Czynnik szyjkowo-maciczny

Do problemów z płodnością często przyczyniają się nieprawidłowości w obrębie szyjki i trzonu macicy. Mogą one być spowodowane wadą anatomiczną lub nietypowym kształtem macicy. Defekty mogą wynikać zarówno z wad wrodzonych, przewlekłych zapaleń, chorób, jak i powstać na skutek zabiegów. Możliwe i najczęstsze nieprawidłowości maciczne to:

  • zbliznowacenia jamy macicy,
  • polipy,
  • mięśniaki,
  • przegrody.
M

Jak wykryć nieprawidłowości w obrębie macicy?

Większość nieprawidłowości jest widoczna podczas badania ginekologicznego oraz USG szyjki macicy. Wymagane jest pobranie materiału na badanie cytologiczne, bakteriologiczno-mykologiczne, Chlamydii i Ureaplazmy. Do zdiagnozowania części z nich może okazać się konieczne wykonanie histeroskopii lub laparoskopii.

Nieprawidłowości w obrębie macicy a starania o dziecko - co możemy zrobić?

Część nieprawidłowości  macicznych wymaga interwencji chirurgicznej, która ułatwi zajście w ciążę w przyszłości. Drobne nieprawidłowości zazwyczaj nie wymagają leczenia chirurgicznego. Niektóre złożone wady macicy mogą znacznie utrudniać zajście i utrzymanie ciąży lub nawet ją uniemożliwiać. W celu diagnostyki i leczenia nieprawidłowości w obrębie jamy macicy, zalecany jest zazwyczaj zabieg operacyjny w postaci histeroskopii.

Masz pytania dotyczące zabiegu?

Zadzwoń lub umów się na konsultację +48 604749740