https://medistica.com.pl/ginekologia-plodnosc/en/twoj-problem/oncofertility/

Obciążenia onkologiczne (Oncofertility)

Pacjenci zmagający się z chorobą nowotworową, narażeni są nie tylko na trudy leczenia i walkę o swoje zdrowie, ale także na reprodukcyjne konsekwencje samej terapii onkologicznej. Niestety leczenie nowotworów, wymagające najczęściej zastosowania radio- lub chemioterapii, może skutkować tymczasowym lub trwałym uszkodzeniem funkcji rozrodczych organizmu. Temat zachowania płodności w obliczu zagrożenia życia często schodzi na dalszy plan. Współczesna medycyna daje jednak niezwykłe możliwości, dzięki którym po szczęśliwym zakończeniu leczenia, Pacjenci mogą nie tylko wrócić do zdrowia, ale i planowania powiększenia rodziny.

M

W jaki sposób leczenie onkologiczne wpływa na płodność?

Uszkodzenie funkcji rozrodczych organizmu jest częstą konsekwencją leczenia onkologicznego. Ryzyko niepłodności lub bezpłodności jako konsekwencji terapii przeciwnotoworowej zależne jest od wielu czynników, m.in. wieku pacjenta, rodzaju terapii, zastosowanych dawek oraz długości leczenia.

W przypadku Pacjentów, którzy poddawani byli radioterapii, obserwuje się duże ryzyko uszkodzenia jajników i przedwczesnego wygasania ich funkcji. Często także, po zakończeniu terapii, Pacjentki doświadczają zaburzeń cyklu i nieprawidłowości w funkcjonowaniu macicy. Niestety, w przypadku mężczyzn, zastosowanie radioterapii również może skutkować czasowymi lub trwałymi problemami w procesie produkcji plemników (zaburzenie spermatogenezy).

Równie często w przypadku leków stosowanych w chemioterapii, może dojść do częściowego lub całkowitego zaniku plemników w nasieniu mężczyzny. U kobiet zaś chemioterapia może skutkować zanikiem miesiączkowania, znacznym zmniejszeniem rezerwy jajnikowej oraz uszkodzeniem komórek jajowych.

Dla kogo przeznaczony jest program Oncofertility?

Nowy obszar medycyny, jakim jest oncofertility pozwala połączyć wiedzę onkologiczną i reprodukcyjną, dając Pacjentom możliwość zachowania płodności, dzięki czemu możliwe będzie urodzenie w przyszłości zdrowego dziecka. Oncofertility daje taką szansę zarówno mężczyznom i kobietom.

  • W przypadku kobiet, poprzedzając moment rozpoczęcia terapii przeciwnowotworowej, Pacjentki mogę zdecydować się na procedurę pobrania i zamrożenia komórek jajowych, które nie zostały jeszcze w żaden sposób uszkodzone leczeniem onkologicznym. Możliwe jest także zamrożenie tkanki jajnikowej, która może zostać ponownie wszczepiona po szczęśliwym zakończeniu procesu leczenia. Dzięki temu, kobieta ma szansę nie tylko powrócić do stanu płodności, ale także zachować funkcje hormonalne organizmu.
  • Mężczyźni, których czeka leczenie onkologiczne, mogą zdeponować w banku własne nasienie, które w przyszłości może zostać wykorzystane w procedurze inseminacji lub zapłodnienia pozaustrojowego.
  • W sytuacji, gdy Pacjent – kobieta lub mężczyzna – pozostaje w związku, możliwe jest także zrealizowanie części procedury In Vitro, w trakcie której zamrożone zostają zarodki, które po zakończeniu leczenia mogą zostać wykorzystane do transferu.

Zachowanie płodności – nadzieja na przyszłość

Oncofertility daje Pacjentom onkologicznym ogromną nadzieję, oznaczającą że zmagania z nowotworem nie pozbawią ich możliwości posiadania dzieci. Świadomość ta ma ogromne znaczenie emocjonalne, które, według badań, może przełożyć się także na większe szanse powodzenia terapii przeciwnowotworowej.

Masz pytania dotyczące zabiegu?

Zadzwoń lub umów się na konsultację +48 604749740