Zobacz pozostałe kliniki

Dlaczego mamy trądzik? O poszukiwaniu przyczyn niedoskonałości, cz.1

Zapewne wielu z nas wydawało się, że temat trądziku odejdzie w zapomnienie wraz z osiągnięciem pełnoletności. Niestety, problem niedoskonałości skórnych u dorosłych dotyka coraz więcej osób. O tym, jakie mogą być przyczyny trudnej i często nierównej walki z trądzikiem, opowiadają nasi eksperci z zakresu dermatologii.

M

Przyczyny genetyczne trądziku

Niestety, proces dziedziczenia nie ominął także tematu trądziku. Jeśli nasi rodzice walczyli z niedoskonałościami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że u nas także wystąpią tego typy zmiany. Co ciekawe, ryzyko wystąpienia ciężkiej formy trądziku jest częściej powiązane genetycznie z występowaniem podobnego problemu u matki.

Przyczyny hormonalne trądziku

Punktem wyjścia do ustalenia postępowania w przypadku trądziku uwarunkowanego hormonalnie, jest określenie:

 • wieku Pacjenta,
 • płci

Wiek Pacjenta ma kluczowe znaczenie, by określić czy zaburzenia hormonalne związane są z okresem dojrzewania, czy mogą wskazywać na innego rodzaju problemy, w przypadku których możliwe jest ich farmakologiczne uregulowanie. W okresie nastoletnim, pod wpływem hormonów, gruczoły łojowe ulegają fizjologicznemu powiększeniu i zaczynają produkować więcej łoju. Burza hormonalna powodująca trądzik u nastolatków jest więc zjawiskiem naturalnym, a w związku z faktem, że organizm jest w fazie wzrostu, zaburzenia w większości przypadków nie będą związane z wdrożeniem leczenia hormonalnego. Nasze postępowanie powinno skupić się na objawach, a nie poszukiwaniu przyczyny, gdyż ta jest po prostu znana.

Dlaczego w zakresie diagnostyki trądziku o podłożu hormonalnym istotna jest płeć? Mimo, iż zaburzenia hormonalne zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, skutkować mogą tym samym – problemem trądziku – to postępowanie w ich przypadku będzie zupełnie inne.

Hormony męskie a trądzik

W przypadku mężczyzn, za trądzik odpowiadać mogą androgeny, czyli hormony kontrolujące produkcję wydzielin przez prostatę, ich występowanie to zjawisko fizjologiczne i istota męskości. Poza testosteronem męski organizm produkuje także inne androgeny, np. dihydrotestosteron. Ilośc dihydrotestosteronu jest zależna od aktywności enzymu: 5 alfa reduktazy, występującej między innymi w skórze. Dihydrotestosteron jest niezbędny w okresie płodowym i dojrzewania, natomiast u dorosłego mężczyzny może powodować łysienie i trądzik. W przypadku panów, wiemy więc że za problemy z trądzikiem odpowiadają androgeny, jednak nie możemy farmakologicznie zmieniać ich poziomu, gdyż skutkować może to pojawieniem się zaburzeń libido i erekcji. Dlatego też, u mężczyzn, wykonywanie badań hormonalnych w przypadku trądziku nie ma większego sensu, ponieważ zalecane leczenia powinno skupić się na objawach, a nie przyczynach.

Badania hormonalne u kobiet a trądzik

Zgoła odmienne prezentuje się postępowanie w przypadku kobiet. Ich gospodarka hormonalna jest zjawiskiem niezwykle złożonym i wieloczynnikowym. W sytuacji, gdy specjalista wykluczy inne oczywiste przyczyny trądziku, standardem powinno być skierowanie Pacjentki na badania hormonalne. Najważniejsze wskaźniki, które mogą decydować o pojawieniu się problemów trądzikowych u kobiety to:

 • męskie hormony płciowe: wolny testosteron, dehydroepiandrosteron, androstendion,
 • białko transportujące hormony płciowe,
 • prolaktyna,
 • hormony tarczycy plus przeciwciała w kierunku choroby Hashimoto,
 • czasami: LH, FSH, 17-OH-progesteronu.

Każde z tych badań jest niezwykle istotne, zdarza się bowiem, że za problemy trądzikowe odpowiada jeden, pozornie nieistotny wskaźnik wykraczający poza normę (np. poziom białka transportującego hormony płciowe). Wyniki badań hormonalnych w przypadku kobiet są kluczową przesłanką do określenia dalszego postępowania. Należy jednak pamiętać, że czasami zdarza się tak, że wyniki badań nie wykraczają poza normę, jednak wywiad z Pacjentem wskazuje jednoznacznie na istnienie pewnych zaburzeń. Doświadczeni specjaliści zawsze podkreślają – nie leczymy wyników badań, ale człowieka. Dlatego też, choć badania nie zawsze idą w parze z obrazem klinicznym Pacjenta, to zawsze on i jego objawy mają pierwszeństwo w leczeniu.

Często od naszych Pacjentów słyszymy pytania, czy istnieją sytuacje kiedy badania hormonalne nie będą miarodajne. Tak! Istnieją dwie sytuacje, kiedy ich wyniki mogą być na tyle zaburzone, że nie warto kierować się nimi w procesie diagnostycznym. Są to:

 • ciąża i laktacja – poszukiwanie przyczyn trądziku w wynikach badań hormonalnych w okresie cięży i laktacji w większości przypadków jest całkowicie bezsensowne i nie wnosi nic do postępowania diagnostycznego. Jeśli w czasie oczekiwania na dziecko i karmienia piersią, doskwiera nam trądzik, należy skupić się na dostępnym i bezpiecznym leczeniu objawowym. Jednym z nich jest np. cykl zabiegów systemem dermatologicznym Kleresca.
 • antykoncepcja hormonalna – w przypadku zażywania tabletek antykoncepcyjnych, nie warto rezygnować z badań hormonalnych, ale należy zwrócić uwagę na czas, w którym badania wykonujemy. Jeśli korzystamy z pigułek w systemie 21+7-dniowa przerwa, hormony zbadajmy właśnie w trakcie tygodniowej przerwy. Jeśli zażywamy tabletki w trybie bez przerwy, odłóżmy badania na później.

Przyczyny immunologiczne, zapalne trądziku

Współczesna medycyna definiuje trądzik jako chorobę zapalną. Dlatego też, nie ulegajmy zdziwieniu, gdy dermatolog pyta nas o stan naszych zębów 😉 Trądzik może być bowiem związany z ogniskiem zapalnym, zlokalizowanym nawet w najbardziej zaskakujących obszarach naszego organizmu. Walcząc z niedoskonałościami na twarzy, nie zapominajmy o tym, że mogą one być wynikiem także problemów z zatokami, migdałami, zębami, czy dolegliwościami żołądkowymi. W trakcie wywiadu, dermatolog powinien wypytać pacjenta o jego ogólny stan zdrowia, wszelkiego rodzaju leczenie – bieżące i przewlekłe. Na podstawie tych danych dermatolog określi, czy konieczne jest skierowanie do specjalisty z innej dziedziny medycyny, zalecenie dodatkowych badań,  czy wdrożenie leczenia farmakologicznego.

 

 

Dlaczego powstaje trądzik? O diecie, niewyspaniu i smogu – zapowiedź kolejnego artykułu

Wymienione wyżej przyczyny trądziku to tylko część z czynników, na które zwracają uwagę dermatolodzy. W kolejnym tygodniu zajmiemy się tematami równie istotnymi, które mają ogromne znaczenie w procesie leczenia trądziku. Omówimy rolę czynników zewnętrznych, stresu i diety i odpowiemy na pytanie, dlaczego kaloryfery, maseczki i mleko mogą mieć wpływ na stan naszej cery. Śledźcie naszego bloga w najbliższy wtorek!

dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic

Promocyjny pakiet leczenia trądziku Chcesz dowiedzieć się więcej? M
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
  Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja

   * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
   Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.