Dermatoskopia Kraków. Klinika Medistica w Krakowie.
Dermatologia

Dermatoskopia

Dermatoskopia – skuteczna walka z rakiem skóry

Dermatoskopia jest to badanie znamion skórnych ( w tym znamion barwnikowych, czyli pieprzyków) pod powiększeniem i przy użyciu specjalistycznego sprzętu – dermatoskopu. Jest to obecnie najbezpieczniejsze i najbardziej dokładne badanie diagnostyczne skóry, a przy tym bezbolesne i trwające zaledwie kilka minut, które pozwala wykryć m.in. czerniaka (raka skóry) we wczesnym etapie rozwoju. Jak zatem wygląda badanie z wykorzystaniem dermatoskopu i kiedy należy je wykonać?

Dermatoskopia – jak wygląda badanie?

Przed rozpoczęciem badania lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, podczas którego pyta o to czy któreś zmiany skórne budzą jego niepokój, a także czy pacjent znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na czerniaki skóry (np. występowanie czerniaków w rodzinie, korzystanie z solarium, oparzenia słoneczne). Następnie, niepokojące przebarwienia i znamiona, ogląda w dużym powiększeniu z wykorzystaniem dermatoskopu, który swoim wyglądem przypomina latarkę z lupą. Umożliwia ono na kilku lub kilkunastokrotne (w przypadku badania wideodermatoskopem nawet siedemdziesięciokrotne) powiększenie badanego miejsca, a wbudowane oświetlenie boczne dodatkowo pozwala uzyskać „trójwymiarowy obraz” skóry.

Każdy pacjent powinien być dokładnie w ten sposób przebadany, ponieważ prawidłowa ocena skóry zapobiega przeoczenia zmian, które mogą być zagrożone wystąpieniem czerniaka lub rakiem podstawnokomórkowym.

Podczas badania dermatoskopem lekarz jest w stanie wstępnie ocenić złośliwość danego znamiona, a nawet, w niektórych przypadkach, całkowicie ją wykluczyć. A zatem celem takiego badania jest odróżnienie zmian złośliwych od łagodnych, a także określenie czy dane znamię wymaga wycięcia chirurgicznego, czy też nie.

Fotodermatoskopy i wideodermatoskopy

Nowoczesne, cyfrowe dermatoskopy (foto- lub wideodermatoskopy) mają aparat fotograficzny i mogą być podłączone do komputera. Wówczas zdjęcie badanego znamiona jest przesyłane do komputera, dając tym samym lekarzowi możliwość obejrzenia zmiany skórnej w wysokiej rozdzielczości na dużym monitorze. Następnie takie zdjęcie zapisywane jest na twardym dysku, dzięki czemu w przypadku kolejnych wizyt istnieje możliwość dokładnego prześledzenia ewolucji zmiany.

Dermatoskopia – wskazania

Takie badanie dermatoskopem powinien przejść każdy raz w roku, najlepiej jesienią lub zimą. Wskazane jest również dla osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry, a także osoby narażone na częste przebywanie na słońcu i z tendencją do powstawania nowych pieprzyków.

Ponadto do dermatologa na badanie dermatoskopem powinny zgłosić się jak najszybciej osoby, u których pojawiło się nowe znamię, szybko rośnie, łuszczy się, krwawi, swędzi, ma nieregularne brzegi, niejednolity kolor i szybko się zmienia. Inne niepokojące objawy to sączenie ze znamiona, zaczerwienienie wokół, obrzęk i ból.

Warto poddać się temu badaniu, ponieważ wideodermatoskopia jest to bardzo skuteczna diagnostyka, do tego bezinwazyjna, dająca nawet 95 proc. szansy na wczesne wykrycie czerniaka złośliwego.

Czytaj więcej

Regularne badania są wskazane dla osób narażonych na częste przebywanie na słońcu oraz z tendencją do powstawania nowych pieprzyków. Warto podkreślić, że wideodermatoskopia jest bardzo skuteczna diagnostycznie, a przy tym bezinwazyjna.
Profilaktyczne badania wideodermoskopem Foto Finder dają 95% szansy na wczesne wykrycie czerniaka złośliwego.

cta Masz pytania dotyczące zabiegu? Skontaktuj się z nami! +48 784 030 546

Wskazania

  • tendencja do pojawiania się zmian barwnikowych
  • czerniak w wywiadzie rodzinnym
  • częsta ekspozycja na słońce

Brak przeciwwskazań do badania.

Masz pytania dotyczące zabiegu

Zadzwoń po poradę

lub

umów się na konsultację?

cta +48 784 030 546