In Vitro Activation (IVA)
Jest to najnowsza i eksperymentalna metoda leczenia niepłodności – In Vitro Activation (IVA), stworzona we współpracy z ośrodkami z Japonii, USA i Hiszpanii. Prekursorem i mentorem wprowadzenia tej metody w Polsce jest dr n. med. Mirosław Szlachcic przy współpracy z profesorem A. Kawamura z Japonii. Jest to metoda nowatorska wymagająca szczególnej zgody pacjentów. Rewitalizacja jajników w warunkach laboratoryjnych to zabieg dający szansę na posiadanie własnego potomstwa pacjentkom z rozpoznanym przedwczesnym wygasaniem czynności jajników (POF/POI).
Dla kogo skierowany jest zabieg In Vitro Activation (IVA)?
Zabieg skierowany jest dla kobiet ze zdiagnozowanym przedwczesnym wygaśnięciem czynności jajników (POI – Primary Ovarian Insufficiency). Jajniki takiej Pacjentki nadal zawierają pęcherzyki z nieaktywnymi komórkami jajowymi. Procedura IVA umożliwia odblokowanie „uśpionych” pęcherzyków, aktywację ich wzrostu i uzyskanie dojrzałych komórek jajowych, dając tym samym pacjentce szansę na posiadanie własnego potomstwa.
Na czym polega zabieg IVA (In Vitro Activation)?
Wstępem do udziału w procedurze są konsultacje i badania lekarskie, kwalifikujące m.in. do zabiegów laparoskopii.
W trakcie terapii pacjentka jest poddawana zabiegowi laparoskopowemu, podczas którego zostaje pobrany fragment nieczynnego jajnika.
Kolejnym etapem jest pobudzenie w laboratorium nieaktywnych pęcherzyków w jajniku, w trakcie której dokonuje się aktywacja komórek jajowych.
Następnie wykonywana jest kolejna (druga) laparoskopia, w której wszczepiane są fragmenty zaktywowanego jajnika. Po udanej reimplantacji tkanki jajnikowej do – i w okolice jajnika i odpowiednim czynniku czasowym następuje przygotowanie organizmu pacjentki do stymulacji jajników odpowiednimi dawkami gonadotropin. Procedura stymulacji, pobrania i zapłodnienia komórek jajowych przebiega jak w standardowej procedurze IVF.