https://medistica.com.pl/en/homepage/ https://medistica.com.pl/de/heimpage/ https://medistica.com.pl/uk/%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%bd%d1%8e-%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d1%96%d0%bd%d0%ba%d1%83/

Korekcja wędzidełka napletka (frenuloplastyka)

Zabieg korekcji wędzidełka napletka pozwala przywrócić komfort i pełną sprawność. Wady w wędzidełku mogą powodować ból i  dyskomfort podczas stosunku, ale także w codziennych sytuacjach, np. podczas mycia. W takich sytuacjach możliwe jest wykonanie korekcji wędzidełka napletka. 

M

Czym jest wędzidełko napletka?

Wędzidełko napletka to niewielki fałd skóry, który łączy żołądź z napletkiem. Utrzymuje on napletek na miejscu i pozwala swobodnie go zsuwać, np. podczas stosunku. Niektórzy mężczyźni mogą cierpieć z powodu zbyt krótkiego wędzidełka. W przypadku dzieci może być to wrodzona przypadłość, dorośli mogą ją nabyć np. w wyniku urazu. Wiąże się to z bólem, dyskomfortem, a nawet może grozić zerwaniem wędzidełka. W celu skorygowania tej przypadłości przeprowadza się zabieg korekcyjny, określany mianem frenuloplastyki.

Czym jest frenuloplastyka i jak przebiega?

Frenuloplastyka to zabieg polegający na wydłużeniu wędzidełka. Odbywa się on w znieczuleniu miejscowym. Kiedy pacjent jest już znieczulony, lekarz wykonujący zabieg nacina wędzidełko (nacięcie przebiega w poprzek). Kolejnym etapem zabiegu jest odpowiednie zszycie wędzidełka. Dzięki temu wydłuża się ono i nabiera elastyczności. Pomimo wykonania nacięcia wędzidełko nie jest osłabione — wręcz przeciwnie. Wzmacnia się jeszcze bardziej. Po zabiegu pacjent musi przez jakiś czas nosić opatrunek zabezpieczający ranę. Zabieg może być przeprowadzany zarówno u dorosłych mężczyzn, jak i dzieci lub nastolatków, jeśli lekarz nie wskaże innych zastrzeżeń.

Rekonwalescencja

Należy pamiętać, aby po zabiegu stosować się do zaleceń specjalisty. Pierwszym i najważniejsze zalecenie to zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej przez około 4 tygodnie. Niekiedy ten okres może się wydłużyć, np. w przypadku wolniejszego gojenia się ran. Istotną kwestią jest również higiena osobista, o którą w tym okresie trzeba wyjątkowo dbać. Zalecenia w kwestii higieny i przemywania także powinien wskazać specjalista. Niezbędna jest także kontrola potwierdzająca, czy rana po zabiegu dobrze się goi.

Zdrowie pacjenta po zabiegu

Po dobrze przeprowadzonym zabiegu oraz rekonwalescencji przebytej zgodnie z zaleceniami specjalisty, pacjent wróci do pełnej sprawności. Wędzidełko zostanie wydłużone, a napletek powinien zsuwać się bez oporów i dyskomfortu. Zabieg ten nie powinien także powodować żadnych powikłań ani zagrożeń. Frenuloplastyka nie jest skomplikowaną operacją. Może przynieść ulgę pacjentowi i pozwolić na pełne odzyskanie sprawności.