USG ginekologiczne

USG ginekologiczne to badanie obrazowe, oparte na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Może zostać zlecone lub wykonane przez lekarza podczas wizyty ginekologicznej. Badanie USG jest badaniem dodatkowym, zlecanym po przeprowadzeniu badania ginekologicznego.

USG ginekologiczne umożliwia rozpoznanie wielu patologii i schorzeń, takich jak: mięśniaki macicy, guzy, torbiele jajników, skręt jajnika oraz nowotwory narządu rodnego. Badanie pozwala także stwierdzić fizjologiczną ciążę na podstawie obecności w macicy pęcherzyka ciążowego, a także wykryć ciążę pozamaciczną.

USG ginekologiczne stosuje się również w diagnostyce zaburzeń miesiączkowania i niepłodności. Ponadto, należy ono do badań o charakterze przesiewowym, warto wykonywać je regularnie w ramach profilaktyki chorób kobiecych.

M

USG ginekologiczne może zostać wykonane:

  • transwaginalnie, czyli drogą przezpochwową – USG wykonywane tą metodą polega na wprowadzeniu głowicy do pochwy. Ten sposób badania umożliwia uzyskanie dokładnego obrazu oraz dokonanie precyzyjnej oceny stanu narządu rodnego pacjentki. Badanie jest w pełni bezpieczne. Aparat wykorzystywany do badania jest każdorazowo zabezpieczony lateksową osłonką.

  • przez powłoki brzuszne – ta metoda może być stosowana u pacjentek z zachowaną błoną dziewiczą lub u pań, które nie wyrażają zgody na badanie dopochwowe. Niemniej jednak, obraz uzyskany podczas badania przez powłoki brzuszne, zazwyczaj jest niewyraźny i nie pozwala na dokładną ocenę narządów leżących w miednicy mniejszej.

  • drogą przezodbytniczą – tę metodę stosuje się w szczególnych sytuacjach. Wówczas badanie USG wykonuje się, wprowadzając sondę do odbytnicy.