Koperta Umów się na wizytę
Zobacz pozostałe kliniki
https://medistica.com.pl/medycyna-piekno/en/homepage/

Kilka pytań o lasery, czyli o co pacjenci pytają nas najczęściej? Cz. 1

Zabiegi laserowe od lat podbijają serca zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Wydaje nam się, że wiemy o nich już naprawdę sporo. W wyszukiwarkach internetowych i rozmowach z Pacjentami wciąż jednak powiela się kilka stałych pytań.

Podejmujemy więc rękawicę! Spróbujemy zgromadzić w jednym miejscu najbardziej nurtujące Was pytania dotyczące laseroterapii i udzielić krótkich, konkretnych odpowiedzi. Zaczynamy!


M

Czy zabiegi laserowe są dla każdego?

Ostatnie lata to czas, w którym nasza wiedza na temat laseroterapii i ewentualnych przeciwskazań do jej wykonania poszerzyła się diametralnie. Dziś wiemy już, że wiele schorzeń, które kiedyś były dla nas czerwonym światłem do zabiegów laserowych, aktualnie nie są uznawane za przeciwskazanie. Paradoksalnie, czasem laseroterapia jest przy nich zalecana! Takimi chorobami jest np. łuszczyca, czy niektóre choroby autoimmunologiczne.

Jest wiele chorób, które nie dyskwalifikują nas jako pacjentów, ale w przypadku których warto zdecydować się na wcześniejszą konsultację z lekarzem – np. przy zespole policystycznych jajników czy innych chorobach, wywołujących zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Co zaskakujące, ciąża również nie należy do przeciwskazań bezwzględnych. Zdarza nam się wykonywać zabiegi laserowe na Pacjentkach oczekujących dziecka, są to jednak raczej wyjątki, wymagające interwencji z powodów medycznych (np. usunięcie kłykciny z obawy przed zarażeniem dziecka w trakcie porodu). Wiemy więc, że zabiegi w ciąży są możliwe, jednak poza wypadkami względnej konieczności, nie jesteśmy ich zwolennikami. Okres laktacji za to zdecydowanie nie jest już przeciwskazaniem do zabiegów laserowych. W trakcie karmienia, spokojnie możecie korzystać z większości usług gabinetów medycyny estetycznej i laseroterapii!

Czy policystyczne jajniki są przeciwskazaniem do laserów?

Zespół policystycznych jajników sam w sobie nie jest przeciwskazaniem do zabiegów laserowych, jednak towarzyszące mu nieraz niektóre zaburzenia hormonalne już tak. Dla przykładu, nadmiar prolaktyny może skutkować ryzykiem pojawienia się przebarwień po zabiegu laserowym. Jeśli jednak Pacjentka jest w trakcie dobrze prowadzonego leczenia, jej gospodarka hormonalna jest ustabilizowana, wtedy mamy zielone światło do zabiegów laserowych.

Gdzie robić zabiegi laserowe?

Jesteśmy wiernymi wyznawcami zasady, że zabiegi laserowe powinny być wykonywane w klinice medycznej. Dlaczego? Klinika, która bazuje na wiedzy i doświadczeniu lekarzy to miejsce, które bierze odpowiedzialność za wykonywane w nim zabiegi. Podstawą naszej kliniki są specjaliści dermatologii, których domeną jest skóra. To lekarze, którzy rozumieją prawa fizyki, wiedzą, jak działają różne lasery, rozumieją ich parametry. Mają więc pełne kompetencje, dzięki którym w razie jakichkolwiek komplikacji, nigdy nie zostawią Pacjenta samego sobie i będą wiedzieć, jak poradzić sobie z każdą trudnością.

Od czego zależy pojawienie się skutków ubocznych przy zabiegach laserowych?

Przede wszystkim należy odróżnić komplikacje pozabiegowe od naturalnych objawów, będących konsekwencją oddziaływania laserem na skórę, które znikają po okresie rekonwalescencji. Takimi naturalnymi, tymczasowymi objawami są:

  • rumień,
  • obrzęk,
  • niewielkie strupy,
  • czy nawet wybroczyny krwawe.

Oczywiście, komplikacje czy skutki uboczne po zabiegu laseroterapii także są możliwe, podobnie jak w przypadku każdego innego zabiegu. Należą do nich przebarwienia, odbarwienia, czy zbliznowacenie. Mogą być one wynikiem nieprzewidzianej reakcji organizmu, nieprawidłowo wykonanego zabiegu, ale także, co obserwujemy niestety znacznie częściej, braku współpracy między lekarzem a Pacjentem.

Kluczem do dobrze przeprowadzonej laseroterapii są trzy czynniki:

  • Specjalista, który ma wiedzę i doświadczenie w laseroterapii, a także potrafi w sposób wyczerpujący i zrozumiały przekazać Pacjentowi wszystkie informacje, dotyczące odpowiedniego postępowania po zabiegu.
  • Pacjent, który w sposób odpowiedzialny stosuje się do zaleceń lekarza, czyli nie robi nic na własną rękę, a także wypełnia wszystkie wskazówki, które otrzymał.
  • Zaufanie i kontakt – w momencie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, konieczna jest szybka reakcja Pacjenta i kontakt z lekarzem, który wykonywał zabieg, ponieważ to on najlepiej wie, jak wyglądał zabieg i na jakich parametrach był wykonany, dzięki czemu może dobrać najlepsze postępowanie naprawcze.

Już za tydzień kolejna dawka wiedzy i odpowiedzi na Wasze pytania, dotyczące laseroterapii.

A już dziś, zapraszamy na konsultacje i zabiegi laserowe do mnie i wszystkich naszych specjalistów!

P.S. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o laseroterapii, zapraszamy do oglądnięcia naszego ostatniego LIVE: Jak laseroterapia zmieniła oblicze medycyny estetycznej?

 

dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Zostaw numer
    oddzwonimy!