https://medistica.com.pl/en/homepage/ https://medistica.com.pl/de/heimpage/ https://medistica.com.pl/ua/%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%bd%d1%8e-%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d1%96%d0%bd%d0%ba%d1%83/

Podniesienie brwi i czoła

Podniesienie brwi i czoła to zabieg z dziedziny chirurgii plastycznej, który znacznie wpływa na korekcję całej twarzy. Podniesienie brwi i czoła pozwala nie tylko podnieść linię brwi, ale i wygładzić zmarszczki. Zabieg napina skórę czoła i działa odmładzająco na fałd powieki górnej. Podniesienie brwi i czoła jest przeprowadzane przez chirurga plastycznego w naszej klinice Medistica Chirurgia + Estetyka w Krakowie.

M

Kto może skorzystać z zabiegu podniesienia brwi i czoła?

Na zabieg najczęściej decydują się osoby w przedziale wiekowym 45 – 55 oraz młodsi pacjenci, którzy nie są zadowoleni z wyglądu własnego czoła. Pacjenci skarżą się na zmarszczki oraz obniżenie poziomu brwi, które może postępować wraz z wiekiem. Co więcej, w przypadku nacięcia w linii przed włosowej, zabieg może dać efekt redukcji zbyt wysokiego czoła.

Przed zabiegiem podniesienia brwi i czoła

Pacjenci kwalifikujący się do zabiegu podniesienia brwi i czoła:
– nie mogą palić papierosów,
– są w ogólnie dobrym stanie zdrowia lub poprawnie leczą choroby przewlekłe,
– posiadają dobre wyniki badań laboratoryjnych, zlecone przez chirurga plastycznego,
– poinformowali lekarza o wszelkich chorobach i przyjmowanych lekach.

Przebieg zabiegu podniesienia brwi i czoła

Wyróżniamy kilka różnych metod podniesienia brwi i czoła. Z reguły wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, które jest połączone ze znieczuleniem nasiękowym. Jeśli pacjenci decydują się na dodatkowy zabieg w trakcie operacji (np. korektę powiek), to stosowane jest znieczulenie ogólne. Każdy przypadek jest indywidualnie konsultowany z chirurgiem plastycznym lub w razie konieczności anestezjologiem. Zabieg trwa średnio półtorej godziny.

 

Dobry chirurg plastyczny jest w stanie dobrać indywidualną technikę zabiegu, która najlepiej odpowie na potrzeby pacjenta. W przypadku starszych pacjentów oraz osób borykających się z procesem łysienia, lekarz wykonuje lifting przy górnej granicy włosów, pozostawiając bliznę we wcześniej wymienionym miejscu. Wśród technik podniesienia brwi i czoła wyróżniamy:

lifting skroniowy — chirurg plastyczny nacina skórę z lewej i prawej strony, w pobliżu skroni, omijając środek czoła,

tradycyjny lifting brwi — chirurg plastyczny dokonuje nacięcia na całej szerokości skroni, wzdłuż linii włosowej lub w pobliżu owłosionej skóry głowy. Następnie lekarz oddziela tkanki od kości czołowej, przesuwając je do góry i na boki. Finalnie blizna ukryta jest w linii przy włosowej. Następuje utrata czucia powyżej linii cięcia, która jest częściowo odwracalna,

lifting endoskopowy — metoda wykorzystująca minimalne nacięcia w skórze, pod którymi lekarz tworzy tunel, podnosząc tkanki na wchłanialnych haczykach. Zabieg może wyraźnie podnieść linię brwi,

lifting redukujący skórę nad granicą brwi — chirurg plastyczny wycina skórę nad górną granicą brwi, dzięki czemu usuwa jej nadmiar. Metoda pozwala na uniesienie brwi, jednak nie wyrównuje zmarszczek. Technika jest  wykonywana u osób, u których można ukryć bliznę w górnej granicy  przy linii włosowej.

Efekty po zabiegu podniesienia brwi i czoła

Podniesienie brwi i czoła nie tylko napina skórę twarzy, ale i koryguje poziome zmarszczki, występujące na czole. Efekty zabiegu zależne są od wybranej metody i oczekiwań pacjenta. Zabieg nie jest w stanie zupełnie zredukować zmarszczek skóry, ale zdecydowanie wpływa na wygląd czoła oraz w znacznym stopniu może podnieść brwi i zmienić wygląd górnej powieki. Dodatkowo pacjenci mogą zdecydować się na jednoczesną korektę powiek górnych.

Rekonwalescencja po zabiegu podniesienia brwi i czoła

Pacjenci zostają w naszej klinice dobę od wykonania operacji oraz otrzymują specjalistyczną opaskę uciskową na okres 2 tygodni. Po 24 godzinach następuje zmiana opatrunku i pierwsza kontrola lekarska. Przez siedem dni od wykonania operacji mogą być widoczne siniaki i lekki obrzęk, który w miarę upływu czasu powinien się wchłonąć. Po 7 dniach pacjenci zgłaszają się na ponowną kontrolę, w której trakcie zostają ściągnięte szwy. Okres rekonwalescencji z reguły nie powinien przynosić dolegliwości bólowych.

W trakcie rekonwalescencji nie wolno:
– palić papierosów (14 dni),
– uprawiać sportu (4 tygodnie),
– opalać skóry (6 tygodni).

 

Najważniejsze jest regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne oraz obserwowanie swojego organizmu. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań, do których zaliczamy m.in.: rozejście się rany, martwice brzegów rany, porażenie czucia na czole, nadmierne bliznowacenie, krwiaka czy infekcje. Ryzyko powikłań zwiększa się wraz ze stopniem skomplikowania zabiegu, dlatego tak ważny jest wybór dobrego chirurga plastycznego.