Zobacz pozostałe kliniki

My się zimy nie boimy – kilka słów o pielęgnacji zimowej, cz. 2

My się zimy nie boimy – takie motto może przyświecać każdemu, kto zna i stosuje zasady pielęgnacji zimowej, dostosowane do potrzeb swojej skóry. Poznajmy więc podstawowe wskazówki, które pozwolą nam przetrwać zimę z niezachwianie piękną i gładką cerą!

M

ZASADY PIELĘGNACJI ZIMOWEJ DLA CERY TŁUSTEJ

Posiadaczki i posiadacze skóry tłustej zimą znajdują się w nieco bardziej komfortowej sytuacji. Wysoka aktywność gruczołów łojowych zapewnia bowiem swoistą warstwę ochronną, ratującą skórę przed działaniem trudnych warunków atmosferycznych. Czy oznacza to, że osoby z cerą tłustą mogą zlekceważyć pielęgnację zimową? Nie!

Miejscowe lub całościowe odwodnienie skóry tłustej może skutkować nasileniem trądziku, pojawianiem się kolejnym niedoskonałości, a także wrażeniem bardziej „tłustej” cery. Jak więc uniknąć niepożądanych skutków zimy? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

 • Wybieraj kremy o lżejszej konsystencji, ale nie całkowicie pozbawione funkcji lekko natłuszczających.
 • Zaopatrz się w dwa rodzaje preparatów i dostosuj ich używanie do warunków atmosferycznych. Gdy temperatura spada poniżej zera, zabezpiecz skórę kremami półtłustymi, a gdy mróz minie, wróć z powrotem do preparatów stricte nawilżających.
 • Rodzaj preparatu możesz też dostosowywać do obszarów cery – kremy tłustsze nakładaj na obszary bardziej narażone na wysuszenie, jak np. policzki, a do strefy T użyj lżejszego kremu.
 • W zimie, lepiej zrezygnuj z kremów matujących oraz podkładów o ciężkiej konsystencji. Jeśli potrzebujesz ukryć mankamenty cery lub świecenie, postaw na sypki puder.
 • Nie zapominaj o filtrze SPF!

ZASADY PIELĘGNACJI ZIMOWEJ DLA CERY SUCHEJ, WRAŻLIWEJ

 • Niewystarczająca aktywność gruczołów łojowych, w przypadku osób o cerze suchej, stawia przed nimi spore wyzwania w okresie zimowym. Brak naturalnej ochronnej bariery, sprawia że musimy zadbać o nią, stosując odpowiednie kosmetyki i profesjonalną pielęgnację. Bez niej, nasza skóra bardzo szybko stanie się jeszcze bardziej wysuszona, podrażniona, swędząca, zaczerwieniona. Jak więc zabezpieczyć swoją skórę w okresie zimowym?
  • Wybieraj kremy o gęstej konsystencji, posiadające filtr SPF.
  • Najlepsze będą kremy treściwe, posiadające wysokie właściwości odżywcze, dzięki którym dostarczamy naszej skórze lipidy.
  • Stosowanie zbyt tłustych kremów może blokować pory i naturalną wymianę ciepła, przez co może mieć odwrotne niż zamierzone rezultaty.
  • Wybieraj preparaty zawierające np. glicerynę, ceramidy, alantoinę oraz witaminy B3, C i E.
  • Nie zapominaj o maseczkach pielęgnacyjnych, szczególnie tych o działaniu nawilżającym. W okresie zimowym możesz stosować je nawet codziennie!
  • Zadbaj o wzbogacenie pielęgnacji o metody profesjonalne – doskonałym wyborem będzie tu zabieg Dermaquest Lipid Control, który pozwoli wzmocnić barierę lipidową, zregenerować skórę i odzyskać nawilżenie.

ZASADY PIELĘGNACJI ZIMOWEJ DLA CERY NACZYNIOWEJ

 • Cera zmagająca się z problemami naczyniowymi jest najbardziej narażona na negatywne działanie mrozów. Znaczące zmiany temperatury między środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym powodują, że nasz układ naczyniowy zmuszony jest pracować ze zdwojoną siłą, na zmianę kurcząc się i rozszerzając. Przez to, ściany naczyń krwionośnych mogą ulec znacznemu osłabieniu, a co za tym idzie może dojść do pojawiania się teleangiektazji, czyli tak zwanych „pajączków”. Aby zapobiec temu procesowi, zadbajmy o intensywne wzmocnienie skóry w okresie zimowym. Wystarczy stosować się do kilku zasad:
  • Wybieraj preparaty bazujące na składnikach uszczelniających i obkurczających naczynka.
  • W produktach do pielęgnacji poszukuj: witamin C i K, rutyny, wyciągów z arniki, kasztanowca, miłorzębu japońskiego, czy oczaru wirginijskiego.
  • Warto przemyśleć regularną profesjonalną pielęgnację i zdecydować się na zabiegi odbudowujące barierę lipidową skóry, kojące podrażnienia i nawilżające. Idealną propozycją będą zabiegi przeznaczone stricte do cery naczyniowej, jak np. Exiuvance. Zabieg ten pozwoli uszczelnić i wzmocnić naczynia krwionośne, złagodzić podrażnienia i wyrównać koloryt skóry.
  • Gdy w okresie zimowym, zaobserwujemy pieczenie, silne zaczerwienie, ściągnięcie, to moment by zdecydować się na konsultację u dermatologa. Zlekceważenie tych objawów może skutkować trwałymi uszkodzeniami skóry.

Zimowa pielęgnacja z Medistica Medycyna + Piękno Kraków

Właściwa pielęgnacja skóry w okresie zimowym to podstawa nie tylko przetrwania przez okres śniegów i mrozów, ale i odpowiedzialnej profilaktyki przeciwstarzeniowej! Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, jak zadbać o swoją cerę, pomocna będzie konsultacja z kosmetologiem, który najlepiej oceni stan i potrzeby Twojej skóry, wykona profesjonalny zabieg oraz doradzi domową pielęgnację.

Sprawmy, by nasza skóra, razem z nami, wyrażała przekonanie My się zimy nie boimy! ?

kosmetolog Adrianna Lubaś

 

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
  Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja

   * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
   Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.