https://medistica.com.pl/en/homepage/ https://medistica.com.pl/de/heimpage/ https://medistica.com.pl/ua/%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%bd%d1%8e-%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d1%96%d0%bd%d0%ba%d1%83/

Biopsja otwartego jądra – TESE oraz MicroTESE

Biopsja na otwartym jądrze to metoda pozyskania nasienia bezpośrednio z jądra. Wykonywana jest głównie w przypadku mężczyzn, u których niepłodność wywołana jest azoospermią, czyli brakiem plemników w nasieniu.

Azoosperia jest przyczyną niepłodności u około 5-10 % mężczyzn, których dotyczą problemy z płodnością.

M

Na czym polega biopsja na otwartym jądrze?

Biopsję na otwartym jądrze wykonuje w naszej Klinice wyspecjalizowany w tym zakresie urolog. Zabieg rozpoczyna się od wykonania nacięcia worka mosznowego, dzięki któremu operator uzyskuje dostęp do jądra. Następnie, w zależności od wybranej metody (z wykorzystaniem mikroskopu lub nie) w kanalikach nasiennych w jądrach wyszukuje się miejsca produkcji plemników. Embriolog analizuje pobraną poprzez biopsję tkankę i wyszukuje prawidłowe plemniki, które są w stanie zapłodnić komórkę jajową z wykorzystaniem techniki zapłodnienia pozaustrojowego ICSI (mikroiniekcja plemnika do komórki jajowej).

Zabieg biopsji na otwartym jądrze wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Pozyskiwanie nasienia metodą TESE czy MicroTESE? | Medistica Kraków

Metoda MicroTESE wykazuje wyższą skuteczność niż standardowa biopsja na otwartym jądrze. Wykorzystanie mikroskopu pozwala osiągnąć wyniki nawet u osób, które dotychczas pozbawione były nadziei na ojcostwo.

Mikroskop operacyjny pozwala uwidocznić kanaliki nasienne i dzięki temu zlokalizować obszary, w których następuje choć minimalna produkcja plemników. Metoda mikrochirurgiczna zdecydowanie zmniejsza także ryzyko powikłań.

Wskazania do biopsji na otwartym jądrze | Medistica Kraków

  • azoospermia,
  • niewydolność jąder,
  • wrodzony brak nasieniowodów,
  • całkowita nekrozoospermia,
  • nieudana rekonstrukcja nasieniowodów po wazektomii.