Jak pozbyć się kurzych łapek?

Kurze łapki i zmarszczki pod oczami mogą pojawić się już po 30. roku życia. Z początku są one mało widoczne, jednak im jesteśmy starsi, tym bardziej dają nam o sobie znać. Kurze łapki to nic innego, jak zmarszczki mimiczne, czyli takie, które powstają w wyniku ekspresji twarzy. Aby im zapobiec, musielibyśmy na stałe zrezygnować z okazywania swoich emocji na buzi, co jest oczywiście niemożliwe. Są jednak inne sposoby, które umożliwiają pozbycie się zmarszczek mimicznych i tym samym odmłodzenie twarzy.

Zmarszczki pod oczami – jak powstają?

Zmarszczki pod oczami – kurze łapki – to zmarszczki powstałe w wyniku ruchów mimicznych twarzy. Za zmarszczki jest odpowiedzialny mięsień okrężny oka. Początkowo są one mało widoczne. Jedynie wtedy, gdy się śmiejemy lub mrużymy oczy. Z upływem lat pogłębiają się i zarysowują się na skórze nawet wtedy, gdy mamy neutralną twarz.

Tendencje do szybszego powstawania zmarszczek mimicznych mają osoby o bogatej mimice. Znacznie częściej pojawiają się one u kobiet, niż mężczyzn, gdyż mają one delikatniejszą i cieńszą skórę. Powstawaniu zmarszczek pod oczami sprzyja palenie tytoniu, nadmierne opalanie, a także inne predyspozycje indywidualne.

Usuwanie zmarszczek wokół oczu

Współczesna medycyna estetyczna daje spore możliwości osobom, które chcą pozbyć się zmarszczek wokół oczu. Zabiegi na zmarszczki – takie, jak botox – pozwalają szybko i bezinwazyjnie uporać się z nieestetycznymi bruzdami wokół oczu i tym samym przywrócić młody wygląd. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się zmarszczek wokół oczu jest toksyna botulinowa.

Jak zlikwidować zmarszczki? – działanie toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa, znana jako jad kiełbasiany, jest substancją używaną w dermatologii estetycznej od wielu lat. Mimo nieprzyjemnych skojarzeń jest ona całkowicie bezpieczna dla zdrowia pacjenta. Substancja jest pozyskiwana ze specjalnie selekcjonowanych szczepów bakterii. Następnie oczyszczana i pakowana próżniowo. Gotowa do użycia toksyna botulinowa jest produktem niestanowiącym zagrożenia dla zdrowia pacjenta.

Działanie toksyny botulinowej polega na zablokowaniu wydzielanej przez nerwy acetylocholiny, a przez to osłabieniu i porażeniu mięśni ostrzykiwanej okolicy. Do usuwania zmarszczek mimicznych – takich, jak kurze łapki – wykorzystuje się niewielkie stężenia toksyny, co sprawia, że oddziałuje ona jedynie na mięśnie i nie wpływa na pracę innych elementów układu nerwowego.

Efekty zabiegu

Efekty zabiegu można zauważyć już po 7 dniach od jego wykonania. Toksyna botulinowa pozwala cieszyć się pacjentowi odmłodzoną i wygładzoną skórą pod oczami przez okres od 4 do 6 miesięcy. Aby podtrzymać efekt, zaleca się cykliczne powtarzanie zabiegu. Jednak nie należy wykonywać go częściej niż co 3 miesiące.

Skutki uboczne wynikłe z zastosowania toksyny botulinowej są niezwykle rzadkie. Po wykonaniu zabiegu pacjent może wrócić praktycznie od razu do normalnej aktywności. Zaleca się jednak dzień przed i po wykonaniu zabiegu zaniechać korzystania z sauny, gimnastyki, pochylania głowy, czy łaźni tureckich – mogą one stymulować pojawienie się dyskomfortu.