Wycięcie wrastającego paznokcia

Wrastanie paznokcia to problem, który najczęściej dotyczy palców stóp. Charakteryzuje się bólem przy nacisku na paznokieć oraz zaczerwienieniem lub opuchnięciem palca. Schorzenie utrudnia chodzenie w butach, powoduje ból przy każdym kroku w związku z rozwojem stanu zapalnego i podrażnienia wokół paznokcia. Szybka interwencja dobrego i doświadczonego chirurga ogólnego jest w stanie szybko i skutecznie pomóc pacjentowi. Zapraszamy na konsultację do kliniki Medistica Chirurgia + Estetyka w Krakowie.

M

Przyczyny wrastania paznokcia

Wrastanie paznokcia może być spowodowane:

– nieprawidłowym przycinaniem paznokci i skórek,
– uciskiem paznokcia (zbyt wąskie obuwie),
– wrodzoną wadą nieprawidłowego wzrostu paznokcia,
– urazami mechanicznymi, w tym korzystaniem z ostrych narzędzi podczas higieny paznokci.

 

Objawy wrastającego paznokcia

Wrastaniu paznokcia często towarzyszy:
– piekący ból przy nacisku paznokcia,
– zaczerwienienie, opuchnięcie palca,
– wyciek ropy z rany, która tworzy się wokół paznokcia.

 

Nasilenie objawów występuje podczas noszenia butów. Dzieje się tak, ponieważ nacisk na palce stóp podrażnia wrastający paznokieć.  Jeśli nosząc obuwie odczuwamy dyskomfort lub zauważyliśmy któryś w wymienionych wyżej objawów, warto skonsultować problem ze specjalistą. W naszej Klinice Medistica Chirurgia + Estetyka w Krakowie, konsultacji udzielają wykwalifikowani i doświadczeni chirurdzy ogólni, którzy pomogą zdiagnozować przyczyny problemu i zaproponują leczenie.

Leczenie wrastającego paznokcia: chirurgicznie i zapobiegawcze

Diagnoza i wdrożenie leczenia na wczesnym etapie jest kluczowe, jeśli chcemy uniknąć zabiegu chirurgicznego. W przypadku rozpoznania problemu wrastającego paznokcia we wczesnym stadium, możliwe jest jego leczenie, poprzez założenie specjalnej klamry na paznokieć. Dzięki temu zabiegowi udaje się utrzymać prawidłowy wzrost paznokcia. Jeśli zniekształcenie paznokcia jest zbyt duże lub założenie klamry nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, konieczne jest wówczas wykonanie zabiegu wycięcia wrastającego paznokcia. Dlatego w sytuacji, gdy zauważymy niepokojące objawy, warto niezwłocznie udać się do dobrego chirurga.

 

Dodatkowymi wskazaniami do wycięcia wrastającego paznokcia w chirurgii ogólnej jest:

– wada łożyska paznokcia,
– zaawansowana grzybica,
– duży krwiak podpaznokciowy,
– zmiana nowotworowa,
– obecność ciała obcego pod paznokciem.

 

Zabieg wycięcia paznokcia wykonuje nasz chirurg ogólny. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu Pacjent nie odczuwa żadnego bólu ani dyskomfortu.

Podczas zabiegu zostają usunięte martwe tkanki skóry (pod paznokciem i z boków paznokcia), powodujące stan zapalny.

W niektórych przypadkach paznokieć może zostać usunięty całkowicie lub tylko częściowo. Czas takiego zabiegu wynosi od 20 do 30 minut.

Efekty, jakie daje zabieg wycięcia wrastającego paznokcia:

Wycięcie wrastającego paznokcia to przede wszystkim pozbycie się dolegliwości bólowych, które towarzyszą temu schorzeniu. Dodatkowo zabieg przywraca uczucie wygody, związane z noszeniem butów.

Zalecenia po zabiegu usunięcia wrastającego paznokcia

Zabieg usunięcia wrastającego paznokcia nie wymaga hospitalizacji. Opuszczając klinikę Medistica Chirurgia + Estetyka po zabiegu, należy pamiętać o tym, aby:

  • nie przeciążać nogi,
  • dbać o higienę stopy,
  • przemywać miejsca zabiegu środkami dezynfekującymi,
  • regularnie zmieniać opatrunek.
  • dodatkowo przez pierwsze dni po zabiegu kłaść nogę tak, by znajdowała się powyżej biodra.

Można także korzystać z zimnych okładów na palce, które zmniejszą obrzęk oraz zminimalizują dyskomfort związany z gojeniem się rany.

Jeśli w trakcie zabiegu zostały założone szwy, po 10-14 dniach należy zgłosić się do kliniki Medistica Chirurgia + Estetyka w celu ich usunięcia.

Po wykonanym zabiegu należy obserwować stopę. W przypadku wystąpienia bólu, zaczerwienienia skóry, uczucia gorąca na skórze lub gorączki, koniecznie należy skonsultować to z lekarzem.

W okresie pozabiegowym, należy unikać obuwia, które powoduje dodatkowego nacisk na obszar pozabiegowy. Warto w czasie rekonwalescencji ograniczyć uprawienie sportu. Od 12 do 16 miesięcy po zabiegu, paznokieć odrasta na długość palca stopy, wracając do swojego normalnego kształtu.

  • Usunięcie paznokcia wrastającego z podszyciem fałdu OD 800 zł