https://medistica.com.pl/en/homepage/ https://medistica.com.pl/de/heimpage/ https://medistica.com.pl/ua/%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%bd%d1%8e-%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d1%96%d0%bd%d0%ba%d1%83/

Redukcja piersi

Zbyt duże piersi (gigantomastia) mogą być przyczyną wielu problemów, nie tylko estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Redukcja piersi wykonywana w klinice Medistica Chirurgia + Estetyka w Krakowie zmniejsza nie tylko rozmiar i objętość piersi, ale i wpływa korzystnie na postawę pacjentki oraz pozwala zwalczyć bóle kręgosłupa występujące przy gigantomastii.

M

Kto może skorzystać z zabiegu redukcji piersi?

Kształt i rozmiar biustu jest cechą indywidualną. Zabieg redukcji piersi zalecany jest pacjentkom, u których wystąpił nadmierny przerost tych tkanek. Może być on związany z czynnikami genetycznymi lub nadmierną aktywnością hormonów, w tym głównie estrogenu. Piersi mogą również znacznie zwiększyć swoją objętość w trakcie ciąży. Znane jest także pojęcie gigantomastii/makromastii młodzieńczej, która występuje u młodych dziewczyn, tuż po pojawieniu się pierwszej miesiączki. Warto dodać, że gigantomastia nie musi dotyczyć dwóch piersi jednocześnie. Zdarza się, że występuje tylko w jednej i prowadzi do znacznej asymetrii. Problemy, które dotykają pacjentki z przerostem piersi, mogą dotyczyć:
– stałych bólów pleców i barków, które są nadmiernie obciążone przez zbyt duży biust,
– zaburzeń postawy,
– zaburzeń proporcji ciała,
– trudności ze znalezieniem odpowiedniego stanika (problem wrzynających się fiszbin i ramiączek),
– stanów zapalnych i infekcji, atakujących skórę pod piersiami,
– braku możliwości ćwiczeń fizycznych (np. bieganie i aerobik).

Przed zabiegiem redukcji piersi

Każda pacjentka jest zawsze konsultowana z chirurgiem plastycznym. Dobry stan zdrowia, dobre wyniki badań zleconych przez lekarza, brak chorób przewlekłych lub ich prawidłowe leczenie, brak chorób sutka i niepalenie papierosów oraz poprawne wyniki badania USG są wymogami kwalifikującymi do operacji. W kolejnym etapie pacjentki są konsultowane z lekarzem anestezjologiem, który podejmuje decyzję dotyczącą przyjęcia znieczulenia, ponieważ zabieg redukcji piersi zawsze jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Najważniejsze jest, by o wszystkich chorobach przewlekłych czy występujących schorzeniach, poinformować lekarza.

Przebieg zabiegu redukcji piersi

Zabieg trwa 2,5 godziny. Większość redukcji piersi przeprowadzanych w naszej klinice dotyczy redukcji tkanek gruczołu wraz z jego modelowaniem. Zdarza się, że w niektórych przypadkach konieczna jest także redukcja otoczki sutkowej oraz wycięcie rozciągniętej skóry.

Chirurg plastyczny wykonuje podobne cięcia jak w przypadku mastopeksji. Istnieją trzy rodzaje wykonania redukcji:
– cięcie pionowe — pozwala na dużą redukcję masy gruczołu,
– cięcie wokół otoczki,
– cięcie techniką odwróconego T — zalecana w przypadku znacznej gigantomastii.

 

Istnieją przypadki, w których nie ma możliwości, aby przesunąć do góry kompleks brodawki i otoczki, ponieważ rozciągnięte naczynia, które zasilają brodawkę, mogą być niewydolne w dostarczaniu do niej krwi i powodować martwicę tkanki. W takim wypadku lekarz wykonuje przeszczep brodawki i otoczki, całkowicie odcinając je od podłoża. Umożliwia to redukcję kształtu i wyglądu piersi, natomiast skutkiem takiego rozwiązania jest nieodwracalny brak czucia w brodawce.

Zdarza się również, że w niektórych przypadkach piersi mogą być zredukowane poprzez zabieg liposukcji. Każdy przypadek redukcji piersi jest indywidualny, dlatego tylko i wyłącznie dobry chirurg plastyczny, jest w stanie zaproponować pacjentce najlepsze rozwiązanie i metodę zabiegu.

Efekty zabiegu redukcji piersi

Redukcja piersi to nie tylko zmiana ich rozmiaru, czy pozbycie się nadmiernej objętości. To także nadanie im nowego kształtu, przywrócenie symetrii sylwetki oraz wyrównanie częstej asymetrii. Biust zyskuje nowy, młodszy wygląd, a pacjentka pozbywa się problemu natury estetycznej i zdrowotnej. Dodatkowo w wielu przypadkach operacji redukcji piersi, lekarz decyduje się także na zmianę średnicy nadmiernie rozciągniętej otoczki.

Okres rekonwalescencji po zabiegu redukcji piersi

Pacjentka zostaje w naszej klinice do następnego dnia po operacji. W czasie pobytu jest pod stałą kontrolą lekarza. Wtedy także następuje usunięcie drenów i zmiana opatrunku. Piersi do 10 dni po zabiegu mogą być obrzęknięte lub zasinione. Okres rekonwalescencji wiąże się także z zaburzeniami czucia w brodawce. W przypadku jej przeszczepu, lekarz umieszcza na niej dodatkowy opatrunek, który jest usuwany po 5 dniach.

Zalecenia po operacji redukcji piersi:
– bezwzględny nakaz noszenia stanika 24 godziny na dobę przez okres 3 tygodni,
– pilnowanie terminów wizyt kontrolnych,
– zakaz uprawiania sportu,
– zakaz uprawiania seksu do 4 tygodni,
– oszczędny tryb życia.

Każdy zabieg operacyjny może nieść za sobą powikłania. W przypadku redukcji piersi, wśród możliwych powikłań pooperacyjnych mogą pojawić się: infekcja, krwiak, rozejście się rany lub jej martwica. Zabieg redukcji piersi może także wpłynąć na ograniczenie możliwości karmienia piersią.

Najpoważniejsze powikłanie to martwica kompleksu brodawka — otoczka. W przypadku gigantomastii najczęściej wykonuje się przeszczep brodawki i otoczki, gdyż może on eliminować ryzyko martwicy i wiążącej się z nią utraty brodawki. Martwica tkanki tłuszczowej jest kolejnym z poważniejszych powikłań, jednak zdarza się rzadko. Najważniejsze, by obserwować swój organizm, zgłaszać się na regularne kontrole i stosować leczenie zapobiegawcze, zlecone przez chirurga.

  • Redukcja jednej piersi od 12000 zł
  • Redukcja obu piersi od 18000 zł
  • Symetryzacja piersi (podniesienie, redukcja, implant, przeszczep tłuszczu) od 9000 zł