Koperta Umów się na wizytę
Zobacz pozostałe kliniki
https://medistica.com.pl/medycyna-piekno/en/homepage/

Kilka pytań o lasery, czyli o co Pacjenci pytają najczęściej? Cz. 2

Zabiegi laserowe od lat podbijają serca zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Wydaje nam się, że wiemy o nich już naprawdę sporo. W wyszukiwarkach internetowych i rozmowach z Pacjentami wciąż jednak powiela się kilka stałych pytań.

Pora na kolejną porcję wiedzy i odpowiedzi na nurtujące Was pytania, dotyczące zabiegów laserowych. Zaczynamy! ?

M

Jak przygotować się do zabiegu laseroterapii?

W kwestii bezpośrednich przygotowań do zabiegu stawiamy na trzy podstawowe przykazania:

  • zero makijażu,
  • gładka (ogolona) skóra,
  • brak opalenizny.

Te trzy złote zasady są niezwykle istotne, gdy chodzi o bezpieczeństwo i zmniejszenie bolesności zabiegów.

W kwestii przygotowań pośrednich, ważne jest, aby Pacjent przypomniał sobie wszystkie leki, które zażywa i zweryfikował je z listą substancji fotouczulających, które stanowią przeciwskazanie do zabiegów.

Czy zabiegi laserowe są bolesne?

Niestety, laseroterapia nie należy do kategorii zabiegów relaksujących. Nie znaczy to jednak, że sytuacja jest patowa, a ból nie do zniesienia. ? Po pierwsze, wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań danej osoby i jej podatności na ból. Wielu naszych Pacjentów jest wręcz mile zaskoczonych zabiegiem. Po drugie, dysponujemy gamą środków, które zmniejszają dyskomfort i ból. Są to np. maści znieczulające, a także możliwe w niektórych przypadkach, iniekcje ze środkiem znieczulającym.

Pamiętajmy, że bolesność zabiegu wiąże się także z jego efektywnością. Wiele klinik próbuje obejść ten problem, wykonując zabiegi na najniższych parametrach, dzięki czemu ból jest zredukowany, ale czasem nawet po kilkunastu zabiegach nie widać żadnych efektów. W naszej Klinice, nie decydujemy się na takie kroki. Stawiamy na uczciwą relację z Pacjentem – informując o możliwości bólu, wiemy że odpowiednie ustawienie parametrów, gwarantuje że efekty będą lepsze i szybsze, ponieważ bazujące na mniejszej liczbie zabiegów.

Czy zabieg laserowy wymaga rekonwalescencji?

Zdecydowanie laseroterapia nie należy do zabiegów „lunchowych”. Każdy zabieg, nawet w przypadku niskich parametrów i mniej inwazyjnych laserów, wiąże się z „zaognioną” reakcją skóry, która mija z czasem. Okres rekonwalescencji, w zależności od parametrów zabiegu samego lasera, może trwać od 2-3 dni, aż do nawet miesiąca.

Pamiętajmy jednak o tym, że to typ lasera, poziom parametrów, zastosowana technika, czyli to jak wygląda zabieg, jest wynikiem celu, jaki chcemy osiągnąć. Czas potrzebny na rekonwalescencje będzie więc konsekwencją skali problemu, z którym laser ma sobie poradzić.

Czy można robić zabiegi laserowe na opalonej / ciemnej skórze?

Podchodzenie do zabiegów laserowych ze świeżą opalenizną jest nie tyle niebezpieczne, co całkowicie bezsensowne. Efekty takiego zabiegu nie będą takie, jakich oczekujemy. Zdecydowanie warto odczekać kilka tygodni od ostatniej mocnej ekspozycji na słońce.

Naturalna ciemna karnacja to zupełnie inna sytuacja. Dziś wiemy już, że dobry sprzęt i odpowiednie ustawienie parametrów pozwala nam osiągnąć doskonałe efekty, nie tylko na jasnej skórze, ale także na tej naturalnie wyposażonej w znacznie większe zasoby melaniny.

Czy po zabiegu laserowym można nałożyć makijaż?

Zdecydowanie odradzamy nakładanie makijażu po zabiegach laserowych. Skóra po laseroterapii wymaga zagojenia. Przy niewygojonej skórze, nałożenie kosmetyków, nawet takich które stosujemy od 20 lat, może spowodować infekcję lub niespodziewanie wywołać u nas reakcję alergiczną.

By skóra zagoiła się szybciej, zalecamy m.in. chłodne okłady z kwasu borowego czy spryskiwanie skóry wodą ze srebrem. Takie postępowanie zmniejsza obrzęk, niweluje dyskomfort, który może nam towarzyszyć po zabiegu, ale także zmniejsza ryzyko infekcji.

Jak osiągnąć najlepsze efekty w laseroterapii?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna: terapie łączone. Mądrze przygotowany plan zabiegów, łączący szereg różnych procedur to najlepszy wybór, gdy chcemy by efekty były szybsze i jeszcze bardziej spektakularne. Zgodnie z doświadczeniem naszym, i naszych Pacjentów, najlepiej sprawdzają się dwie formy terapii łączonych:

  • Uzupełnienie laseroterapii zabiegami wykorzystującymi preparaty autologiczne, czyli pozyskane z krwi lub tłuszczu pacjenta. Będzie to osocze bogatopłytkowe, fibryna lub komórki macierzyste. Preparaty te możemy wstrzykiwać w formie mezoterapii lub nakładać na skórę poddaną działaniu lasera w formie maski (za wyjątkiem komórek macierzystych, które podajemy w formie iniekcji). Ich działanie pozwala na znaczne przyspieszenie regeneracji, skóra przebudowuje się szybciej i bardziej efektywnie, powodując że okres rekonwalescencji jest krótszy.
  • Łączenie różnych laserów w terapii danego problemu, np. lasera ablacyjnego i nieablacyjnego. Procedura ta ma doskonałe zastosowanie między innymi w redukcji blizn potrądzikowych. Wykorzystując różne lasery, działamy na różnych poziomach skóry – jest to terapia pozwalająca osiągnąć spektakularne efekty, choć mocno inwazyjna dla naszej skóry. Bezpieczeństwo zabiegów zwiększy tutaj ponownie dołączenie procedur z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, fibryny lub komórek macierzystych.

Czy o laserach wiecie już wszystko?

Nam samym często wydaje się, że o laserach pisać i mówić można tak dużo, jak ogromne są ich możliwości.

Niezależnie czy macie jeszcze jakieś pytania, czy też jesteście gotowi poznać magiczną moc zabiegów laserowych, kierunek jest jeden: Medistica Medycyna + Piękno Kraków! ?

Zapraszam na konsultacje i zabiegi laserowe do mnie i wszystkich naszych specjalistów!

P.S. A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o laseroterapii, zapraszamy do oglądnięcia naszego ostatniego LIVE: Jak laseroterapia zmieniła oblicze medycyny estetycznej?

dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Zostaw numer
    oddzwonimy!