zakola i łysienie

Jakie mogą być przyczyny łysienia?

Łysienie to ogromny problem. Dotyczy wielu mężczyzn, ale coraz częściej dotyka też kobiet. Nie mylmy też łysienia z wypadaniem włosów. To naturalne, że człowiek każdego dnia traci pewną ich ilość. Problemy zaczynają się, gdy na ich miejsce nie pojawiają się nowe. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy?

Zagadka

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o główną przyczynę łysienia. Każdy człowiek jest inny. Organizm jest unikalny, a na jego funkcjonowanie ma wpływ wiele czynników. Z tego powodu powód łysienia jest wciąż zagadką, która czeka na rozwiązanie. Z tego też powodu, opracowano wiele metod walki z tym problemem. Nawet nasze prababcie miały swoje metody. Niestety, ich skuteczność bywa dyskusyjna. Zdarza się, że jeden sposób jest doskonały dla jednej osoby i daje świetne efekty. U drugiej – tylko pogarsza sprawę.

Hormony a zakola

Łysienie, czyli tworzenie się bezwłosych przestrzeni na głowie jest wyjątkowo nieestetyczne. Takich braków nie sposób ukryć. Za ich powstawanie mogą być odpowiedzialne zmiany hormonalne. Łysienie androgenowe jest powodowane przez męski hormon płciowy – testosteron. Tak panowie, to właśnie on odpowiada za wasze zakola. Ten typ łysienia dotyczy 60% mężczyzn pomiędzy 50 a 60 rokiem życia. Proces ten zaczyna się najczęściej już w okolicy 20 urodzin. Co ważne, również kobiety mogą tracić włosy na tym tle. Jest to efektem zaburzeń hormonalnych lub stosowanie leków, np. niektórych tabletek antykoncepcyjnych. Problemy na tle hormonalnym warto skonsultować z andrologiem.

Stany zapalne

Łysienie plackowate najczęściej jest efektem stanu zapalnego. Powinno ono być leczone farmakologicznie przez dermatologa. Inaczej, może dojść do stanu ostrego i zdecydowanego pogorszenia stanu skóry głowy. W takim przypadku nie należy czekać, tylko jak najszybciej ruszać po pomoc medyczną. Dużo łatwiej jest zatrzymać wypadanie włosów niż spowodować ci odrost z gołej skóry.

Wpływ diety na łysienie

To jeden z głównych winnych złego stanu owłosienia. Odżywiamy się nieregularnie, pijemy zbyt mało wody i dostarczamy naszemu ciału zbyt mało makro i mikroelementów. Skąd, więc organizm ma wziąć materiał budulcowy na nowe włosy? Niezwykle ważna jest, więc prawidłowa suplementacja. Najlepiej jest zacząć od przyjmowania biotyny. Warto też przyjmować preparaty zawierające wyciąg ze skrzypu, pokrzywy oraz krzem. W wielu aptekach można kupić preparaty specjalnie przeznaczone do pielęgnowania skóry, włosów i paznokci. To kompletne zestawy niezbędnych składników. Warto jednak kontrolować ich skład i zawartość poszczególnych substancji. Problemem są też zaburzenia odżywiania.

Zobacz równie: 4 sposoby na radzenie sobie z łysieniem

Choroby i ich leczenie

Włosy są niezwykle wrażliwe. Z tego powodu różnego typu choroby – schorzenia tarczycy, infekcje, szkarlatyna, wysoka gorączka, mogą powodować łysienie. Dokładnie tak samo jak przyjmowanie niektórych leków na nadciśnienie tętnicze, zapalenie stawów, dnę moczarową, itd. Oczywiście, chemioterapia również powoduje intensywne wypadnie włosów. Jego powstrzymanie jest właściwie niemożliwe. W tym szczególnym przypadku lepiej jest skupić się na odbudowie włosów, niż na zahamowaniu procesu wypadania.