https://medistica.com.pl/en/homepage/ https://medistica.com.pl/de/heimpage/ https://medistica.com.pl/uk/%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%bd%d1%8e-%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d1%96%d0%bd%d0%ba%d1%83/

Dobowa zbiórka moczu

Dobowa zbiórka moczu to badanie, które wykonuje się, aby uzyskać informacje nie tylko o pracy układu moczowego, ale o kondycji całego organizmu. Wspomniane badanie umożliwia ocenę bilansu płynów w organizmie oraz pozwala obliczyć ilość danego związku chemicznego, np. białka, cukru, leukocytów, hormonów oraz pierwiastków mineralnych w próbce moczu zebranej w ciągu 24 godzin.  

M

Wskazania do badania

Dobową zbiórkę moczu wykonuje się przede wszystkim w przypadku podejrzenia chorób układu moczowego – szczególnie chorób nerek. Ponadto często wykonuje się takie badanie w ramach diagnostyki: cukrzycy, kwasicy, zasadowicy, chorób przytarczyc i tarczycy oraz osteoporozy. Dobowa zbiórka moczu dostarcza również istotnych informacji, w przypadku gdy pacjent jest poddany dializoterapii lub żywieniu pozajelitowemu. Takie badanie można wykonać również u osób, u których podejrzewa się niedobór witaminy D oraz w przypadku zaburzeń elektrolitowych.