Przeszczep włosów Safer w Klinice Medistica Kraków
Klinika Włosa

Przeszczep włosów S.A.F.E.R.

Przeszczep włosów jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na uzupełnieniu ubytków włosów w miejscach, które uległy całkowitemu wyłysieniu, lub w których owłosienie uległo przerzedzeniu.

S.A.F.E.R. (Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation) jest wysokiej jakości urządzeniem, umożliwiającym szybką i mało inwazyjną transplantację włosów. Urządzenie umożliwia pobranie i przeszczep graftu, czyli kępki włosów (zazwyczaj 2-3 włosy). Ryzyko uszkodzenia pobranych mieszków włosowych oraz mieszków sąsiadujących jest minimalne. Przeszczepione włosy zachowują swoje własności genetycznie własności tzn. są nie wrażliwe na androgeny i nie podlegają procesowi łysienia androgenowego.

Metoda S.A.F.E.R. umożliwia powtarzalność zabiegów, czyli przeszczep włosów można powtarzać w miarę postępu łysienia. Transplantacja włosów metodą S.A.F.E.R. zapewnia trwałe, naturalne efekty, bez ryzyka odrzucenia przeszczepu i długiego okresu rekonwalescencji. S.A.F.E.R. jest dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy mieli wcześniej przeszczep wykonywany metodą STRIP czy FUE.

Zalety metody S.A.F.E.R.

 •  Najmniejsza inwazyjności dla pacjenta spośród stosowanych obecnie metod
 • Czas rekonwalescencji bardzo krótki
 • Możliwość powikłań pozabiegowych minimalna
 • Ból pojawiający się po zabiegu krótkotrwały, słabo nasilony
 • Zazwyczaj nie występuje bliznowacenie, a jeśli pojawi się to są to maleńkie blizny o średnicy 0,8-0,9 mm
 • Zabieg powtarzalny
 • Zabieg nie ogranicza aktywności zawodowej

 

Czytaj więcej

 

Jak przebiega zabieg przeszczepu włosów metodą Safer

 1. Obszar biorczy (miejsce, z którego są pobierane grafty) to skóra okolicy potylicznej. Graft to kępka włosów, zazwyczaj 2-3 włosy ale może to być także tylko 1 włos. Ilość włosów w grafcie jest osobniczą cechą.
 2. Skóra głowy (obszar biorczy i obszar przeszczepiania) jest znieczulana roztworem lidokainy (iniekcje śródskórne) – znieczulenie miejscowe.
 3. Grafty pobiera się specjalną sztancą, która wchodzi w skórę na głębokość 1,5 – 2 mm. Powstaje otworek o średnicy 0,8 – 0,9 mm (zależy od średnicy użytej sztancy). Sztanca przecina mięsień przywłośny mocujący mieszki włosowe w skórze, następnie grafty są wyciągane ze skóry przy użyciu sprężonego powietrza. Obszar biorczy krwawi, potem pokrywa się strupkami. Po pobraniu włosów mogą pozostać maleńkie blizny ale zazwyczaj skóra goi się bez pozostawienia śladów bliznowacenia. W obszarze biorczym po pobraniu włosów może pojawić się przerzedzenie włosów.
 4. Na obszar biorczy zostaje założony w razie konieczności opatrunek.
 5. Na obszarze przeszczepu wykonuje się mikronakłucia, w które wprowadza się grafty przy użyciu odpowiedniej sondy i ciśnienia. Po zabiegu skóra pokryta jest drobnymi strupkami.
 6. Strupki utrzymują się na skórze głowy (obszar biorczy i przeszczepu) około 1- 2 tygodnie.

Czas rekonwalescencji to około 2 tygodnie.
Zabieg wykonywany jest w sterylnych warunkach, używa się jednorazowych drenów, itp

 

Dolegliwości, które mogą pojawić się po zabiegu

 • Ból głowy – może pojawić się wkrótce po zabiegu; jest słabo nasilony; ustępuje bardzo szybko. Można zastosować preparat przeciwbólowy np. paracetamol.
 • Obrzęk okolicy czoła – może pojawić się w przypadku gdy przeszczepia się włosy w okolicy czołowej; stopień nasilenia jest różny, czasami obrzęk może być bardzo duży; obrzęk pojawia się zazwyczaj 1-2 doby po zabiegu; utrzymuje się kilka godzin; w przypadku wystąpienia obrzęku należy stosować okłady z lodu np. coldpack;
 • Świąd skóry w okolicy przeszczepu włosów – zjawisko normalne, świadczy o procesie gojenia; nie wolno drapać, pocierać skóry; można zwilżyć delikatnie wodą
 • Po kilku dniach od zabiegu można zaobserwować, że razem ze strupkami wypadają włosy. Nie należy wpadać w panikę, jest to normalne zjawisko.
 • Zaburzenia czucia – przez okres kilku tygodni skóraw obszarze przeszczepu charakteryzuje się zaburzeniem czucia, które ustępuje samoistnie.
 • Krosty przymieszkowe– mogą pojawić się w miarę wzrostu przeszczepionych włosów. Krosty można delikatnie nakłuć używając sterylnej igły. Jeżeli krost pojawi się dużo najlepiej skontaktować się z lekarzem.
 • Infekcja miejscowa.
 • Reakcje alergiczne związane ze środkami znieczulającymi.
 • Krwawienie powierzchni skóry obszaru biorczego i przeszczepu włosów.
 • Powyższe dolegliwości mają charakter przejściowy, są krótkotrwałe.
 • Blizny na powierzchni skóry obszaru donorowego i przeszczepu włosów
 • Nieregularny, opóźniony wzrost włosów, zmiana zabarwienia rosnących włosów.
 • Brak spełnienia oczekiwań pacjenta związanych z przeszczepem włosów.
 • Inne powikłania spowodowane nieznanymi w dniu zabiegu przyczynami.

Najczęściej zadawane pytania

Czy zabieg jest bolesny i czy po zabiegu boli głowa?

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym tzn. skórę znieczula się zastrzykami z roztworem lidokainy. Po zabiegu może wystąpić krótkotrwały ból głowy ale jest słabo nasilony, ustępuje samoistnie w ciągu 1-2 godzin. Można zastosować np. paracetamol

Czy po zabiegu pojawia się obrzęk?

Może pojawić się obrzęk czoła. Pojawia się po około 1-2 dniach od zabiegu. Może być bardzo nasilony zwłaszcza wtedy gdy włosy przeszczepia się w okolicę czołową i gdy przeszczepia się dużą ilość włosów. Ustępuje zazwyczaj w ciągu kilku godzin. W przypadku obrzęku najlepiej zastosować okłady z lodu np. coldpack

Czy po zabiegu można prowadzić samochód?
Oczywiście. Znieczulenie, które stosuje się do zabiegu jest miejscowe i szybko ustępuje. Znieczulenie nie ogranicza możliwości prowadzenia samochodu.

Kiedy można wrócić do pracy po zabiegu?

Zabieg nie ogranicza aktywności zawodowej czy towarzyskiej. Po zabiegu można następnego dnia iść do pracy. Oczywiście na skórze głowy są strupki, które utrzymują się przez około tydzień.

Jak wyglądają włosy po zabiegu?

Po kilku dniach od zabiegu można zaobserwować, że razem ze strupkami wypadają włosy. Nie należy wpadać w panikę, jest to normalne zjawisko. W miejscu przeszczepu obserwuje się wzrost przeszczepionych włosów. Po kilku – kilkudziesięciu tygodniach przeszczepione włosy wypadają. Nie należy wpadać w panikę, jest to normalne zjawisko. Następnie w obszarze przeszczepu pojawiają się nowe włosy, początkowo mogą być bardzo delikatne, cienkie. Uzyskanie zadowalającego wyglądu włosów wymaga czasu, jest to okres około roku. Tak długi okres związany jest z cyklem życiowym włosa, aby wyrosły prawidłowe włosy mieszek włosowy musi wyprodukować kilka pokoleń włosów, które wypadną i zostaną zastąpione tzw. włosami ostatecznymi.

Ile włosów przeszczepia się podczas jednego zabiegu i ile trwa zabieg?

Czas trwania zabiegu zależy od ilości przeszczepianych włosów, ale zazwyczaj trwa 3-4 godzin. W ciągu jednego zabiegu można przeszczepić do 1500 graftów. Ilość ustala lekarz na wizycie kwalifikacyjnej. Oczywiście jest to ilość w przybliżeniu. Zazwyczaj przeszczepia się więcej graftów niż ustalono ale koszt zabiegu nie ulega zmianie.

Sugerowana ilość graftów do przeszczepu np.:

Zakola:
małe 200-300
średnie 300-400
duże 400-600

Tonsura (czubek głowy):

mała 200-400
średnia 500-700
duża 700-900

Jaka jest efektywność zabiegu?

Efektywność zabiegu jest prawie 100%. Bardzo rzadko przeszczepione włosy zostają odrzucone. W trakcie pobierania włosów możliwość uszkodzenia włosów jest minimalna dlatego między innymi jest taka efektywność zabiegu.

Czy przeszczepione włosy wypadną?

Przyczyną androgenowego wypadania włosów z okolicy skroniowej, czołowej i szczytu głowy jest to, że w tej okolicy wzrost włosów jest regulowany przez androgeny (męskie hormony płciowe). Takie zjawisko występuje u mężczyzn i kobiet. Włosy do przeszczepu pobiera się z okolicy potylicznej głowy. Są to włosy odporne na działanie androgenów. Te cechy zachowują pomimo tego, że zostaną przeniesione w inne miejsce dlatego nie wypadają pomimo skłonności pacjenta do androgenowego łysienia.

PRZECZEPIANIE WŁOSÓW WYMAGA OD PACJENTA CIERPLIWOŚCI

Nie wolno codziennie oglądać w lustrze głowy

Nie wolno codziennie przeliczać włosów

Metoda przeszczepiania włosów S.A.F.E.R. charakteryzuje się prawie 100% skutecznością ale należy pamiętać, że cykl życiowy włosów jest to proces powolny i długi, dlatego niezwykle istotna jest CIERPLIWOŚĆ.

cta Masz pytania dotyczące zabiegu? Skontaktuj się z nami! +48 784 030 546

Wskazania

 • łysienie androgenowe u mężczyzn
 • łysienie androgenowe u kobiet – ustabilizowany poziom androgenów
 • ubytki włosów wywołane: urazem, zabiegiem operacyjnym, stanem chorobowym (po wyleczeniu)

Przeciwwskazania

 • zaawansowana cukrzyca
 • nieuregulowane ciśnienie krwi
 • choroby zapalne skóry głowy
 • łysienie plackowate
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • uczulenie na środki miejscowo znieczulające
 • bardzo młode osoby przedwcześnie dotknięte łysieniem androgenowym
 • przebyty zawał serca
 • wyniszczenie organizmu

Zalecenia dla pacjenta – przed zabiegiem

 • Przed zabiegiem należy odstawić następujące preparaty:
  Aspiryna: około 7 – 10 dni przed zabiegiem
  Minoksidil: około 3 tygodnie przed zabiegiem
 • Przez 2 dni poprzedzające zabieg należy przyjmować antybiotyk zlecony przez lekarza na wizycie kwalifikacyjnej. Zlecony antybiotyk należy przyjąć w dniu zabiegu a następnie kontynuować przez kolejne 2 dni po zabiegu.
 • Przed zabiegiem należy wykonać badania krwi. Wyniki badań należy przedłożyć lekarzowi nie później niż 10 dni przed datą planowanego zabiegu:
  Morfologia krwi
  Układ krzepnięcia
  Poziom cukru we krwi
  Poziom Hb glikolowanej
  Antygen HBs (wirusowe zapalenie wątroby typu B)
  Przeciwciała HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C)
  HIV
 • Włosy na tylnej powierzchni głowy (okolica potylicy – obszar biorczy) powinny mieć długość około 1 mm. Włosy na obszarze przeszczepiania powinny być jak najkrótsze.
 • W dniu poprzedzającym zabieg należy umyć włosy łagodnym szamponem. Nie należy stosować lakierów do włosów, odżywek, itp.
 • W dniu zabiegu zjeść obfite śniadanie, nie wolno pić napojów z kofeiną (kawa, herbata, cola, napoje energetyczne). Nie wolno pić alkoholu w dniu poprzedzającym zabieg i w dniu zabiegu.
 • Ubrać rozpinaną koszulę. Można przynieść czapkę typu kaszkiet lub tzw. raperkę

Zalecenia dla pacjenta – po zabiegu

 • Po 3 dniach od zabiegu można umyć głowę stosując delikatny szampon, łagodny strumień ciepłej wody. Nie wolno pocierać skóry, drapać itp. Osuszyć głowę delikatnym ręcznikiem – bardzo delikatny dotyk – nie wolno pocierać. Nie wolno używać suszarki do włosów.
 • Ostrożnie zdejmować ubranie tak aby nie drażnić obszaru, na który przeszczepiono włosy. Nie należy ubierać golfów. Nie należy nosić czapek szczelnie przylegających do głowy.
 • Przez około 7 dni po zabiegu nie wolno wykonywać ciężkiego wysiłku fizycznego, korzystać z basenu.
 • Przez około 6 tygodni należy chronić głowę przed słońcem.
 • Przez 2 dni po zabiegu należy kontynuować przyjmowanie antybiotyku zleconego przez lekarza
Masz pytania dotyczące zabiegu

Zadzwoń po poradę

lub

umów się na konsultację?

cta +48 784 030 546