Toksyna botulinowa

Dermatologia
Estetyczna

TOKSYNA BOTULINOWA

 

Toksyna botulinowa – jest silnie działającą naturalną toksyną powodującą zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami. Poprzez działanie toksyny nie dochodzi do skurczów porażonego mięśnia. Toksynę botulinową stosuje się w medycynie w leczeniu różnych chorób jak zez, choroby neurologiczne przebiegające z nadmiernym napięciem mięśni, jak również nadmierną potliwości. Do likwidacji zmarszczek mimicznych stosuje się bardzo małe stężenia toksyny, które nie mają wpływu na inne elementy układu nerwowego poza okolicą w której podano zastrzyk.

Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego. Ze względu na komfort pacjenta czasami stosuje się znieczulenie kremem (np. EMLA) na około 1 godzinę przed zabiegiem.Efekt działania pojawia się po około 7 dniach i utrzymuje przez ok. 4-6 miesięcy. Podanie toksyny botulinowej nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych. Niewielką ilość preparatu za pomocą jednorazowej strzykawki z cienka igłą precyzyjnie wstrzykuje się w wyznaczone miejsce. Zabiegi można powtarzać co 6 – 8 miesięcy nie częściej niż co 3 miesiące. Zabieg daje bardzo szybkie i długotrwałe efekty. Po zakończeniu procedury pacjent może powrócić do swojej codziennej aktywności. Ślady po wkłuciach są prawie niewidoczne. W dniu zabiegu oraz w dniu następnym należy unikać gimnastyki, pochylania głowy, masażu twarzy, sauny czy łaźni tureckich.

Wskazania

– zmarszczki mimiczne
– zmarszczki gładzizny czoła
– Kurze łapki
– boczne i środkowe uniesienie brwi
– zmarszczki palacza
– zmarszczki na szyi
– nadpotliwość pach, dłoni i stóp

Przeciwwskazania

– ciąża
– karmienie piersią
– skłonność do blizn przerostowych
– stany zapalne skóry (trądzik, opryszczka)
– nadwrażliwość na toksynę botulinową
– terapia lekami przeciwkrzepliwymi (aspiryna, acenokumarol)
– zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
– stosowanie leków: D-penicylamina (Cuprenil), cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyn