Koperta Umów się na wizytę
Zobacz pozostałe kliniki
https://medistica.com.pl/medycyna-piekno/en/homepage/

Dlaczego mamy trądzik? O poszukiwaniu przyczyn niedoskonałości, cz.2

W ubiegłym tygodniu omówiliśmy ściśle medyczne przyczyny powstawania trądziku. Doskonale wiemy jednak, że także nasz styl życia, odżywania, oraz środowisko w jakim żyjemy, mogą mieć ogromny wpływ na stan naszej skóry. W dzisiejszym artykule, skupimy się właśnie na tych czynnikach i na odpowiedzi na pytanie, co możemy zmienić, by uniknąć ich negatywnych konsekwencji.

M

Stres a trądzik

Niestety, stres jest bezwzględnym wrogiem naszej skóry. To mantra, którą znamy prawdopodobnie wszyscy. Często jednak zapominamy o tym, że to co szkodzi naszej cerze, to nie tylko czynniki emocjonalne, ale także brak snu czy zmęczenie. Dlaczego tak się dzieje? Stres wyzwala produkcję łoju, a to może skutkować wzmożeniem problemu z niedoskonałości. Należy zauważyć, że w przypadku trądziku nasilonego przez stres może dojść do zjawiska błędnego koła – tzn.  stres wywołuje zmiany trądzikowe, a niedoskonałości skórne wywołują emocjonalny dyskomfort. Warto mieć to na uwadze i w niektórych sytuacjach przemyśleć możliwość sięgnięcia po wsparcie psychologa, które pomoże w rozładowaniu istniejącego napięcia.

 

Czynniki zewnętrzne wpływające na trądzik

Czynniki zewnętrzne wpływające na trądzik to niezwykle szerokie zagadnienie.  W jego obrębie, możemy wymienić między innymi takie elementy jak:

  • pielęgnacja,
  • leki,
  • suche powietrze,
  • smog,
  • noszenie maseczek.

W przypadku czynników zewnętrznych, warto przeanalizować na które z nich mamy wpływ, a które pozostają poza naszą sprawczością. W przypadku stanu powietrza, poza działaniami ekologicznymi, które w wymiarze długoterminowym ograniczają emisję zanieczyszczeń, możemy zadbać o naszą skórę, korzystając z oczyszczaczy powietrza. W zimie i w trakcie upałów pomóżmy naszej skórze, narażonej na wysuszające działanie ogrzewania lub klimatyzacji, używając nawilżaczy powietrza i przykładając większą wagę do nawilżania w codziennej pielęgnacji.

W przypadku leków, skonsultujmy z lekarzem prowadzącym możliwość ewentualnej modyfikacji leczenia lub zdecydujmy się na dermatologiczne leczenie objawowe. Kiedy trądzik jest skutkiem noszenia maseczki, warto zadbać o odpowiednią higienę i pielęgnację, która ograniczy jej niekorzystny wpływ na nasza cerę (szczegółowe wskazówki znajdziecie w artykule….).

Jednym z elementów zewnętrznych, mogącym skutkować zmianami trądzikowymi, na który mamy największy wpływ, jest nasza własna pielęgnacja. Pamiętajmy o tym, że mimo obietnic producentów kosmetyków i poleceń koleżanek, bardzo często, eksperymentując z pielęgnacją, możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Oleje które sprawdziły się u jednej osoby mogą u nas wywołać zatkanie gruczołów łojowych i pogorszyć stan niedoskonałości. Magiczna maść, zapisana koleżance przez lekarza, u nas może wywołać ostry stan alergiczny. Kwasy, które sprawdziły się u znajomej mogą podrażnić naszą cerę, za to zabiegi terapeutyczne u kosmetologa, które nie przyniosły u kogoś innego efektu, u nas mogą dać spektakularne wyniki. Indywidualnie dobrana pielęgnacja to wyzwanie dla specjalisty, i to jemu powinniśmy zaufać, a nie poleceniom specyfików, które sprawdziły się u innych osób.

Dieta a trądzik

Zagadnienie roli diety w pojawianiu się zmian trądzikowym jest wyjątkowo popularne, ale wciąż stosunkowo kontrowersyjne. Trudności w określeniu wpływu diety wynikają z faktu, że nie istnieją szeroko zakrojone badania, które w sposób uniwersalny określiłyby poziom i rodzaj owego wpływu. Mało tego, niektóre badania mogą wręcz sobie zaprzeczać. Istniejące dane dają jasny obraz – nie ma jednej, uniwersalnej diety dla Pacjentów walczących z trądzikiem.

Należy jednak pamiętać, że dieta wpływa nie tylko na naszą wagę, ale także na gospodarkę hormonalną, równowagę metaboliczną, czy na zaburzenia flory bakteryjnej jelit, często może więc wpływać na stan naszej skóry w sposób pośredni, który nie jest tak łatwy do uchwycenia w badaniach.

Wśród ogromu badań dotyczących znaczenia diety dla problemów trądzikowych, najlepiej udowodniony został wpływ produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Wśród nich znajdziemy produkty takie jak: słodycze, słodzone napoje, ziemniaki, białe pieczywo, czy piwo.

Kolejny szeroko przebadany produkt, mający wpływ na stan naszej cery to mleko krowie. Paradoksalnie, jeśli w naszej diecie znajduje się mleko, lepiej zdecydować się na wersję pełnotłustą niż odtłuszczoną, w przypadku której udowodniono większy odsetek występowania zmian zaskórnikowych.

Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie produkty nabiałowe szkodzą. Wręcz przeciwnie! Jogurty z bakteriami probiotycznymi oraz inne przetwory mleczne z wysoką zawartością laktoferyny mają udowodniony pozytywny wpływ na przebieg trądziku. Proces leczenia trądziku wspomagają także produkty, bogate w kwasy Omega-3, witaminę A czy B, oraz mikroelementy, takie jak: cynk czy selen.

Czy szukanie przyczyn trądziku jest kluczowe dla efektów leczenia?

Wbrew pozorom – nie. Nie każdy trądzik wymaga szerokiej diagnostyki. Czasami, doświadczeni specjaliści potrafią określić na podstawie wywiadu i obserwacji, potencjalne przyczyny trądziku i od razu wdrożyć skuteczne leczenie. W innych przypadkach, konieczne będzie zalecenie rozszerzonej diagnostyki. Konieczność poszukiwania medycznych powodów problemów z cerą zależne jest od wieku, od płci, postaci trądziku, rozległości i szczegółowości danych w wywiadzie.

To co możemy zrobić, to świadomie wybrać specjalistę, który przeprowadzi nas przez proces diagnostyczny oraz leczenie. Doświadczenie, wiedza i intuicja naszych dermatologów to czynniki, które pozwalają mieć pewność, że żaden z zaleconych przez nich kroków nie będzie przypadkowy, a jedynie dostosowany do Waszej indywidualnej sytuacji.

dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic

 

 

Promocyjny pakiet leczenia trądziku Chcesz dowiedzieć się więcej? M
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Zostaw numer
    oddzwonimy!