest zaczerwienienie oraz uczucie ciepła. Dodatkowymi objawami, które występują przy ropniu, jest ból i gorączka. Ropnie, które znajdują się wewnątrz organizmu, są możliwe do zdiagnozowanie podczas badania USG lub RTG na konsultacji u dobrego chirurga ogólnego.

M

Jak i gdzie powstaje ropień?

Przyczyną powstania ropnia jest zakażenie bakteriami. Do takiej sytuacji może dojść przez różnego rodzaju urazy. Okoliczności, które mogą zwiększyć szansę wystąpienia ropnia to:
– ogólne osłabienie organizmu,
– zapalenie jelit,
– cukrzyca,
– obecność odleżyn,
– choroba naczyń krwionośnych,
– choroby nowotworowe.

 

Występowanie:
– ropień w gardle,
– ropień w jamie ustnej,
– ropień na pośladkach,
– ropień w jamie brzusznej,
– ropień na piersi,
– ropień w odbycie.

Leczenie ropnia i przebieg zabiegu

Początkowe leczenie rozpoczyna się od antybiotyków, których celem jest zmniejszenie objawów stanu zapalnego. Kolejnym krokiem leczenia ropnia jest jego całkowite wycięcie. Czas trwania zabiegu to od 10 minut do 1 godziny. W zależności od wielkości ropnia oraz zaleceń chirurga ogólnego, który wykonuje zabieg, stosuje się znieczulenie miejscowe lub ogólne. W przypadku małych ropni i wykorzystania znieczulenia miejscowego pacjent może jeszcze tego samego dnia może wrócić domu, natomiast jeśli przy zabiegu skorzystano ze znieczulenia ogólnego, pobyt w klinice w Krakowie zostaje wydłużony.

 

W zależności od stopnia zaawansowania ropnia, chirurg ogólny nacina skórę wokół ropnia, następnie dokonuje drenażu, który ma na celu dokładne wyczyszczenie tkanek z bakterii. W niektórych przypadkach występuje potrzeba pozostawienia drenu lub sączka, który pozwala ropie, na swobodne wydostanie się z organizmu. Pod koniec zabiegu, chirurg ogólny zakłada szwy i ochronny opatrunek. Płyn, który znajduje się w ropniu, po wykonanym zabiegu zostaje wysłany do badania laboratoryjnego (histopatologicznego). Dzięki wynikom badania, chirurg ogólny jest w stanie określić, jaka bakteria wywołała stan zapalny.

Efekty po nacięciu i drenażu ropnia

Dzięki zabiegowi pacjent przede wszystkim pozbywa się niebezpiecznego problemu. Samoistne pęknięcie ropnia mogłoby doprowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań, związanych z zakażeniem krwi (sepsą). Dodatkowo dzięki nacięciu i drenażu ropnia skóra wraca do naturalnej formy i następuje poprawa jakości życia.

Rekonwalescencja po nacięciu i drenażu ropnia

Pacjent może opuścić klinikę tego samego dnia, jeśli zastosowano znieczulenie miejscowe. Po wykonanym zabiegu lekarz prowadzący stosuje antybiotykoterapię. Bardzo ważne jest, aby po zabiegu dbać o higienę rany i pamiętać o codziennej zmianie opatrunków. Lekarz indywidualnie wyznacza termin kontroli lekarskiej, jednak w przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości takich jak: gorączka, ból, obrzęk należy udać się na wcześniejszą konsultację z chirurgiem. W razie dodatkowych pytań zapraszamy Państwa do kontaktu.

  • Nacięcie i drenaż ropnia od 1000 zł