Koperta Umów się na wizytę
Zobacz pozostałe kliniki
https://medistica.com.pl/medycyna-piekno/en/homepage/

10 ciekawostek o wzroście włosów

W wyniku ewolucji znaczenie fizjologiczne włosów dla człowieka zostało ograniczone do minimum. Pełnią one funkcję receptora odbierającego delikatny dotyk oraz funkcję izolacyjną i ochronną, która ma niewielkie znaczenie. Pomimo znacznego ograniczenia roli biologicznej włosy w dalszym ciągu są niezwykle ważne dla ludzi, przede wszystkim ze względów estetycznych. Każdy chce mieć piękne, gęste, grube i lśniące włosy. Nie tylko kobiety, ale także mężczyźni doświadczają ogromnego stresu, kiedy wygląd fryzury nie spełnia ich oczekiwań. Gęstość włosów, grubość łodyg oraz tempo wzrostu uzależnione są od licznych czynników, które wzajemnie ze sobą współdziałają.

M

10 ciekawostek

  1. Całkowita liczba mieszków włosowych obecnych w skórze człowieka wynosi około 5 milionów, a włosy pokrywają całe ciało z wyjątkiem dłoni, podeszew i czerwieni wargowej.
  2. Wśród pacjentów cierpiących na dysmorfofobię, czyli przesadne zaabsorbowanie nieistniejącym lub niewielkim defektem ciała, włosy znajdują się na drugim miejscu, jako przyczyna dolegliwości.
  3. U blondynów liczba włosów w obrębie skóry owłosionej głowy wynosi średnio około 130 000, u ciemnowłosych około 110 000, a u rudych 90 000.
  4. Gęstość włosów na głowie zależy od wieku, największa jest u niemowląt i wynosi 500-700/cm2 , a u dorosłych wynosi około 170 – 300/cm2.
  5. Tempo wzrostu jest większe u mężczyzn niż u kobiet, ponadto zmienia się w zależności od wieku, okolicy ciała, pory roku a nawet dnia.
  6. Każdej doby tracimy około 100-200 włosów, przejściowo w okresie jesiennym i wiosennym ta ilość może być większa.
  7. Jednym z najważniejszych mechanizmów kontrolnych, decydujących o aktywności mieszków włosowych jest układ dokrewny. Przy czym hormony, produkty gruczołów dokrewnych, odpowiedzialne są zarówno za pobudzanie, jak i za hamowanie wzrostu włosów.
  8. W momencie, kiedy pacjent zgłasza się do lekarza z problemem wypadania włosów po wykluczeniu ognisk zapalnych, chorób systemowych, leków, w pierwszej kolejności oznacza się hormony tarczycy, dlatego że ich rola w regulacji wzrostu włosów jest bardzo dobrze udokumentowana obserwacjami klinicznymi.
  9. Hormony tarczycy, T3 i T4 są odpowiedzialne za wydłużanie fazy wzrostowej włosów czyli anagenu; hamują apoptozę mieszka włosowego czyli zaprogramowaną śmierć komórek; to od nich zależy kolor włosów, gdyż pobudzają produkcję barwnika (melanogenezę).
  10. Wypadanie włosów jest skutkiem nie tylko niedoczynności ale także nadczynności tarczycy. Ponadto pojawia się jako skutek leków normalizujących wydzielanie hormonów tarczycy lub stosowanych w chorobie Hashimoto.

Co należy zrobić, gdy włosy zaczynają wypadać, gdy łodygi robią się coraz cieńsze?

  • Po pierwsze nie wpadajmy w panikę i udajmy się do dermatologa.
  • Na początku należy wykonać badania podstawowe: morfologię, poziom żelaza, elektrolitów, lipidogram, CRP.
  • Ponadto trzeba zrobić badania przesiewowe w kierunku ewentualnych chorób autoimmunologicznych, czyli zbadać poziom przeciwciał przeciwjądrowych.
  • Należy wziąć pod uwagę aktualny stan zdrowia, zastanowić się, czy leki przyjmowane z różnych powodów nie mają wpływu na kondycję włosów i najważniejsze określić, jaki jest stopień narażenia na stres. Stresem są nie tylko czynniki emocjonalne ale także zmęczenie, chroniczne niewyspanie, niezdrowy tryb życia.
  • Diagnostyka endokrynologiczna jest niezmiernie ważna. Oczywiście nie należy popadać w skrajności i oznaczać wszystkie hormony ale skrupulatnie rozważyć stan kliniczny i dolegliwości zgłaszane przez pacjenta.

Wszystkie gruczoły dokrewne w mniejszym lub większym stopniu są ze sobą powiązane i biorą udział w regulacji aktywności mieszka włosowego. Dlatego diagnostyka hormonalna chorób włosów nie jest łatwa i wymaga precyzji, skrupulatności, aby pacjentów nie narażać na niepotrzebne badania a z drugiej strony aby czegoś nie przeoczyć. Ponadto w przypadku pacjentów, którzy mają problemem z włosami najważniejsza jest dobra współpraca z lekarzem.

 

dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Zostaw numer
    oddzwonimy!