ujędrnianie brzucha po ciąży

Ujędrnianie skóry brzucha po porodzie

Ciąża to niezwykle ekscytujący okres – zarówno dla kobiety, jak i dla jej życiowego partnera czy nawet innych członków rodziny. Po nim przychodzi czas na zupełnie inne wyzwania, radości i problemy. Niektóre młode mamy mają jednak kłopot z zaakceptowaniem wyglądu, jaki przybiera ich brzuch po porodzie. Na szczęście, współczesna medycyna oferuje już przynajmniej kilka rozwiązań tego problemu. Jedno z nich nosi nazwę endermologii.

Czym jest endermologia?

Zabiegi endomasażu (bądź masażu próżniowego) zdążyły już zyskać sobie szerokie uznanie na całym świecie. Poleca się je przede wszystkim w przypadku chęci wymodelowania sylwetki (do tej kategorii zalicza się m. in. także ujędrnianie brzucha) oraz pozbycia się cellulitu.

Zabieg polega na mechanicznej stymulacji: specjalna głowica kulkowa, zaopatrzona w klapkę i rolkę, zasysa fałd skóry, następnie zaś go puszcza. Wcześniej jednak miejsce, które zamierza masować osoba wykonująca zabieg, poddaje się działaniu podciśnienia. Jego siłę można dowolnie regulować: przybiera zatem charakter pulsacyjny albo ciągły.

Zabieg z zakresu endermologii pozwala znacząco zredukować (albo wręcz całkowicie rozwiązać) problem zwiotczałej skóry. Jest to możliwe dzięki pobudzeniu krążenia, redukcji tkanki tłuszczowej oraz przyspieszeniu procesów metabolicznych.

Endomasaż wykonuje się w specjalnym kostiumie, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu głowicy ze skórą (taki kontakt mógłby spowodować nieprzyjemne doznania czuciowe albo skłonić urządzenie do zasysania włosów). Pojedynczy zabieg trwa ok. 20-40 minut. Większość kobiet opisuje go jako całkowicie bezbolesny, chociaż osoby nieodporne na ból mogą się skarżyć na pewien dyskomfort. Głowica pozostawia czasami po sobie niewielkie siniaki na skórze.

Przeczytaj również Kriolipoliza w walce z tkanką tłuszczową.

Częstotliwość masażu

Jedyną niedogodnością endermologii może się okazać dla niektórych pań fakt, że zabieg ten nie jest jednorazowy – widoczne i długotrwałe efekty przynosi dopiero seria masaży. Standardowo wykonuje się je po 10, w odstępie kilku dni, przeciętnie 2 lub 3 razy w tygodniu.
Cała seria trwa od 4 do 5 tygodni. Później zaleca się wykonywanie zabiegów „podtrzymujących” otrzymany rezultat, przynajmniej raz w miesiącu.

Przeczytaj również Jak sobie radzić z nadmiarem tkanki tłuszczowej

Korzyści i przeciwwskazania

Coraz większa popularność endomasażu wynika głównie stąd, że okazuje się on niezwykle skuteczny w rozwiązywaniu problemu podstawowego: redukcji cellulitu czy ujędrnianiu zwiotczałej skóry. Sprawia zatem, że brzuch po ciąży odzyskuje przynajmniej część dawnej elastyczności. Dodatkowo, jego nieinwazyjne działanie wywiera bardzo pozytywny wpływ także na inne procesy: pobudza krążenie, wspomaga leczenie stanów pooperacyjnych czy walkę z otyłością.

Niestety, opisywany zabieg nie nadaje się dla wszystkich kobiet. Przeciwwskazanie stanowi zwłaszcza ciąża – endomasaż można przeprowadzić co najmniej pięć miesięcy po porodzie naturalnym oraz siedem miesięcy po cesarskim cięciu. Nie wolno również wykonywać zabiegu w wypadku występowania nowotworu, karmienia piersią, obecności blizn pooperacyjnych, zapalenia żył bądź bolesnych żylaków. Przeciwwskazaniem jest także miesiączka oraz przyjmowanie antykoagulantów.