Zobacz pozostałe kliniki

Chirurg czy laser? Usuwanie zmian skórnych okiem specjalisty

Wiele osób podziela niebezpieczną opinię, że zmian które pojawiły się na skórze „lepiej nie ruszać”, gdyż może to powodować ich zezłośliwienie. Nic bardziej mylnego! Sama idea usunięcia zmian na skórze może być umotywowana zarówno względami zdrowotnymi, jak i estetycznymi. Niezależnie od naszych motywacji, wszystkie zmiany powinny być zawsze skonsultowane z lekarzem, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

M

Czym są zmiany skórne i w jaki sposób można je badać?

U każdego człowieka w obrębie skóry (naskórka, skóry właściwej, mieszków włosowych, gruczołów wydzielniczych) mogą pojawić się różnorodne zmiany o charakterze:

 • zmian skórnych (np. brodawek, włókniaków, odcisków, kępek żółtych, kaszaków, grudek perlistych, kłykcin),
 • znamion,
 • torbieli,
 • zmian przednowotworowych,
 • nowotworów łagodnych,
 • nowotworów złośliwych.

Aby określić charakter zmian należy wykonać badanie dermatoskopowe, które polega na analizowaniu cech danej zmiany widzianej w kilkudziesięciokrotnym powiększeniu. Badanie dermatoskopowe jest nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne, a co najważniejsze charakteryzuje się wysoką czułością. Na podstawie wyniku można określić, do jakiej kategorii należy zaliczyć zmianę skórną.

Które zmiany usuwa się chirurgicznie?

Jeżeli w trakcie badania dermatoskopowego, okaże się, że mamy do czynienia ze znamieniem podejrzanym, należy bezwzględnie usunąć je chirurgicznie, im wcześniej tym lepiej. Takie postępowanie niejednokrotnie ratuje życie i pozwala wykryć, a następnie usunąć czerniaka na bardzo wczesnym etapie jego rozwoju.

Wszystkie znamiona barwnikowe (tzw. maelanocytowe), z których może rozwinąć się czerniak, usuwamy jedynie w sposób chirurgiczny, a po ich wycięciu zostaje przeprowadzane badanie histopatologiczne. Dzięki temu można stwierdzić czy znamię zostało usunięte w całości i jakie było prawdopodobieństwo rozwoju czerniaka z tej zmiany.

Kiedy zmianę skórną można usunąć laserowo?

Najczęściej jednak na naszej skórze występują tzw. zmiany łagodne, które nie stanowią zagrożenia dla życia, ale potrafią być znaczącym problemem natury estetycznej. Tego typu zmiany nie muszą być usuwane chirurgicznie. W ich przypadku można wykorzystać metody alternatywne, takie jak usuwanie zmian przy użyciu lasera CO2. Jest to metoda bezpieczna i bardzo efektywna. Nie dochodzi do uszkodzenia otaczających tkanek, okres gojenia jest krótki i zazwyczaj nie powstaje blizna.

Jak wygląda laserowe usuwanie zmian skórnych?

Usuwanie zmian skórnych przy pomocy lasera CO2 jest zabiegiem prostym i szybkim. Przed zabiegiem wykonuje się znieczulenie miejscowe, które polega na zastosowaniu kremu znieczulającego lub podskórnym podaniu preparatu znieczulającego (ten rodzaj znieczulenia jest krótkotrwały i bezpieczny). W zmianach powierzchownych znieczulenie nie jest konieczne – wówczas w trakcie zabiegu odczuwa się ciepło i delikatne pieczenie.

Sam zabieg polega na odparowaniu zmiany skórnej wiązką promieni laserowych. Proces ten jest zazwyczaj bezkrwawy, powstaje brązowo-czarny suchy strup. Po zabiegu można stosować standardowe zabiegi higieniczne, w niektórych przypadkach zaleca się stosowanie opatrunku. Proces gojenia w zależności od wielkości usuwanej zmiany, jej głębokości i lokalizacji trwa od kilku dni do 3-4 tygodni.

Dlaczego zmiany skórne warto usuwać laserem?

Zabieg wykonany laserem CO2 ma bardzo wiele zalet:

 • zabieg jest prosty, szybki i zazwyczaj jednorazowy,
 • w trakcie zabiegu nie dochodzi do uszkodzenia otaczających tkanek,
 • okres gojenia jest krótki,
 • zazwyczaj nie dochodzi do powstania blizny,
 • zabieg charakteryzuje się wysoka skutecznością.

Badanie i usuwanie zmian skórnych w Medistica Medycyna + Piękno Kraków

Jeśli posiadasz na skórze zmianę od wielu lat lub gdy jakaś zmiana pojawiła się na Twoim ciele niedawno, zgłoś się na konsultację dermatologiczną i badanie dermatoskopowe. Prawdopodobnie jest to zmiana łagodna, ale w każdym przypadku lepiej to sprawdzić. Jeżeli okaże się że jest to zmiana podejrzana, należy wykonać zabieg chirurgiczny. Jeżeli jest to zmiana łagodna ale nieestetyczna lub uciążliwa, można usunąć ją metodą laserową.

Zima to doskonała pora na coroczną kontrolę dermatologiczną i pozbycie się problematycznych zmian. Dzięki temu, będziemy mogli powitać wiosnę ze zdrową i piękną skórą!

dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic

 

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
  Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja

   * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
   Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.