Koperta Umów się na wizytę
Zobacz pozostałe kliniki
https://medistica.com.pl/medycyna-piekno/en/homepage/

Znamiona barwnikowe – po co je badać?

Plamki, pieprzyki, znamiona – każdy z nas posiada jakieś na swojej skórze. Jedne są z nami od urodzenia, inne pojawiają się z czasem. Zdarzają się takie, które się powiększają i przekształcają ale i takie, których wygląd  nie zmienia się w czasie. Kto je powinien sprawdzać? Jak często odwiedzać dermatologa aby mieć je pod kontrolą? Co robić, jeżeli okażą się zmianami nowotworowymi?

M

Czym są znamiona? | Medistica Medycyna + Piękno Kraków

Znamiona barwnikowe, bo o nich mowa, to zmiany zbudowane z melanocytów. Melanocyty są z kolei komórkami barwnikowymi obecnymi w naszej skórze. Znamiona można podzielić na wrodzone – stwierdzone w momencie urodzenia lub przed ukończeniem 1 roku życia, lub nabyte – powstałe w późniejszych latach życia. Występowanie znamion nabytych uzależnione jest od czynników zarówno genetycznych jak i środowiskowych. Należą do nich:

  • ekspozycja na promieniowanie UV,
  • zmiany hormonalne,
  • urazy,
  • immunosupresja.

Jakie badanie będzie najlepsze? | Medistica Medycyna + Piękno Kraków

Badaniem, które bardzo dokładnie ocenia znamiona barwnikowe jest wideodermatoskopia. Szczególnie warto wykonać badanie nazywane „mapą ciała”. Wideodermatoskop „skanuje” całą powierzchnię skóry (od stóp do głowy) celem wykrycia wszystkich znamion barwnikowych. Następnie znamiona o większych rozmiarach oraz podejrzane dla lekarza są oglądane w kilkudziesięciokrotnym powiększeniu umożliwiającym uzyskanie trójwymiarowego obrazu skóry. Takie postępowanie umożliwia bardzo dokładną ocenę znamion oraz podjęcie decyzji o ich ewentualnym usunięciu. Uzyskane zdjęcia są zapisywane w systemie medycznym, co umożliwia wykonywanie badań porównawczych na przestrzeni lat.

Co jeżeli wystąpi podejrzenia znamion nowotworowych? | Medsitica Medycyna + Piękno Kraków

Jeżeli jakaś zmiana będzie dla lekarza podejrzaną, wówczas zleci on jej wycięcie chirurgiczne wraz z oceną w badaniu histopatologicznym. Zmianę wycina się w znieczuleniu miejscowym z zachowaniem 1-2 mm marginesu zdrowej skóry. Zabieg jest bezbolesny i trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Wynik badania histopatologicznego decyduje o dalszym postępowaniu. U większości Pacjentów całkowite usunięcie podejrzanego znamienia kończy całą procedurę. Koniecznością jednak jest regularna ocena pozostałych znamion na powierzchni skóry.

Regularne badania to podstawa | Medistica Medycyna + Piękno Kraków

Regularne badanie znamion barwnikowych jest bardzo ważne. Warto aby wykonać je przynajmniej raz w roku. U osób, które miały już usuwane znamiona lub wystąpił nowotwór skóry w rodzinie, zaleca się wykonywać to badanie częściej. Szybkie wykrycie niebezpiecznych zmian (szczególnie czerniaka) oraz interwencja chirurgiczna powodują, że jest on wyleczalny u niemal 97% pacjentów.

Pamiętaj! Zwracaj szczególną uwagę na nowopowstałe znamiona na Twojej skórze.

Zwłaszcza teraz, gdy sezon letni dobiega końca, warto wybrać się na rutynową kontrolę z konsultacją lekarską oraz badaniem znamion barwnikowych. Promieniowanie słoneczne i brak odpowiedniej ochrony mogły spowodować przekształcenie się istniejących zmian w niebezpieczne lub powstanie nowych. W Klinice Medistica Medycyna + Piękno dysponujemy sprzętem o najwyższej technologii i precyzji. Zaufaj naszym specjalistom i zadbaj o swoje zdrowie!

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Zostaw numer
    oddzwonimy!