Zobacz pozostałe kliniki
https://medistica.com.pl/ginekologia-plodnosc/en/homepage-2/

Płodność u mężczyzn – dlaczego warto zrobić badanie nasienia?

Podstawą do diagnozy niepłodności męskiej jest wykonanie seminogramu, czyli badanie nasienia. To nieinwazyjne badanie, które pozwala na wstępną, ogólną ocenę płodności mężczyzny.

M

Badanie nasienia – jak wygląda seminogram? | Medistica Kraków

Seminogram, czyli inaczej badanie nasienia, oznacza ocenę plemników i płynu nasiennego. Ocena ta może być ręczna (wykonywana przez diagnostę w laboratorium pod mikroskopem) lub komputerowa. W naszej klinice oferujemy tę drugą metodę, opierając się na zalecanym przez WHO protokole SCA. Na wstępie warto zaznaczyć, że nieprawidłowy wynik jednorazowego badanie nasienia nie jest diagnostyczny. W przypadku odchyleń od normy badanie należy powtórzyć po miesiącu.

W wariancie podstawowym seminogramu ocenia się ilość, ruchliwość, żywotność plemników oraz wady ich budowy. Dodatkowo wykonuje się analizę biochemiczną nasienia.

Według wytycznych WHO z 2010 r. (nadal aktualnych) wartości referencyjne (czyli wartości poszczególnych parametrów nasienia, które statystycznie u mężczyzn z analogicznymi wynikami skutkowały zapłodnieniem partnerki w okresie
do 12. miesięcy) wynoszą:
• liczebność plemników: ≥ 15 mln/ml lub ≥ 39 mln/ ejakulat,
• żywotność plemników: ≥ 58% żywych plemników,
• ruchliwość plemników: ≥ 32% plemników o ruchu postępowym,
• morfologia plemników: ≥ 4% plemników o prawid¬łowej budowie,
• pH: ≥ 7,2,
• objętość ejakulatu: ≥ 1,5 ml

Nieprawidłowy wynik nie przesądza o możliwości zajścia w ciążę drogą naturalną, ale jest wskazaniem do dalszej diagnostyki. Każdy mężczyzna w takiej sytuacji powinien mieć wykonane badania hormonalne z krwi oraz USG jąder.
Przyczyny niepłodności męskiej można podzielić na przedjądrowe, jądrowe, pozajądrowe oraz będące wynikiem zaburzeń seksualnych. Czynniki przedjądrowe to przede wszystkim zaburzenia hormonalne,np. hiperprolaktynemia, czy choroby tarczycy. Tego rodzaju zaburzenia mogą wiązać się z chorobami przewlekłymi i niezdrowym trybem życia.
Na czynniki jądrowe nakierowuje wywiad na temat przebytych operacji (też operowane w dzieciństwie wnętrostwo czy skręt jądra), urazów, stanów zapalnych oraz nieprawidłowy obraz jąder w USG.

Przyczyny pozajądrowe to zaburzenia wrodzone lub nabyte (w wyniku operacji, urazów, stanów zapalnych) najądrzy, nasieniowodów, prostaty i cewki moczowej. Istotną rolę pełnią też wspomniane zaburzenia seksualne takie jak : brak wzwodu, brak wytrysku, wytrysk wsteczny i zaburzenia budowy prącia uniemożliwiające współżycie płciowe.
Przy niskiej objętości nasienia (poniżej 1 ml) należy przede wszystkim wykluczyć stres towarzyszący badaniu oraz wytrysk wsteczny. W tym celu wykonuje się badanie moczu na obecność plemników po ejakulacji.

Nieprawidłowy wynik interpretuje się w poniższy sposób:

  • oligospermia – liczba plemników poniżej 15 mln/ml
  • astenospermia – plemniki o zmniejszonej ruchliwości (mniej niż 32% plemników wykazujących ruch postępowy, pożądany w procesie zapłodnienia);
  • teratospermia – odsetek prawidłowo zbudowanych plemników wynoszący mniej niż 4%.

Szczególnym przykładem oligospermii jest azoospermia, czyli sytuacja, kiedy plemników w nasieniu nie ma. Sytuacja ta dotyczy około 1 proc. mężczyzn. Azoospermia lub oligospermia z bardzo niską liczbą plemników (poniżej 5 mln/ml) są wskazaniem do wykonania badań genetycznych, takich jak kariotyp i mutacja genu AZF obecnego na chromosomie Y pacjenta oraz do biopsji jądra. Jeżeli w trakcie biopsji stwierdzi się prawidłową ilość produkowanych plemników, należy podejrzewać problem dotyczący budowy nasieniowodu.

 

Przygotowanie do seminogramu – jak przygotować się do badania nasienia? | Medistica Ginekologia + Płodność

Przed badaniem nasienia pacjent jest proszony o zachowanie abstynencji seksualnej przez 2-7 dni (nie należy przedłużać tego okresu). Ponieważ do prawidłowej oceny niezbędne są żywe plemniki, nasienie należy oddać maksymalnie godzinę przed dostarczeniem materiału do laboratorium. Nasienie pozyskuje się drogą masturbacji do sterylnego pojemnika, przypominającego pojemnik do badania moczu.

Bardzo ważne jest pozyskanie całej porcji nasienia, ponieważ pierwsza porcja ejakulatu zawiera najwięcej plemników. Jeśli nie udało się uzyskać prawidłowej próbki należy poinformować o tym lekarza i spróbować wykonać badanie ponownie po kilku dniach, inaczej wynik może być niewiarygodny.

Naszym pacjentom zapewniamy intymny i komfortowy pokój, przy pobraniu może towarzyszyć partnerka. Również, o ile uda się zachować reżim 60 minut, umożliwiamy dostarczenie materiału pobranego w domu. Pojemnik należy ogrzewać w trakcie transportu (np. owinąć w materiał, trzymać blisko ciała).

Badanie nasienia po wazektomii

Wazektomia jest coraz popularniejszym sposobem antykoncepcji, stąd też częste wątpliwości na temat tego, jak należy postępować po zabiegu. Wazektomia jest to krótki, mało inwazyjny zabieg polegający na przecięciu nasieniowodów i w ten sposób uniemożliwienie plemnikom przedostanie się do nasienia w trakcie wytrysku.

Jądra mężczyzny po wazektomii nadal produkują plemniki oraz wydzielają testosteron, nadal też dochodzi u niego do wytrysku, ponieważ płyn nasienny jest produkowany w gruczole krokowym i wydzielany bezpośrednio do cewki moczowej.
Potwierdzeniem skuteczności zabiegu jest dwukrotne badanie nasienia, w którym nie wykryto żadnych plemników (azoospermia). Do czasu uzyskania takich wyników należy stosować dodatkowe formy antykoncepcji. Pierwsze badanie nasienia wykonuje się w 8. tygodniu po wazektomii, a drugie – w 12.
Jest to spowodowane tym, że w odciętym fragmencie nasieniowodu mogą pozostawać plemniki, może dojść również do rekanalizacji (czyli ponownego „złączenia się rozciętych odcinków) nasieniowodu, lub pacjent może mieć nietypową odmianę anatomiczną nasieniowodu, np. nasieniowód rozgałęziony. W takich wypadkach powtarza się zabieg.
Obecnie na rynku dostępne są zestawy do wykonania badania nasienia w domu, przypominają one test ciążowy. Wykonanie takiego testu jest dopuszczalne, o ile w pierwszym badaniu wykonanym w laboratorium nie wykazano obecności plemników.

Coraz więcej pacjentów po przebytej wazektomii chce zostać rodzicami. Pacjenci przed zabiegiem mają możliwość oddania nasienia do zamrożenia, koszt przechowywania takiego preparatu to kilkaset złotych rocznie.
Jeśli pacjent decyduje się na ojcostwo i nie jest dostępne wcześniej pobrane nasienie, to można mu zaproponować dwa rozwiązania. Pierwsze to mikrochirurgiczne zszycie przeciętych nasieniowodów, drugie – pobranie nasienia z najądrzy z następującą po nim procedurą in vitro.
Obecnie badania wskazują na zdecydowanie większą skuteczność reoperacji nasieniowodu i próby zajścia w ciążę w cyklu naturalnym niż wykonywanie prób zapłodnienia pozaustrojowego.

Badanie nasienia – ile trzeba czekać na wyniki? | Medistica Kraków

Czas oczekiwania na wynik seminogramu zależy od kliniki i laboratorium. W Medisitica Ginekologia + Płodność posiadamy własne laboratorium diagnostyczne w związku z tym, wyniki podstawowego seminogramu otrzymuje się w przeciągu 1 do 2 dni.

Na badanie nasienia – seminogram, zapisać się można dzwoniąc pod numer telefonu: + 48 604 749 740

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja

      * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
      Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.