https://medistica.com.pl/en/homepage/ https://medistica.com.pl/de/heimpage/ https://medistica.com.pl/ua/%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%bd%d1%8e-%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d1%96%d0%bd%d0%ba%d1%83/

Rekonstrukcja błony bębenkowej (Myringoplastyka)

Rekonstrukcja błony bębenkowej to zabieg wykonywany u pacjentów, u których wystąpiła perforacja błony. Przyczyną przebicia błony bębenkowej najczęściej jest długotrwały stan zapalny. Rekonstrukcja błony bębenkowej, czyli inaczej myringoplastyka jest zabiegiem z dziedziny chirurgii laryngologicznej, który wykonujemy w naszej klinice Medistica Chirurgia + Estetyka w Krakowie. Dzięki myringoplastyce pacjent odzyskuje naturalne funkcje błony bębenkowej.rnrn rnrnMyringoplastyka to zabieg, którego zadaniem jest przywrócenie ciągłości błony bębenkowej. Wykonywany jest zazwyczaj u pacjentów, u których występuje przewlekłe zapalenie błony bębenkowej. Myringoplastykę stosuję się także w przypadku zbyt długiego połączenia, między zewnętrznym przewodem słuchowym a uchem środkowym.

M

Przed zabiegiem rekonstrukcji błony bębenkowej (Myringoplastyka)

Pacjent, który zostaje zakwalifikowany do zabiegu:rn- jest w ogólnie dobrym stanie zdrowia,rn- nie ma dodatkowych chorób obciążających lub stosuje ich prawidłowe leczenie,rn- posiada pozytywne wyniki badań laboratoryjnych.rnrn rnrnDodatkowo w naszej klinice pacjent konsultowany jest z anestezjologiem.

Przebieg zabiegu rekonstrukcji błony bębenkowej (Myringoplastyka)

Cały zabieg trwa około godziny i może być wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Dobry laryngolog może dojść do błony bębenkowej przez wewnętrzny kanał słuchowy lub przez wykonanie nacięcia skóry za uchem. W tych dwóch przypadkach widoczność blizny jest niewielka. W trakcie trwania zabiegu pobierana jest tkanka np. z powięzi ucha lub chrząstki ucha, która będzie podstawą tworzącą nową błonę bębenkową. Podczas przeprowadzania przeszczepu zostaje wykorzystany klej tkankowy oraz zostają nałożone opatrunki ochronne.

Efekty po zabiegu rekonstrukcji błony bębenkowej (Myringoplastyka)

Do korzyści zabiegu rekonstrukcji błony bębenkowej zaliczamy przede wszystkim odzyskanie prawidłowej funkcji błony bębenkowej przez pacjenta.

Rekonwalescencja po zabiegu błony bębenkowej (Myringoplastyka)

Na ostateczny wygląd ucha należy zaczekać miesiąc, do momentu zagojenia się ran oraz zaniknięcia obrzęku. W trakcie trwania procesu rekonwalescencji pacjent powinien:rn- prowadzić oszczędny tryb życia,rn- nie moczyć operowanego ucha,rn- nie latać samolotem,rn- unikać głośnych miejsc.rnrn rnrnW przypadku wystąpienia u pacjenta niepokojących objawów takich jak: wyciek z ucha, zakażenie czy pogorszenie słuchu należy niezwłocznie udać się na konsultację z laryngologiem.