Koperta Umów się na wizytę
Zobacz pozostałe kliniki
https://medistica.com.pl/medycyna-piekno/en/homepage/

O zakazanych substancjach, których lepiej wystrzegać się latem

Słońce za oknem i letnie temperatury spowodowały, że zapewne wielu z nas zdążyło już zażyć intensywnej kąpieli słonecznej, po której skóra stała się zaczerwieniona. Być może u części z Was pojawiło się nawet odczucie pieczenia lub swędzenia skóry. Czy wiecie, że pewne substancje kosmetyczne, a nawet niektóre herbaty ziołowe, mają wpływ na powstawanie odczynów posłonecznych na skórze? Zjawisko to nazywamy odczynem fototoksycznym lub fotoalergicznym. Co je rozróżnia i jakich substancji należy unikać w słoneczne dni? Odpowiedzi znajdziecie w dzisiejszym artykule!

M

Odczyn fototoksyczny i fotoalergiczny – jak nasza skóra może reagować na słońce?

Terminy te wyglądają na pozór podobne, jednak pod kilkoma względami różnią się między sobą. O fototoksyczności mówimy, gdy na skórę oddziałuje promieniowanie słoneczne oraz czynnik drażniący, czyli jakaś substancja. Takie połączenie powoduje uszkodzenie komórek skóry i ryzyko powstania rumienia o wyglądzie oparzenia słonecznego lub pęcherzy.

Reakcja alergiczna może wyglądać podobnie. Do jej powstania również potrzebne jest promieniowanie słoneczne oraz substancja uczulająca. W efekcie ekspozycji na słońce powstaje alergen, który wywołuje reakcję immunologiczną objawiającą się świądem oraz wykwitami skórnymi.

Jakich substancji unikać w trakcie lata i sezonu na opalanie się?

Wśród najpopularniejszych substancji, mogących wywoływać reakcje fototoksyczne, znajdują się:

  • niektóre leki,
  • wybrane zioła (dziurawiec, nagietek, bergamotka, rumianek),
  • dziegcie,
  • olejki eteryczne (bergamotkowy, cedrowy, sandałowy),
  • kwasy AHA i BHA w wyższych stężeniach,
  • retinol.

Bardzo często są to substancje, z którymi mamy kontakt na co dzień, stąd też warto je ograniczyć przed planowaną ekspozycją na słońce.

W przypadku reakcji fotoalergicznych, nie istnieje lista substancji zakazanych, gdyż alergie powodują różne składniki, inne dla każdego organizmu. U części osób pewne substancje będą powodować odczyny, u innych zaś – będą neutralne. Do grupy substancji szczególnego ryzyka należą głównie leki: przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, antybiotyki.

Jak zapobiegać negatywnej reakcji skóry na słońce?

Jedyną i najbardziej skuteczną metodą jest unikanie substancji powodujących wspomniane odczyny. O ile w przypadku fototoksyczności sytuacja jest prostsza, ponieważ lista niebezpiecznych substancji jest nam znana, o tyle dla reakcji alergicznych, będzie to kwestia indywidualna dla każdego organizmu.

Oczywiście zawsze pamiętajmy o używaniu filtrów przeciwsłonecznych.  Dla każdego z nas, powinno być to elementem codziennej rutyny i stać się czynnością, o której pamiętamy zawsze przed ekspozycją na słońce. To bezwzględnie najlepsza metoda, chroniąca nas przed bezpośrednim poparzeniem.

Piękna skóra to zdrowa skóra – pielęgnacja i dermatologia w Medistica Medycyna + Piękno Kraków

Korzystajmy mądrze z kąpieli słonecznych, a nasza skóra nam za to podziękuje! A jeśli zdarzyło Wam się zapomnieć, nie zwlekajcie i skonsultujcie się z dermatologiem w celu dobrania odpowiedniego leczenia lub pielęgnacji podrażnionej skóry.

Kosmetolog Adrianna Lubaś

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Zostaw numer
    oddzwonimy!