https://medistica.com.pl/ginekologia-plodnosc/en/homepage-2/

Profilaktyka Raka Szyjki Macicy

Zarejestruj się na bezpłatną cytologię
Zdrowie nie czeka… Nie zwlekaj, zarejestruj się już dziś na bezpłatne badanie cytologiczne! Dowiedz się, jak zarejestrować się na badania M

Bezpłatną cytologię wykonasz tutaj:
  1. Szpital Uniwersytecki w Krakowie, ul. Kopernika 23, Kraków
  2. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Proszowicach, ul. Mikołaja Kopernika 13, Proszowice. Dni pobrań cytologii w ramach profilaktyki SIMP:
    środa: 12.00 – 15.00
    czwartek: 8.00 – 9.00
    piątek: 8.00 – 10.00
  3. Miejska Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna nr 1 w Chrzanowie, ul. Sokoła 19, Chrzanów
  4. Miejska Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna nr 3 w Chrzanowie, ul. Kalinowa 7, Chrzanów
  5. NSZOZ PRO-FEMINAE w lokalizacjach:
    ul. Na Błonie 1, Kraków                      ul. Pachońskiego 12, Kraków
    ul. Rusznikarska 17, Kraków             ul. Galla 24, Kraków
  6. NZOZ GINEKOLOGII I POŁOŻNICTWA GEMELLI SP. Z O.O
    os. Jagiellońskie 1, Kraków
    rejestracja telefoniczna: 12 444 66 65
  7. ZOZ Sucha Beskidzka
    Ul. Szpitalna 22, Sucha Beskidzka
    poniedziałek: 11:00-12:00
    wtorek: 7:30-11:00
    środa: 8:00-12:00 oraz 14:00-17:00
    czwartek: NIECZYNNE
    piątek: 7:30-12:00
    Telefon do Pracowni: 33 8723364

 

Szoruj na badania – spot promocyjny

Czym jest rak szyjki macicy?

Rak szyjki macicy jest piątym najczęstszym nowotworem rozpoznawanym w Europie. Na szczęście jest to też nowotwór, który można łatwo rozpoznać we wczesnym stadium i skutecznie leczyć. Rozpoznany dopiero w fazie zaawansowanej wiąże się z wysoką śmiertelnością i skomplikowanym leczeniem, obejmującym min. chemioterapię i rozległe operacje. W Polsce niestety o wiele częściej niż w innych krajach europejskich kobiety umierają z powodu raka szyjki macicy, czemu można by zapobiec wykonując regularnie cytologię i badanie ginekologiczne.

Jaka jest przyczyna raka szyjki macicy?

Za zdecydowaną większość przypadków raka szyjki macicy odpowiada wirus HPV (Human Papilloma Virus – ludzki wirus brodawczaka), zwłaszcza podtypy 16 i 18. Wirusem tym zakażamy się głównie poprzez kontakty seksualne, obecnie szacuje się, że połowa populacji aktywnej seksualnie jest nosicielem tego wirusa. Do czynników ryzyka zalicza się wczesny wiek inicjacji seksualnej, wielu partnerów seksualnych (prezerwatywa nie chroni przed zakażeniem!), inne choroby przenoszone drogą płciową, palenie tytoniu i choroby lub leki obniżające odporność. Obecnie w trakcie cytologii można wykonać badanie na nosicielstwo wirusa HPV.

Eksperci o profilaktyce

Doktor Mirosław Szlachcic ginekolog i endokrynolog
Dr n. med Mirosław
Szlachcic ginekolog-endokrynolog

Profilaktyka powinna stać się absolutną normą w naszym społeczeństwie. Połowa kobiet w Polsce, u których rozpoznano raka szyjki macicy nigdy nie robiło badania cytologicznego.

Wasze zdrowie jest w Waszych rękach!

Bożena Podgórska pielęgniarka dyplomowana - położna
mgr Bożena
Podgórska pielęgniarka dyplomowana

Dbanie o swoje zdrowie to nie wstyd, a powód do dumy! Na badanie cytologiczne powinnyśmy chodzić z uśmiechem i satysfakcją, bo profilaktyka i dbanie o swoje zdrowie to najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i dla swoich bliskich! Pamiętajcie, że cytologii nie trzeba się bać, to szybkie i bezbolesne badanie, które może uratować Ci życie!

Profesor Robert Jach, ginekolog-onkolog o profilaktyce raka szyjki macicy:

Masz pytania w związku z projektem lub rekrutacją na bezpłatną cytologię ?

Zadzwoń lub napisz na adres: rsm@medistica.com.pl +48 604 749 754

Na czym polega cytologia? | Cytologia Kraków

Cytologia jest to badanie mikroskopowe komórek pobranych w trakcie wymazu z szyjki macicy. Badanie to ginekolog wykonuje podczas rutynowego badania ginekologicznego. Po wprowadzeniu do pochwy wziernika uwidacznia szyjkę macicy, a następnie specjalną szczoteczką (przypomina patyczek do uszu) pociera wejście do szyjki. Badanie jest bezbolesne, nie wymaga znieczulenia.
Zaleca się, by cytologię wykonywać w okresie między 5 dniu po miesiączce i 5 dniu przed kolejną miesiączką. Ze względu na to, że ciężko jest idealnie trafić w te dni, to poza okresem krwawienia, badanie pobrane w innej fazie cyklu niż zalecana też jest ważne. Na wynik badania może wpłynąć obecność nasienia, dlatego na 48 godzin przed badaniem powinno się powstrzymać od współżycia. Ponadto infekcja pochwy może zafałszować wynik, więc w przypadku grzybicy czy bakteriozy badanie powinno się wykonać po zakończeniu leczenia.
Po badaniu może wystąpić niewielkie krwawienie, co jest zjawiskiem absolutnie normalnym, nie wymaga leczenia i nie oznacza również, że wynik badania będzie nieprawidłowy.

Jak często powinno się wykonywać cytologię?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi w wytycznych, a same zalecenia zmieniają się co kilka lat. NFZ w przypadku prawidłowego wyniku zaleca i refunduje wykonanie badania przesiewowego raz na 3 lata, co jest absolutnym minimum. Wielu ginekologów zaleca wykonywanie cytologii co rok, co jest uzasadnione niską czułością badania, co my również polecamy naszym pacjentkom. O wiele lepiej zainwestować w swoje zdrowie i ponieść dodatkowe koszty badania, a mieć pewność, że rak szyjki macicy zostanie wykryty we wczesnym, wyleczalnym stadium. Zapisując się do lekarza prywatnie nie powinnyśmy się obawiać, by zapytać o cennik.

W jakim wieku wykonać badanie cytologiczne?

Tu również wytyczne są różne. Na pewno cytologię powinna wykonywać każda kobieta w wieku 25-59 lat, również te nieaktywne seksualnie oraz dziewice. Niektórzy badacze doradzają wykonanie pierwszej cytologii po roku od rozpoczęcia współżycia oraz wydłużenie zalecanego wieku do 69 roku życia.

Cytologię należy również wykonywać w ciąży, najlepiej już w pierwszym trymestrze, ponieważ rak szyjki macicy w tym okresie może mieć bardzo ciężki przebieg. Karmienie piersią również nie jest przeciwwskazaniem do badania.

Jak się przygotować do badania cytologicznego? | Bezpłatna cytologia Kraków

Do cytologii tak samo jak do badania ginekologicznego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto zabrać ze sobą aktualne wyniki badań, o ile takie posiadamy oraz kalendarz z zaznaczonymi datami miesiączek. Ponadto można zrobić listę pytań, które będziemy chciały zadać w trakcie wizyty.  Jeżeli podczas kontroli ma być pobrana cytologia, to jedyne co powinnyśmy zrobić dodatkowo, to przez 48 godzin powstrzymać się od współżycia. Depilacja okolic intymnych jest bez znaczenia dla lekarza.

Ebooki edukacyjne

Wypełnij ankietę, dotyczącą świadomości profilaktyki raka szyjki macicy, pobierz darmowe e-booki edukacyjne i wygraj nagrodę!

REGULAMIN KONKURSU Profilaktyka Raka Szyjki Macicy

Wyniki cytologii

Otrzymując wynik cytologii możemy czuć się zagubione. Kilka lat temu to były grupy, obecnie są to skróty literowe. Obecnie stosowany dawniej podziału na grupy I-V wg Papanicolau, lekarza, który stworzył system przesiewowego badania cytologicznego, został zastąpiony przez klasyfikację Bethesda.

Wymaz cytologiczny pod zbliżeniem mikroskopowym

Jak interpretować wyniki cytologii?

Wynik cytologii FI

FI

Wynik prawidłowy, nie stwierdza się obecności komórek rakowych.

Wynik cytologii ASC - US

ASC-US

Nieprawidłowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego (taki znajduje się w pochwie) o nieokreślonym znaczeniu; wynik świadczy o przebytym stanie zapalnym. Pacjentka zostanie skierowana na ponowną cytologię za 6-12 miesięcy, zależnie od wieku.

Wynik cytologii ASC - H

ASC-H

Nieprawidłowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego, wśród których nie można wykluczyć zmian śródpłaskonabłonkowych dużego stopnia; taki wynik jest niejednoznaczny i wymaga wykonania kolposkopii

Wynik cytologii LSIL

LSIL

Zmiana śródpłaskonabłonkowa niskiego stopnia, jest wskazaniem do wykonania kolposkopii. W innej klasyfikacji określa się ją jako CIN I (carcinoma invasivum – rak inwazyjny I stopnia). Większość zmian tego typu ulega samoistnej regresji lub wymaga leczenia miejscowego w trakcie kolposkopii.

HSIL
Wynik cytologii HSIL

HSIL

Zmiana śródpłaskonabłonkowa wysokiego stopnia, wymaga wykonania kolposkopii. Są to zmiany bardziej zaawansowane określane również jako CIN II i III, wymagające dalszej diagnostyki oraz leczenia specjalistycznego.

Jak przełamać wstyd przed wizytą u ginekologa? | Program profilaktyki raka szyjki macicy

Przede wszystkim należy uwierzyć, że nie ma się czego obawiać. W dobrym gabinecie, wizyta ginekologiczna zawsze odbywa się w atmosferze szacunku i zaufania, a jeżeli cokolwiek budzi nasze zastrzeżenia lub wątpliwości, to mamy prawo to zgłosić.

W większości gabinetów ginekologicznych znajduje się łazienka, gdzie przed badaniem można się podmyć i przebrać w jednorazową koszulę lub spódniczkę, by czuć się komfortowo. Można również poprosić, by w trakcie badania w gabinecie byłą obecna położna lub pielęgniarka. Zdarza się także, że to właśnie położna pobiera materiał do badania cytologicznego.

Pamiętajmy, że cytologia jest badaniem, które powinna wykonywać regularnie każda kobieta.

Profilaktyka i dbanie o własne zdrowie jest powodem do dumy i kwintesencją kobiecości!

Kobieta na wizycie u ginekologa w gabinecie ginekologicznym

Rak szyjki macicy – Profilaktyka

Szoruj na badania i żyj!

Istnieje wiele szczotek, które pomagają nam w życiu.

 

Istnieje też jedna, która może to życie uratować.

 

Spraw, by szczoteczka do cytologii stała się tą najważniejszą!

Projekt “Realizacja Programu Zdrowotnego profilaktyki nowotworowej w kierunku wykrywania raka szyjki macicy” nr RPMP.08.06.02-12-0320/20 jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.