Biopsja jąder

Leczenie bezpłodności oraz innych chorób, które dotykają męskich narządów płciowych, musi być poprzedzone odpowiednią diagnostyką. Do tego celu bardzo często wykorzystywana jest biopsja jąder. Choć zabieg może budzić niechęć lub strach, to nie ma się czego obawiać. Najlepiej jeszcze przed badaniem zapoznać się z przydatnymi informacjami, dowiedzieć się jak wygląda zabieg, kiedy się go wykonuje oraz jak się do niego przygotować.

 

M

Na czym polega zabieg biopsji jąder?

Biopsja jąder polega na pobraniu tkanki z wnętrza jądra lub najądrzy. Z tak pozyskanej tkanki uzyskuje się plemniki, które pozwalają na późniejsze wykorzystanie ich do zapłodnienia in vitro. Zabieg ten przeprowadza się na dwa sposoby. O sposobie wykonywania decydują badania oraz wcześniejsze rozpoznanie stanu zdrowia pacjenta.

Kiedy wykonuje się biopsję jąder?

Biopsję jąder wykonuje się w sytuacjach, kiedy stwierdza się brak plemników w nasieniu mężczyzny. Wskazaniem do biopsji jąder jest leczenie męskiej niepłodności oraz pobranie materiału umożliwiającego przeprowadzenie zapłodnienia in vitro. Nie ma przeciwwskazań, jeżeli chodzi o wiek pacjenta. Jednak taki zabieg powinien zostać skonsultowany zarówno z lekarzem, jak pacjentem. Często bywa tak, że niektórzy mężczyźni mają barierę przed podobnymi zabiegami. Oprócz leczenia niepłodności biopsję jąder wykonuje się także w celu diagnostyki oraz leczenia raka jądra. Dzięki niej można wykryć wczesne stadium raka.

Szczególnie poważnie nad podobnym badaniem powinni zastanowić się mężczyźni znajdujący się w grupie ryzyka zachorowania na raka, czyli panowie z:

– wnętrostwem (czyli jądrem znajdującym się wewnątrz jamy brzusznej, które nie zstąpiło do moszny),

– brakiem plemników w nasieniu, występującym razem z niedorozwojem jądra,

– zaburzeniami w różnicowaniu płci (czyli obojnactwo),

– nowotworem drugiego jądra.

Przeciwwskazania do wykonania badania

Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonywania biopsji jąder. Nie powinno się wykonywać tego zabiegu, jeśli u pacjenta występuje jawny guz w obrębie jąder. Z ryzykiem może wiązać się także występowanie zmian ropnych, które w połączeniu z biopsją mogą powodować infekcję wewnątrz jądra. Inne przeciwwskazania są zazwyczaj związane z indywidualnym stanem pacjenta i określa je lekarz.

Rodzaje biopsji jąder

Jak już wspomniano, występują dwa rodzaje biopsji jąder. Pierwszym z nich jest biopsja igłowa, znana także zamkniętą. Pacjent jest miejscowo znieczulony. Materiał pobiera się za pomocą igły wprowadzonej do jądra przez skórę. Zabieg trwa ok. 20-30 minut i nie wymaga żadnego przygotowania. Warto jednak pamiętać, że jest wykonywany u pacjentów, u których istnieje duża szansa na pobranie materiału. Drugim sposobem jest tzw. biopsja otwarta. Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym, po nacięciu jąder lub najądrzy. W celu przygotowania do zabiegu pacjent powinien zgłosić się do miejsca przeprowadzania zabiegu około godziny wcześniej. Jest to rozwiązanie dedykowane dla osób, u których potrzebna jest pewniejsza metoda pobrania plemników niż biopsja igłowa.

Gdzie możesz go wykonać
  • Medistica Osteomed