ujędrnianie brzucha po porodzie

Ujędrnianie skóry brzucha po porodzie

Ciąża to niezwykle ekscytujący okres – zarówno dla kobiety, jak i dla jej życiowego partnera czy nawet innych członków rodziny. Po nim przychodzi czas na zupełnie inne wyzwania, radości i problemy. Niektóre młode mamy mają jednak kłopot z zaakceptowaniem wyglądu, jaki przybiera ich brzuch po porodzie. Na szczęście, współczesna medycyna oferuje już przynajmniej kilka rozwiązań tego problemu. Jedno z nich nosi nazwę endermologii.

Czym jest endermologia?

Zabiegi endomasażu (bądź masażu próżniowego) zdążyły już zyskać sobie szerokie uznanie na całym świecie. Poleca się je przede wszystkim w przypadku chęci wymodelowania sylwetki (do tej kategorii zalicza się m. in. także ujędrnianie brzucha) oraz pozbycia się cellulitu.

Zabieg polega na mechanicznej stymulacji: specjalna głowica kulkowa, zaopatrzona w klapkę i rolkę, zasysa fałd skóry, następnie zaś go puszcza. Wcześniej jednak miejsce, które zamierza masować osoba wykonująca zabieg, poddaje się działaniu podciśnienia. Jego siłę można dowolnie regulować: przybiera zatem charakter pulsacyjny albo ciągły.

Ujędrnianie brzucha po porodzie już nie musi spędzać snu z powiek. Zabieg z zakresu endermologii pozwala znacząco zredukować (albo wręcz całkowicie rozwiązać) problem zwiotczałej skóry również na brzuchu. Jest to możliwe dzięki pobudzeniu krążenia, redukcji tkanki tłuszczowej oraz przyspieszeniu procesów metabolicznych.

Endomasaż wykonuje się w specjalnym kostiumie, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu głowicy ze skórą (taki kontakt mógłby spowodować nieprzyjemne doznania czuciowe albo skłonić urządzenie do zasysania włosów). Pojedynczy zabieg trwa ok. 20-40 minut. Większość kobiet opisuje go jako całkowicie bezbolesny, chociaż osoby nieodporne na ból mogą się skarżyć na pewien dyskomfort. Głowica pozostawia czasami po sobie niewielkie siniaki na skórze.

Przeczytaj również Kriolipoliza w walce z tkanką tłuszczową.

Częstotliwość masażu

Jedyną niedogodnością endermologii może się okazać dla niektórych pań fakt, że zabieg ten nie jest jednorazowy – widoczne i długotrwałe efekty przynosi dopiero seria masaży. Standardowo wykonuje się je po 10, w odstępie kilku dni, przeciętnie 2 lub 3 razy w tygodniu.
Cała seria trwa od 4 do 5 tygodni. Później zaleca się wykonywanie zabiegów „podtrzymujących” otrzymany rezultat, przynajmniej raz w miesiącu.

Przeczytaj również Jak sobie radzić z nadmiarem tkanki tłuszczowej

Ujędrnianie brzucha po porodzie – Korzyści i przeciwwskazania

Coraz większa popularność endomasażu wynika głównie stąd, że okazuje się on niezwykle skuteczny w rozwiązywaniu problemu podstawowego: redukcji cellulitu czy ujędrnianiu zwiotczałej skóry. Sprawia zatem, że brzuch po ciąży odzyskuje przynajmniej część dawnej elastyczności. Dodatkowo, jego nieinwazyjne działanie wywiera bardzo pozytywny wpływ także na inne procesy: pobudza krążenie, wspomaga leczenie stanów pooperacyjnych czy walkę z otyłością.

Niestety, opisywany zabieg nie nadaje się dla wszystkich kobiet. Przeciwwskazanie stanowi zwłaszcza ciąża – endomasaż można przeprowadzić co najmniej pięć miesięcy po porodzie naturalnym oraz siedem miesięcy po cesarskim cięciu. Nie wolno również wykonywać zabiegu w wypadku występowania nowotworu, karmienia piersią, obecności blizn pooperacyjnych, zapalenia żył bądź bolesnych żylaków. Przeciwwskazaniem jest także miesiączka oraz przyjmowanie antykoagulantów.