https://medistica.com.pl/en/homepage/ https://medistica.com.pl/de/heimpage/ https://medistica.com.pl/ua/%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%bd%d1%8e-%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d1%96%d0%bd%d0%ba%d1%83/

Operacyjne usuwanie żylaków

Operacyjne usuwanie żylaków to mało inwazyjny zabieg, na który decydują się pacjenci dotknięci patologicznym poszerzeniem naczyń. Na ich powstawanie mają wpływ czynniki genetyczne, płeć, wiek, rodzaj wykonywanej pracy (stojąca, siedząca), choroby (przebyta zakrzepica żył) oraz dieta uboga w błonnik. Jeśli należysz do grupy osób dotkniętych tym schorzeniem, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

 

Żylaki to nie tylko problem natury zdrowotnej, ale i estetycznej. Są skutkiem nieprawidłowego przepływu krwi, związanego z niewydolnością zastawek żylnych. Schorzenie to najczęściej dotyczy kończyn dolnych, występując jako:

 

  • żylaki łydek,
  • żylaki ud,
  • żylaki kolan,
  • żylaki stóp.

 

Żylaki są nie tylko przyczyną zmian skórnych, ale mogą także przysparzać różne objawy kliniczne, w tym zaburzenia czucia, charakterystyczne kurcze i bóle łydek czy obrzęki i uczucie ciężkości. Dodatkowo żylaki żył powierzchniowych mogą być jednym z objawów przewlekłej choroby żylnej i doprowadzić do trudno leczących się owrzodzeń.

M

Skąd biorą się żylaki?

W prawidłowo funkcjonujących żyłach krew płynąca w kończynach, powinna z łatwością przemieszczać się w kierunku serca. Dzięki zastawkom w ścianach żył, krew nie cofa się w dół, na skutek grawitacji. W przypadku żylaków, nieprawidłowa budowa zastawki żylnej pozwala krwi na cofanie się z żył głębokich do żył powierzchniowych, powodując tym samym wzrost ciśnienia w naczyniu, dodatkowo poszerzając jego średnicę.

Chirurgia ogólna w leczeniu żylaków

Wszelkie metody leczenia żylaków należy zawsze konsultować z lekarzem angiologiem lub dobrym chirurgiem naczyniowym. W klinice Medistica Chirurgia + Estetyka oferujemy konsultacje najlepszych chirurgów naczyniowych, którzy dobiorą odpowiedni rodzaj leczenia, w zależności od stanu zdrowia pacjenta.

Jak leczone są żylaki?

Żylaki bywają leczone objawowo i nieinwazyjnie, przez noszenie różnego rodzaju produktów uciskowych, jednak gdy patologicznie zmieniona żyła utrudnia codzienne funkcjonowanie, zaleca się usunięcie z krwiobiegu uszkodzonego naczynia. Zabieg ten zalecany jest szczególnie wtedy, gdy żylaki przybierają duże rozmiary i sprawiają znaczny dyskomfort. W naszej klinice oferujemy zabiegi takie jak:

miniflebektomia – miejscowe wycięcie, stosowane w przypadku żylaków małych i średnich,

skleroterapia – redukcja przepływu krwi przez ostrzykiwanie, wykorzystywana również w przypadku małych i średnich żylaków,

stripping – zalecany w przypadku większych naczyń zmienionych patologicznie (stripping żyły odstrzałkowej lub odpiszczelowej),

flebektomia – operacja usunięcia żyły powierzchownej wraz z jej niewydolnymi dopływami, która przynosi najlepsze efekty.

Operacyjne usuwanie żylaków

Operacyjne usuwanie żylaków, którym zajmuje się chirurg naczyniowy, nie tylko pomaga krwi żylnej w prawidłowym odpływie w kierunku serca, ale i hamuje dalszy rozwój niewydolności naczyń żylnych. Przed zabiegiem chirurg naczyniowy wykonuje badanie USG Doppler. Dzięki niemu jest w stanie dokładnie zobaczyć układ żylny i dostrzec zmiany wewnątrz naczynia, co pozwala na wdrożenie najlepszego rodzaju leczenia. Sama operacja jest zabiegiem niskiego ryzyka, a powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Niemniej trzeba pamiętać, że jak każda operacja niesie za sobą możliwość powikłań, a ich najlepszą profilaktyką jest wybór dobrego chirurga naczyniowego.

Co musisz wiedzieć przed operacyjnym usuwaniem żył

Operacyjne usuwanie żylaków, czyli flebektomia ma na celu zlikwidowanie patologicznie uszkodzonej żyły i zapobieganie dalszemu cofaniu się krwi (tzw. refluks żylny). Przed operacją zawsze wykonywany jest zabieg USG Doppler. Dzięki niemu chirurg jest w stanie zbadać nie tylko patologicznie zmienioną żyłę, ale i ocenić stan żył głębokich. Tylko w przypadku prawidłowego przepływu krwi w żyłach głębokich można wykonać zabieg. Przy niewydolności żył głębokich, operacja jest zakazana, ze względu na zastój krwi w operowanej kończynie dolnej.

Zdarza się, że pacjenci obawiają się operacji i tego, że usunięcie żyły pogorszy krążenie w kończynie. Nic podobnego. Niewydolna żyła już dawno przestała pełnić swoją rolę, a teraz jedynie utrudnia odpływ krwi w kierunku dosercowym.

 

W związku z tym, że sam zabieg operacyjnego usunięcia żylaków jest mało inwazyjny, pacjenci mogą opuścić szpital już w dzień operacji lub w następnym dniu po zabiegu. Lekkie dolegliwości bólowe związane z samą operacją, mogą utrzymywać się do dwóch, trzech tygodni. Należy w tym czasie przestrzegać zaleceń lekarza.

Jak wygląda operacja żylaków?

Sam przebieg zabiegu różni się w zależności od operowanej żyły. Jeśli żyły są małe, stosuje się metodę miniflebektomii, która polega na niewielkim nakłuciu skóry, przez które usuwane są żylaki za pomocą małych haczyków. Większość żylaków jednak związana jest z niewydolnością żyły odpiszczelowej. Operacja może przebiegać w znieczuleniu miejscowym, zewnątrzoponowym lub rzadziej ogólnym i polega na usunięciu żyły odpiszczelowej, która znajduje się na wewnętrznej stronie podudzia. W niektórych przypadkach konieczne jest również usunięcie żyły odstrzałkowej (tylna część łydki). Usuwanie żył odbywa się za pomocą metody stripping. Stripping to wykonanie małego nakłucia w dwóch miejscach; w dole podkolanowym i nad kostką (żyła odstrzałkowa) lub w pachwinie i nad kostką (żyła odpiszczelowa). Następnie chirurg podwiązuje żyłę powierzchowną od strony żyły głębokiej i wprowadza do niej sondę, kierując ją w stronę pachwiny. Kolejny etap polega na usunięciu sondy wraz z żyłą, przez zsunięcie jej w kierunku kostki.

Efekty po operacyjnym usuwaniu żylaków

Skuteczność operacji to przede wszystkim obniżenie ryzyka dalszych powikłań niewydolności żylnej. Zabieg usuwa z organizmu chorą żyłę, która mogła w znacznym stopniu przyczyniać się do poczucia ciężkości nóg i powodować dolegliwości bólowe. Dodatkową zaletą jest poprawienie wyglądu estetycznego nóg.

Zalecenia po operacji usuwania żylaków i jej efekty

Najczęstsze pytania pacjentów dotyczą chodzenia po operacji. W przypadku zabiegu usuwania żylaków chodzenie jest wskazane, ponieważ zapobiega zastojowi krwi żylnej. Natomiast, jeśli pacjent znajduje się w pozycji siedzącej, powinien zawsze układać operowaną kończynę na podwyższeniu. Dziesięć dni po operacji następuje ściągnięcie szwów i wizyta kontrolna w naszej klinice w Krakowie. Ranki, pozostałe po operacji żylaków goją się szybko, a blizny są prawie niewidoczne. Jak po każdym zabiegu tego typu, na skórze mogą pozostać niewielkie krwiaki lub lekkie wybroczyny, pojawiające się na skutek częściowego wynaczynienia krwi, które powinny wchłonąć się do kilku tygodni. Pacjenci zobowiązani są również do unikania nadmiernego obciążania kończyny przez 2-4 tygodnie. Zaleca się proste ćwiczenia nóg, które zostają wskazane przez fizjoterapeutę, natomiast odradza się bieganie, przysiady czy trening siłowy. Po zabiegu należy nosić rajstopy uciskowe lub pończochy usprawniające krążenie krwi.

 

Należy pamiętać jednak, że każdy zabieg operacyjny może nieść za sobą powikłania, które na szczęście zdarzają się rzadko. Warto wiedzieć, że operacja nie jest w stanie zapewnić braku nawrotów żylaków w przyszłości, ponieważ niewydolność żylna ma charakter przewlekły. Pacjenci, którzy decydują się na zabieg, powinni pozostawać pod opieką lekarską i kontynuować dalsze leczenie. W przypadku wszelkich pytań, zachęcamy do odwiedzenia gabinetu Medistica Chirurgia + Estetyka Kraków, w celu konsultacji z chirurgiem naczyniowym.