https://medistica.com.pl/en/homepage/ https://medistica.com.pl/de/heimpage/ https://medistica.com.pl/uk/%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%bd%d1%8e-%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d1%96%d0%bd%d0%ba%d1%83/

Konsultacja urologiczna

Do urologa można zgłosić się w przypadku jakichkolwiek chorób układu moczowego. Jest to specjalista, który podczas konsultacji urologicznej zajmuje się również diagnostyką i leczeniem problemów występujących w obrębie męskich zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych. 

M

W jakich przypadkach warto skorzystać z konsultacji urologicznej Kraków?

Do najczęstszych przyczyn, z jakimi należy zgłosić się do poradni urologicznej są problemy z oddawaniem moczu:

 • krwiomocz
 • dolegliwości bólowe towarzyszące oddawaniu moczu zlokalizowane w okolicach lędźwiowych lub w podbrzuszu
 • zatrzymanie moczu
 • problemy z całkowitym opróżnieniem pęcherza
 • nietrzymanie moczu

 Innym chorobami, którym zajmuje się urolog są:

 • stany zapalne dróg moczowych
 • stany zapalne narządów płciowych
 • choroby zewnętrznych narządów płciowych (stulejka, wodniak jądra, wnętrostwo)
 • przerost prostaty
 • zaburzenia erekcji
 • kamica nerkowa
 • nowotwory układu moczowo-płciowego

 

Przebieg konsultacji urologicznej

Podstawą konsultacji urologicznej jest wywiad lekarski. Urolog w trakcie rozmowy pyta o dolegliwości związane z problemem, z którym zgłosił się pacjent, a także zbiera informację na temat higieny, trybu życia oraz przebytych schorzeń układu płciowo-moczowego. Kolejnym etapem wizyty jest badanie urologiczne. Pacjent zazwyczaj zostaje poproszony o odsłonięcie brzucha i okolic intymnych. Po obejrzeniu wszelkich niepokojących zmian, z którymi zgłasza się pacjent, lekarz przechodzi do badania fizykalnego. Jego celem jest zlokalizowanie problemu oraz ocena charakteru oraz natężenia bólu. Podczas badania urolog uciska dłonią okolice lędźwiowe i podbrzusze pacjenta. Badanie jest wykonywane zazwyczaj w pozycji leżącej. U mężczyzn badanie narządów wewnętrznych często wykonuje się przez kiszkę stolcową, natomiast u kobiet przeprowadza się je na fotelu ginekologicznym.

Przy jakich chorobach warto udać się do urologa?

 • Przerost prostaty

Przerost prostaty to choroba, która najczęściej występuje u mężczyzn dojrzałych. Nie należy ignorować nawet łagodnych objawów. Schorzenie dość szybko się rozwija, a im bardziej zaawansowany stan, tym cięższe leczenie. Szacuje się, że łagodny przerost prostaty występuje u połowy mężczyzn po 60 roku życia.Czym jest przerost prostaty?Przerost prostaty polega na sukcesywnym powiększaniu się gruczołu krokowego. Proces ten najczęściej rozpoczyna się po 45 roku, jednak początkowo objawy mogą być nieodczuwalne. Główną przyczyną są zwykle zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie mężczyzny. Powiększająca się prostata zaciska się wokół cewki moczowej. To właśnie dlatego oddawanie moczu staje się utrudnione. Ponadto dochodzi do urywania strumienia moczu, co jest przyczyną dyskomfortu, ponieważ pęcherz nie może być całkowicie opróżniony pomimo wysiłku. Zazwyczaj przerost prostaty jest skutkiem namnażania się zdrowych komórek. Nie można jednak wykluczyć rozwoju komórek nowotworowych. Rak prostaty często jest spowodowany obciążeniem genetycznym, niezdrową dietą lub stosowaniem używek.Objawy przerostu prostaty:Przerost prostaty objawia się głównie utrudnionym oddawaniem moczu. Często towarzyszą temu dolegliwości bólowe. Trzeba wspomnieć, że w przypadku zaawansowanego stadium może dojść do całkowitego zatrzymania moczu, któremu towarzyszy ostry ból. Na uwagę zasługuje fakt, że zalegający po mikcji mocz może być przyczyną pojawienia się kamieni nerkowych. Nierzadko dochodzi do ostrego zapalenia nerek, a nawet ich niewydolności.Do najczęściej występujących objawów przerostu prostaty można zaliczyć:- niepełne wypróżnienie pęcherza,- ból podczas oddawania moczu,- konieczność częstszego oddawania moczu,- niskie ciśnienie strumienia moczu,- męczące parcie na pęcherz,- całkowite zatrzymanie moczu.Diagnoza przerostu prostaty:Do urologa należy zgłosić się natychmiast po rozpoznaniu pierwszych objawów przerostu gruczołu krokowego. Mowa tutaj o problemach związanych z oddawaniem moczu. Pamiętajmy, że początkowo schorzenie nie musi nieść za sobą bólu. Zwykle po skorzystaniu z toalety pozostaje uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza – jest ono męczące i uciążliwe. Specjalista zwykle przeprowadza z pacjentem wywiad, a następnie przechodzi do badania prostaty. Polega ono na ręcznym sprawdzeniu stanu gruczołu – jest to badanie doodbytnicze. Najczęściej bada się również krew, a także mocz. Ponadto zalecane jest badanie USG, a także zmierzenie poziomu PSA we krwi.Leczenie przerostu prostaty:Leczenie przerostu gruczołu krokowego uzależnione jest od stanu pacjenta. Leczenie farmakologiczne jest możliwe w przypadku łagodnego stanu choroby. Dzięki niemu można złagodzić nieprzyjemne objawy. Jeśli stan chorego jest zaawansowany, to konieczne jest wycięcie rozrośniętego gruczołu krokowego. Jest to zabieg chirurgiczny, który może, ale nie musi negatywnie wpłynąć na jakość życia seksualnego. 

Przy jakich chorobach warto udać się do urologa?

 

 • Kamica układu moczowego

Kamica układu moczowego najczęściej występuje między 30 a 50 rokiem życia. Jest to schorzenie bardzo bolesne, które wymaga interwencji lekarskiej. Początkowo może ono przebiegać bezobjawowo. Z czasem jednak choroba rozwija się, co niesie za sobą nieprzyjemne dolegliwości. Wyraźne objawy pojawiają się, gdy piasek zaczyna zalegać w przewodach moczowych oraz nerkach.Czym jest kamica układu moczowego?Kamica układu moczowego to wyjątkowo męcząca przypadłość. Kamienie zalegające w układzie moczowym przesuwają się do moczowodu. Wywołuje to ostry ból, a także gorączkę. Należy wspomnieć, że promieniuje on na krocze, a także brzuch. Na uwagę zasługuje również fakt, że kamienie mogą utknąć w przewodzie moczowym. To właśnie wtedy dochodzi do zatrzymania moczu, a także rozwoju zakażenia. Nie można jednoznacznie powiedzieć, co wywołuje kamicę nerkową. Często jej źródłem jest spożywanie zbyt dużej ilości białka zwierzęcego, a także zbyt słabe nawadnianie organizmu. Na rozwój schorzenia są również narażone osoby, które często borykają się z chorobami układu moczowego, np. z zapaleniem pęcherza.Objawy kamicy układu moczowego:Objawy kamicy układu moczowego są uzależnione od stopnia zaawansowania schorzenia. Można do nich zaliczyć m.in.:- kolki nerkowe, czyli silne bóle promieniujące na krocze oraz dolną część brzucha,- utrudnione lub zatrzymane oddawanie moczu,- nudności i wymioty,- uporczywe parcie na pęcherz,- wzdęcia,- wysoka temperatura ciała.Diagnoza kamicy moczowej:Zdiagnozowanie kamicy moczowej jest relatywnie łatwe. Najczęściej specjalista wykonuje badanie krwi oraz moczu. Ponadto wykonuje się badanie USG. Dzięki niemu można poznać dokładnie umiejscowienie kamieni. Ultrasonografia pozwala również dowiedzieć się, jaki jest stopień zatrzymania moczu, a także ocenić miąższ nerki. Inną metodą diagnozy jest zdjęcie jamy brzusznej, dzięki któremu można rozpoznać kamienie cieniujące, a także określić ich położenie. Urografia to badanie wykonywane głównie po to, aby ocenić wydolność nerek i układu moczowego.Leczenie kamicy układu moczowego:Pierwszym krokiem jest przede wszystkim wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Zdecydowana większość kamieni jest wydalana samoczynnie. W takim przypadku wdraża się leczenie wspomagające – doustne lub dożylne. Ponadto może zajść konieczność odprowadzenia moczu z nerek (np. poprzez przetokę nerkową, czy też cewnik moczowodowy lub podwójnie zagięty). Oczywiście w niektórych przypadkach zachodzi konieczność zabiegowego usuwania kamieni. Może być to spowodowane zaawansowanym stanem schorzenia, czy też trudno dostępnym miejscem ulokowania kamieni.

Przy jakich chorobach warto udać się do urologa?

 

 • Zaburzenia oddawania moczu

Zaburzenia oddawania moczu to nieprzyjemne dolegliwości, które towarzyszą mikcji. Mogą się one objawiać w różny sposób i w różnym nasileniu. Warto wiedzieć, jak się obawiają, jakie są ich przyczyny i do czego mogą prowadzić. Z pewnością każdemu przyda się także wiedza na temat leczenia problemów z oddawaniem moczu.Objawy zaburzeń oddawania moczu:Problemy z oddawaniem moczu mogą się objawiać na różne sposoby. Oto najczęstsze dolegliwości, które o tym świadczą:- ciągłe uczucie parcia na pęcherz,- ból i pieczenie podczas oddawania moczu,- słaby lub przerywany strumień moczu,- nietrzymanie moczu,- bardzo małe lub bardzo duże ilości wydalanego moczu.Przyczyny zaburzeń oddawania moczu:Przyczyny wymienionych zaburzeń  oddawania moczu mogą być bardzo zróżnicowane. Układ moczowy jest wyjątkowo podatnym na różne dolegliwości. Pieczenie cewki oraz parcie na pęcherz są najczęstszymi objawami zapalenia pęcherza moczowego. Zapalenie może dotyczyć cewki moczowej, pęcherza oraz innych narządów w układzie. Powodem problemów z oddawaniem moczu u panów może być rozrost prostaty. Wszelkim infekcjom i problemom z oddawaniem moczu sprzyjają infekcje narządów płciowych. Nietrzymanie moczu z kolei nierozerwalnie wiąże się z upośledzeniem zwieraczy. Jego powodem może być infekcja, ale także problemy neurologiczne i podeszły wiek.Sposoby leczenia przez urologa Kraków:W zależności od przyczyny problemów z oddawaniem moczu, można je leczyć na następujące sposoby:- antybiotykoterapia,- spożywanie dużych ilości witaminy C, żurawiny itp.,- picie dużej ilości płynów,- przyjmowanie leków dostępnych bez recepty,- leczenie przerostu prostaty,- chirurgia plastyczna (w przypadku kobiet),- ogrzewanie okolic nerek i układu moczowego oraz wykonywanie masażu,- ćwiczenia mięśni dna miednicy.Zapobieganie występowaniu problemów z oddawaniem moczu:Problemom z oddawaniem moczu powinno się zapobiegać, gdyż mogą one prowadzić do innych schorzeń. Należy spożywać odpowiednie ilości płynów w regularnych odstępach, nie wstrzymywać moczu oraz dbać o higienę okolic intymnych. Wszystkie infekcje powinny być konsultowane z lekarzem, co pozwoli na natychmiastowe wdrożenie leczenia. Ważne jest także prowadzenie zdrowego stylu życia oraz prawidłowe odżywianie. Trzymanie się tych zasad pozwoli uniknąć lub szybko pozbyć się problemów z oddawaniem moczu. 

Przy jakich chorobach warto udać się do urologa?

 

 • Krótkie wędzidełko napletka

Wędzidełko napletka jest niewielkim fałdem skóry, który utrzymuje napletek na miejscu i umożliwia zsuwanie się napletka z żołędzi. Jednak czasem zdarza się, że wędzidełko jest zbyt krótkie. Wówczas może pojawić się ból lub dyskomfort podczas stosunku. Innymi objawami mogą być problemy z oddawaniem moczu oraz dyskomfort podczas mikcji. Niejednokrotnie ta dolegliwość może być mylona ze stulejką, która również objawia brakiem możliwości zsunięcia napletka do końca. 

Przy jakich chorobach warto udać się do urologa?

 

 • Stany zapalne dróg moczowych

Mimo że infekcje i stany zapalne dróg moczowych zdarzają się znacznie częściej kobietom niż mężczyznom, to i panowie powinni pamiętać o zagrożeniu. Sygnałem ostrzegawczym jest odczuwanie bólu i nieprzyjemnego pieczenia podczas oddawania moczu, dość intensywne parcie na pęcherz oraz ból pojawiający się w podbrzuszu. Co powoduje problemy z układem moczowym i w jaki sposób sobie z nimi radzić?Przyczyny stanów zapalnych dróg moczowych:Zapalenie pęcherza oraz inne zakażenia układu moczowego wynikają z obecności drobnoustrojów chorobotwórczych w drogach moczowych. Winowajcą jest najczęściej bakteria występująca naturalnie w jelicie grubym, czyli pałeczka kałowa Escherichia coli. Niemal 90% przypadków stanów zapalnych wynika właśnie z przedostania się tej bakterii do ujścia cewki moczowej, a także do pęcherza. W takiej sytuacji rozwija się zapalenie pęcherza moczowego. Jeśli bakteria wniknie do nerek, może dojść do poważnego stanu odmiedniczkowego zapalenia nerek. Co ciekawe, nie zawsze Escherichia coli wywołuje objawy choroby, a wtedy mamy do czynienia z bakteriomoczem bezobjawowym. W 10% przypadków przyczyną stanów zapalnych okazują się innego typu drobnoustroje, nieprawidłowości w obrębie dróg moczowych oraz inne choroby. Czynnikiem sprzyjającym zakażeniom jest cukrzyca, choroba gruczołu krokowego u mężczyzn, ale również cewnikowanie.Infekcje dróg moczowych częściej dotyczą kobiet, ze względu na ich budowę anatomiczną. Czynnikiem sprzyjającym stanom zapalnym jest krótka cewka moczowa oraz niewielka odległość pomiędzy odbytem a ujściem cewki moczowej. Jeżeli kobieta nie pamięta o prawidłowym kierunku podcierania się, stosuje środki plemnikobójcze w postaci pianki albo jest w ciąży, to zagrożenie dodatkowo wzrasta.Objawy zakażenia układu moczowego:Pierwszym symptomem problemu jest częste chodzenie do toalety z powodu nieustannego parcia na pęcherz. Tym wizytom towarzyszy też bardzo nieprzyjemne uczucie pieczenia podczas oddawania moczu, a nawet ból, który może być zlokalizowany również w dolnej części brzucha albo w krzyżu. Jednocześnie ma się wrażenie, że nie można całkowicie opróżnić pęcherza. Czasami pojawia się stan podgorączkowy, a w rzadkich przypadkach także krew w moczu.Leczenie infekcji dróg moczowychNieleczone infekcje i stany zapalne dróg moczowych mają poważne konsekwencje. Przede wszystkim grożą częstymi nawrotami zakażenia. W niektórych przypadkach dochodzi do zalegania moczu, refluksu moczowego, a także konieczności cewnikowania. Dlatego nie warto zwlekać i od razu podjąć leczenie i udać się do lekarza. Proces leczenia można także wspomóc stosując domowe sposoby. Przede wszystkim należy dużo pić, aby wypłukać bakterie z dróg moczowych. Sprawdza się sok z żurawiny, aronii albo czarnej porzeczki, który zawiera duże ilości hamującej rozwój bakterii witaminy C. Można też sięgnąć po gotowe mieszanki ziołowe, pasty lub tabletki dostępne w aptekach i sklepach zielarskich. Warto jeść produkty, które wspomagają oczyszczanie dróg moczowych, np. natkę pietruszki i seler. Warto unikać wyziębienia.Po wyleczeniu należy natomiast pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów, dbać o higienę, (także przed stosunkiem płciowym i po nim), nie dopuszczać do wychłodzenia dolnych partii ciała i rozważyć inną formę antykoncepcji zamiast środków plemnikobójczych.

 • Konsultacje urologiczne
  • Konsultacja urologiczna – pierwsza wizyta – Dr Jacek Kotuła 300 zł
  • Konsultacja urologiczna – kolejna wizyta – Dr Jacek Kotuła 200 zł
  • Konsultacja urologiczna – Dr Sławomir Mrozicki 200 zł