https://medistica.com.pl/ginekologia-plodnosc/en/usluga/zachowanie-plodnosci-w-chorobach-nowotworowych-i-systemowych-eng/

Zachowanie płodności w chorobach nowotworowych i systemowych

Leczenie nowotworów (chemioterapia i radioterapia) prowadzi niejednokrotnie do upośledzenia funkcjonalności jajników i jąder. Dzieje się tak, ponieważ komórki rozrodcze są szczególnie wrażliwe na niszczące działanie stosowanych podczas leczenia onkologicznego leków.

W efekcie, mimo pokonania choroby, Pacjenci tracą szansę na posiadanie biologicznego potomstwa. Medycznym rozwiązaniem jest podjęcie działania mającego na celu zachowanie płodności jeszcze przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego.

Zastosowane procedury medyczne pozwalają przywrócić płodność u kobiet, które przeszły chorobę nowotworową. Wybór właściwej metody zależy m.in. od wieku Pacjentki, jej obecnej sytuacji życiowej i ograniczeń czasowych, związanych z podjęciem leczenia onkologicznego.

M

Jakie są metody zachowania lub przedłużenia płodności u kobiet?

Mrożenie zarodków

Metodę tę stosuje się u Pacjentek posiadających stałego partnera. Para starająca się o dziecko musi przejść proces przygotowania do in vitro jeszcze przed podjęciem leczenia onkologicznego. Zamrożeniu podlegają zarodki (połączenie komórki jajowej kobiety oraz plemnika jej partnera), które po zakończeniu leczenia mogą zostać przeniesione do macicy kobiety.

Mrożenie dojrzałych komórek jajowych

Metodę tę stosuje się u Pacjentek w wieku rozrodczym. Zamrożeniu podlegają jedynie komórki jajowe kobiety, które w przyszłości, po zakończeniu leczenia onkologicznego, będą mogły zostać zapłodnione metodą in vitro. Zastosowanie tej metody wymaga wcześniejszej stymulacji farmakologicznej, w celu uzyskania dojrzałych komórek jajowych.

Metoda ta stosowana jest również u kobiet, które planują późne macierzyństwo. Uprzednie zamrożenie komórek jajowych zwiększa bowiem szansę na zapłodnienie i prawidłowy przebieg ciąży u kobiet powyżej 35 roku życia.

Mrożenie tkanki jajnikowej

To stosunkowo nowy, ale bardzo obiecujący sposób zachowania płodności u kobiet. Do tej pory, dzięki zastosowaniu tej metody, na świecie urodziło się już kilkadziesiąt dzieci. Metoda polega na pobraniu fragmentu jednego jajnika przy użyciu małoinwazyjnej techniki laparoskopowej. Pobrana tkanka jajnikowa jest następnie zamrażana. Po całkowitym wyleczeniu choroby nowotworowej ponownie wszczepia się zabezpieczoną wcześniej tkankę jajnika. Metoda ta nie wymaga wcześniejszej stymulacji hormonalnej, może być również zastosowana u dziewczynek przed okresem pokwitania. Co ciekawe, około połowa kobiet, które skorzystały z tej techniki, zaszła w ciążę w sposób naturalny. Pozostałe musiały skorzystać z technik wspomaganego zapłodnienia.

Jak zachować płodność u mężczyzn?

Każdy mężczyzna ma możliwość zamrożenia i zdeponowania w banku własnego nasienia:

  • przed przystąpieniem do terapii przeciwnowotworowej,
  • przed zabiegami urologicznymi, które mogą spowodować ograniczenie produkcji plemników,
  • przed zabiegami inseminacji lub zapłodnienia pozaustrojowego IVF przy słabych parametrach nasienia w celu zwiększenia ilości plemników,
  • przed procedurami inseminacji lub IVF, jeśli mężczyźni nie mogą być obecni podczas tych zabiegów lub mają problemy z oddaniem nasienia – możliwe jest wcześniejsze zdeponowanie nasienia i jego zamrożenie.

Przed zdeponowaniem nasienia należy wykonać badania:

  • wirusologiczno-bakteriologiczne,
  • hormonalne,
  • seminogram.

Masz pytania ?

Zadzwoń lub umów się na konsultację +48 604749740