Zobacz pozostałe kliniki
https://medistica.com.pl/ginekologia-plodnosc/en/homepage-2/

Jakie możliwości daje nowoczesne laboratorium embriologiczne?

W 1978 roku dokonano pierwszego na świecie zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro, w Polsce miało to miejsce 9 lat później. Wówczas nie było odpowiedniego sprzętu oraz pożywek hodowlanych precyzyjnie zaprojektowanych np. do hodowli zarodków, tym samym zapłodnienie in vitro nie było metodą tak dobrze dopracowaną i przebadaną jak obecnie. Współczesne laboratoria embriologiczne wyposażone są w sprzęt, materiały i technologię na miarę XXI w., pozwalającą zmaksymalizować skuteczność zabiegów nawet w wyjątkowo ciężkich klinicznie przypadkach.

M

Metoda ICSI Medistica Ginekologia + Płodność Kraków

W laboratoriach embriologicznych standardową metodą która służy do połączenia komórki jajowej z plemnikiem jest ICSI z ang.  intracytoplasmic sperm injection. Polega ona na wstrzyknięciu plemnika do cytoplazmy oocytu MII (dojrzała komórka jajowa). Metoda ta przeprowadzana jest przy użyciu mikroskopu z mikromanipulatorem o powiększeniu ok 400 do 600 razy.

Nowoczesne laboratorium embriologiczne i metoda IMSI

W przypadku gdy zachodzi kliniczne uzasadnienie np. nieudane zabiegi in vitro, zwiększony odsetek plemników z nieprawidłową chromatyną lub brak form prawidłowych plemników (norma wynosi ≥4% plemników) to nowoczesne laboratorium daje możliwość dokładniejszej oceny morfologicznej plemnika przed jego wstrzyknięciem, wykorzystując metodę IMSI z ang. intracytoplasmic morphologically selected sperm injection. IMSI pozwala embriologowi ocenić morfologię plemnika pod ponad 6000 krotnym powiększeniem cyfrowym i wyselekcjonować tego najlepszego, zwiększając szansę zapłodnienia.

 

Technika PICSI w Medistica G + P Kraków

W przypadku pacjentów u których stwierdza się obniżone wartości wiązania plemników z kwasem hialuronowym (z ang. hyaluronan binding assay – HBA), wykorzystać można technikę PICSI z ang.  physiological intracytoplasmic sperm injection, która selekcjonuje plemniki HBA reaktywne. Kwas hialuronowy jest fizjologicznie obecny w środowisku macicy oraz wchodzi w skład osłonki przejrzystej komórki jajowej. Plemniki HBA reaktywne posiadają na swojej powierzchni białka łączące cząsteczki kwasu hialuronowego. Dzięki temu plemnik przyczepia się do osłonki próbując do niej wniknąć (poprzez jej chemiczny rozkład – trawienie). Przy PICSI wykorzystywane są pokryte kwasem hialuronowym szalki do których przyczepiają się plemniki HBA reaktywne. Wówczas embriolog wybiera konkretnego, związanego z szalką plemnika i używa go do zapłodnienia in vitro . Jak wykazały badania plemniki HBA reaktywne posiadają większą szanse na prawidłowe zapłodnieni komórki jajowej in vitro.

Embrioskop w laboratorium embriologicznym

W XX wieku zarodki hodowano w inkubatorach ze stałym poziomem dwutlenku węgla (5% CO2) w temperaturze 37˚C i każdego dnia wyjmowano je z inkubatora by sprawdzić jak się rozwijają. Takie działania były konieczne, ale narażały każdorazowo zarodki na zmiany warunków otoczenia co miało wpływ na zmniejszenie skuteczności ich hodowli. W nowoczesnym laboratorium embriologicznym, rolę inkubatora hodowlanego przejął embrioskop. Embrioskop jest urządzeniem zapewniającym stałe i precyzyjnie dobrane parametry temperatury, wilgotności i składu gazów (dwutlenku węgla i tlenu) oraz poprzez wbudowany w niego mikroskop z kamerą, pozwala na obserwację i tworzenie filmów poklatkowych z rozwoju poszczególnych zarodków, bez konieczności wyjmowania ich z urządzenia. Zastosowanie embrioskopu przekłada się na zwiększenie odsetka wyhodowanych zarodków do stadium blastocysty w porównaniu ze standardowym inkubatorem hodowlanym.

Transfer, mrożenie i implantacja

Po hodowli zarodków, w której uzyskano blastocysty zazwyczaj dochodzi do transferu, który odbywa się w 5 dobie hodowli (na świeżo). Dzień transferu może zostać odroczony, wówczas zarodki na koniec hodowli poddawane są procesowi witryfikacji (mrożenia). Czasem przed transferem dokonuje się zabiegu wspomagania wylęgania się zarodka tzw. AH z ang. assisted hatching. W przypadku wcześniej nieudanych prób implantacji zarodka warto rozważyć również wykorzystanie EmbruoGlue, czyli medium ze zwiększoną zawartością kwasu hialuronowego, którego użycie znacząco zwiększa szansę prawidłowej implantacji.

Bank komórek Medistica Ginekologia + Płodność

W przypadku gdy, nie ma możliwość pobrania plemników lub komórek jajowych, istnieje szansa pozyskania ich z dawstwa. Laboratoria embriologiczne posiadają własne banki zamrożonych komórek rozrodczych, a w razie potrzeby sprowadzają je z banków krajowych lub zagranicznych. Kliniki posiadają też procedury dopasowania cech fenotypowych (pod względem wyglądu i grup krwi) w.w. dawców oraz możliwość adopcji zarodków dla par. Ponadto przy braku plemników w ejakulacie istnieją metody chirurgicznego pobierania plemników wprost z jądra lub najądrzy tzw. TESE / TESA. A w przypadku braku odpowiedzi jajników na stymulacje do produkcji komórek jajowych istnieje stosunkowo nowa metoda aktywacji tkanki jajnikowej in vitroIVA z ang. in vitro activation.

Najnowocześniejsze laboratorium w kraju Medistica Ginekologia + Płodność Kraków

Nowoczesne laboratorium embriologiczne oferuje znacznie więcej możliwości na drodze do uzyskania prawidłowo rozwiniętego zarodka. A wielu pacjentów, którzy dawniej nie mogli liczyć nawet na rozpoczęcie leczenia, obecnie mają tą szansę.

dr Marcin Kucia

Embriolog i Diagnosta laboratoryjny

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja

      * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
      Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.