Kriolipoliza w walce z tkanką tłuszczową

Najnowszym sposobem na walkę ze zbędnym tłuszczem za pomocą ingerencji zewnętrznych narzędzi jest kriolipoliza. Zabieg ten ma być przede wszystkim bezpieczną alternatywą dla inwazyjnej liposukcji. Czym zatem jest kriolipoliza i czy na pewno jest to metoda skuteczna? 

Czym jest kriolipoliza?

Kriolipoliza jest to zabieg medycyny estetycznej, który polega na zamrażaniu tłuszczu, dzięki czemu dochodzi do zmniejszenia podskórnej tkanki tłuszczowej. Metoda ta powstała w Stanach Zjednoczonych, a dokładanie w Massachusetts, na początku XXI wieku. Prawnie została zaakceptowana w 2009 roku w Unii Europejskiej, a rok później w USA.

Do bezinwazyjnego modelowania sylwetki z wykorzystaniem metody kriolipolizy, służy specjalnie stworzone do tego urządzenie Zeltiq. Zabieg ten pozwala zmniejszyć objętość tkani tłuszczowej nawet o 30-40 procent, a ostateczne rezultaty widoczne są po około czterech miesiącach.

Na czym polega zabieg zamrażania tłuszczu?

Komórki tłuszczowe, znajdujące się w tzw. tkance podskórnej, poddawane są mocnemu zamrażaniu z wykorzystaniem urządzenia Zeltiq. Zabieg ten wykonuje się w kilku pojedynczych seriach, podczas których nasycone kwasy tłuszczowe ulegają uszkodzeniu, ponieważ nie są odporne na działanie bardzo niskich temperatur i giną już przy +5 stopniach C. Ponieważ narządy i naczynia krwionośne nie reagują na niskie temperatury to zamrażanie to może być bezpieczne dla całego organizmu. Obumarła tkana tłuszczowa zostaje wydalona w normalnym procesie metabolicznym.

Pojedynczy zabieg kriolipolizy trwa około godziny. W praktyce polega on na tym, że na poszczególne partie ciała przykłada się próżniowy aplikator, który zasysa do komory z płytkami chłodzącymi fałdki skóry razem z tkanką tłuszczową. W trakcie tego etapu z tłuszczu pobierane jest ciepło i rozpoczyna się obumarcie komórek tłuszczowych, zaś w kolejnym – ich rozpuszczenie. Podczas jednej sesji można wykonać zabieg na maksymalnie trzech partiach ciała.

Redukcja tkanki tłuszczowej metodą kriolipolizy nie jest bolesna, a jej skutki uboczne są stosunkowo niewielkie. Mogą pojawić się siniaki, zaczerwienienie i opuchnięcie partii ciała poddanych zabiegowi.

Kriolipoliza – wskazania i przeciwskazania

Metoda ta wskazana jest dla osób chcących pozbyć się tkanki tłuszczowej z małych partii ciała, np. brzucha, ud, a nawet twarzy i w tych miejscach kriolipoliza jest najbardziej skuteczna. Efekty zabiegu widać najwcześniej po miesiącu, czyli wtedy gdy całkowicie zakończy się proces metabolizacji obumarłych komórek tłuszczowych. Zależne jest to również od pracy wątroby, dlatego w niektórych przypadkach na efekty trzeba czekać nawet do kilku miesięcy. Jeśli lekarz stwierdzi, że nie ma przeciwwskazać to można w tym czasie zabieg powtórzyć na tej samej partii ciała.

Nie każdy jednak powinien poddawać się zabiegowi kriolipolizy, zwłaszcza:

  • kobiety w ciąży i matki karmiące piersią,
  • osoby mające chorobę Raynauda, krioglobulinemię lub hipoproteinemię,
  • osoby starsze chorujące na cukrzycę,
  • osoby z niskim ciśnieniu i źle reagujące na zimno,
  • pacjenci z rozrusznikiem serca oraz innymi wszczepionymi urządzeniami medycznymi,
  • pacjenci cierpiący na choroby wątroby,
  • dzieci.

Kriolipoliza jest coraz popularniejszą metodą w walce z tkanką tłuszczową, po którą pacjenci chętnie sięgają. Ta bezinwazyjna i bezpieczna metoda z powadzeniem zaczęła wypierać liposukcję.