Koperta Umów się na wizytę
Zobacz pozostałe kliniki
https://medistica.com.pl/medycyna-piekno/en/homepage/

Ochrona słoneczna. Fakty i mity.

Upragniona, dobra pogoda w końcu zawitała! Coraz częściej korzystamy z kąpieli słonecznych i odkrywamy ciało. Zbliża się też okres wakacji i urlopów, co zwykle oznacza wypoczynek na słońcu. Nie jest tajemnicą, że promienie UV w dużej dawce są szkodliwe na naszego organizmu. Jak zatem zabezpieczać skórę przed nadmiernym promieniowaniem, by móc ze spokojną głową cieszyć się wypoczynkiem?

M

Na temat ochrony przeciwsłonecznej powstało wiele faktów i mitów. Dlatego dziś chcemy się z nimi rozprawić!

Fakty, o których musisz wiedzieć | Medistica Medycyna + Piękno w Krakowie

1. Kremy z filtrem należy stosować cały rok. 

Ważne jest stosowanie filtrów SPF przez cały rok. Nawet w pochmurny dzień również docierają do nas promienie słoneczne. Warto zaznaczyć, że promienie słońca również przenikają przez szkło okienne, np. przez okna czy szyby w samochodzie.

Wyróżniamy dwa typy ekspozycji na słońce. Ekspozycja czynna, to najzwyczajniej leżenie na słońcu i opalanie się. Ekspozycja bierna, to nasłonecznienie w wyniku codziennych aktywności, np. w drodze do pracy, na zakupy. Dlatego właśnie powinno się stosować kremy z filtrem cały rok. Przy czym dopasowujmy poziom filtra SPF w zależności od pory roku, nasłonecznienia. Na wakacje zabierzmy krem z wyższym filtrem, a zimą spokojnie możemy stosować kremy o niższym SPF. 

 

2. Otwarte kremy z filtrem tracą swoje właściwości ochronne.

Niestety jest to prawda. Bardzo często wydaje nam się, że niewykorzystany podczas jednych wakacji krem z filtrem będziemy mogli wykorzystać na następnych wakacjach, za rok. Składniki zawarte w kremie tracą swoje właściwości ochronne, w związku z tym, powinniśmy co roku kupować nowe opakowanie. 

Mity, które obalamy | Medistica Medycyna + Piękno w Krakowie

1. Wysoki SPF całkowicie blokuje powstanie opalenizny.

Nie jest to prawda. Nawet najwyższy stopień ochrony przeciwsłonecznej nie uchroni nas całkowicie przed opalenizną. Będzie ona delikatniejsza, ale z pewnością wysoki filtr nie pozbawi nas całkowicie wakacyjnego brązu. 🙂

 

2. Kremy z filtrem blokują produkcję wit. D w naszym organizmie.

To nieprawda. Nasz organizm po kontakcie z promieniami słonecznymi produkuje wystarczająco dużo wit. D. Jeżeli chodzi o niedobory, to wynikają one z zanieczyszczeń środowiska. 

 

 3. Filtry SPF niszczą tatuaże.

Tatuaż w kontakcie ze słońcem może zareagować różnie. Wszystko zależy od barwnika użytego do wykonania tatuażu. Standardowo nie powinno dojść do reakcji alergicznej, ale niestety zdarzają się takie przypadki. 

Połączenie barwnika tatuażowego oraz słońca może wywołać reakcję fototoksyczną. Nie należy się bać i trzeba stosować ochronę słoneczną. Filtry nie mają wpływu na barwnik tatuażu.  

Czasem jednak “to zależy” | Medistica Medycyna + Piękno w Krakowie

1. Karnacja warunkuje, jaki poziom filtru przeciwsłonecznego możemy stosować.

I tak i nie. Osoby o niskim fototypie (jasna karnacja, jasne oczy, włosy) powinny stosować filtry wyższe. Osoby o wyższym fototypie również powinny stosować kremy SPF. Tutaj jednak jest wyjątek, ponieważ taka osoba może po wstępnej adaptacji do słońca obniżyć wysokość filtra SPF. Każdy z nas powinien stosować ochronę przeciwsłoneczną, aby chronić skórę przed nowotworami. 

 

2. Słońce leczy trądzik.

Każdy z nas jest inny. U niektórych słońce będzie fantastycznie działać – wysuszy, zmniejszy łojtok i zapychanie gruczołów. Ale jest coś takiego jak trądzik majorka, czyli może dojść do nasilenia wysypu trądzikowego w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Osoby z trądzikiem powinny kupować kremy SPF ze specjalnym składem, który nie będzie zapychał gruczołów łojowych. 

 

3. Słońce działa kojąco na zmiany łuszczycowe.

To prawda, słońce ma działanie łagodzące na znamiona łuszczycowe. Niestety, są tacy Pacjenci, u których kontakt ze słońcem może mieć odwrotny skutek. Jednak takie przypadki stanowią niewielki odsetek.

Najistotniejsze pytania | Medistica Medycyna + Piękno w Krakowie

1. Ile czasu możemy się opalać?

W opalaniu chodzi o to, żeby się nie oparzyć. Najrozsądniej będzie rozłożyć sobie opalanie na kilka dni. Ile można bezkarnie korzystać z kąpieli słonecznej w ciągu jednego dnia? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszego fototypu. 

 

2. Jaka dawka kremu z filtrem będzie odpowiednia?

Powinno się stosować na 1 cm2 ciała 2g kremu z filtrem, czyli tyle, ile mieści się w garści lub inaczej to ilość 6-ciu łyżeczek herbaty. Taką ilość w idealnym świecie powinno się wsmarować w całe ciało. Mówimy tutaj o przykładzie SPF 50. Musimy pamiętać, aby po wyjściu z wody nałożyć ponownie krem. 

 

3. Czy jesteśmy chronieni jeżeli nakładamy makijaż i inne produkty pielęgnacyjne z SPF – em.?

Kremy czy podkłady mają zwykle wysokość filtra od 15 do 30 SPF. W mieście to w zupełności wystarczy. Natomiast na plażę zdecydowanie nie.

 

4. Czym się różnią promienie UVA i UVB oraz  jak bardzo są szkodliwe?

Do ziemi dociera kilka rodzajów promieniowania słonecznego: światło ultrafioletowe (UVA i UVB), światło widzialne i podczerwień .

UVB – przenika na małą głębokość – zwykle do naskórka. To promieniowanie odpowiedzialne jest za oparzenia skóry i prawdziwą opaleniznę, ponieważ pobudza produkcję melaniny. UVB pobudza również produkcję wit. D. Obecnie również uważa się, że ma działanie immunosupresyjne, czyli obniżające odporność. 

UVA – przenika w głębsze warstwy skóry, powoduje powstanie tzw. opalenizny wczesnej, ale nie odpowiada za poparzenia! Niestety to ono odpowiada za zachodzenie procesów nowotworowych skóry i procesów starzenia. 

Dlatego na opakowaniu kremu z filtrem powinno być jasne i wyraźne oznaczenie, że produkt ten chroni przed całym spektrum promieniowania ultrafioletowego. 

 

5. Jak przed słońcem powinny się chronić osoby uczulone?

Istnieje szereg chorób, które wzmacniają reakcje fotoalergiczne. Osoby te powinni się przygotować do sezonu. Istnieją na rynku, np. suplementy, które mają udokumentowane naukowo swoje działanie. Należy odpowiednio wcześnie zacząć je stosować, aby być dobrze przygotowanym. Oprócz tego oczywiście filtry z wysokim SPF i starajmy się unikać kontaktu ze słońcem. 

 

6. Jak chronić dzieci?

Maluchy poniżej 6 miesiąca całkowicie chronimy przed słońcem! U starszego dziecka stosujmy filtry mineralne. Dziecko smarujemy 30 min przed wyjściem z domu. 

Dzieci należy szczególnie chronić przed promieniowaniem słonecznym. Nasze działania, jako rodziców, będą miały odzwierciedlenie w przyszłości.

 

7. Czy kobiety w ciąży powinny stosować specjalne kremy czy wyłącznie zakrywać się?

Kobiety w ciąży raczej powinny zakrywać brzuch i nie eksponować go na słońce. Nie ma obecnie dostępnych badań, aby kobiety w ciąży miały korzystać z innych, specjalnych kremów z filtrem. 

Podsumowanie | Medistica Medycyna + Piękno w Krakowie

Ochrona przeciwsłoneczna jest niezwykle istotna już od najmłodszych lat. Dzięki odpowiedniej fotoprotekcji skóra odwdzięczy się nam w późniejszym wieku zdrowym wyglądem i lepszą kondycją. Co jednak najważniejsze, zabezpieczając się przed promieniowaniem UV, z większym prawdopodobieństwem unikniemy chorób skóry, w tym nowotworu, czy też nieestetycznych przebarwień.

Warto również podkreślić istotę wykonywania badania znamion, czyli wideodermatoskopii. Dzięki regularnemu badaniu tzw. pieprzyków jesteśmy w stanie bardzo szybko zauważyć ewentualne zmiany i zareagować. Serdecznie zapraszamy do Kliniki Medistica Medycyna + Piękno, gdzie możesz wykonać badanie wideodermatoskopowe oraz umówić się na konsultację z naszymi wybitnymi dermatologami. 

 

Artykuł opracowany na podstawie live-chat’u dr hab. n. med. Aleksandry Szlachcic z influencerką Maffashion

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
    Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Zostaw numer
    oddzwonimy!