https://medistica.com.pl/en/homepage/ https://medistica.com.pl/de/heimpage/ https://medistica.com.pl/ua/%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%bd%d1%8e-%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d1%96%d0%bd%d0%ba%d1%83/

Usunięcie pęcherzyka żółciowego

Operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego wykonywana jest metodą laparoskopową. Zabieg zalecany jest pacjentom z niedrożnymi drogami żółciowymi. Ich przyczyną najczęściej są kamienie, które powstały we wnętrzu pęcherzyka. Usunięcie pęcherzyka żółciowego to najbardziej skuteczna metoda w leczeniu kamicy żółciowej, którą oferujemy w naszej klinice Medistica Chirurgia + Estetyka w Krakowie.

M

Czym jest pęcherzyk żółciowy?

Pęcherzyk żółciowy pełni funkcję gromadzenia żółci, którą produkuje wątroba. Żółć w naszym organizmie ułatwia trawienie tłuszczów, a kiedy pojawia się w nadmiarze — zostaje magazynowana przez pęcherzyk żółciowy, który uaktywnia się po zjedzeniu posiłku. To niewielki zbiornik, znajdujący się pod wątrobą, którego dysfunkcja nazywana jest także niedrożnymi drogami żółciowymi.

Objawy niedrożnych dróg żółciowych

Niedrożne drogi żółciowe są przyczyną bólu, który pojawia się do 2 godzin po zjedzeniu tłustego posiłku. Ból przybiera charakter tzw. kolki żółciowej i pojawia się w prawym nadbrzuszu, jako skutek nagromadzonej żółci w pęcherzyku żółciowym. Kolka żółciowa bywa mylona z zaburzeniami czynności wątroby, a tymczasową ulgę w bólu przynoszą leki przeciwbólowe i przede wszystkim rozkurczające. Nie jest to jednak sposób na pozbycie się problemu. Największą skuteczność przynosi operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego, wykonywana przez dobrego chirurga ogólnego. Jeśli widzisz u siebie podobne objawy i chcesz zdiagnozować problem — skontaktuj się z naszą kliniką w Krakowie.

Objawy kolki żółciowej:
– ból w prawym nadbrzuszu,
– odbijanie,
– nudności,
– uczucie pełności,
– wzdęcia,
– wymioty.

 

W przypadku, gdy ból się nasila, leki nie przynoszą ulgi i dodatkowo pojawia się gorączka — należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ból brzucha, który utrzymuje się stale, może być spowodowany ostrym zapaleniem nie tylko samego pęcherzyka, ale i dróg żółciowych. Dodatkowo może pojawić się ropniak pęcherzyka żółciowego lub jego perforacja, powodująca zapalenie otrzewnej. Operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego jest najskuteczniejszą metodą w walce z tym schorzeniem.

Kiedy należy wykonać zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego?

Pierwszym sygnałem, który powinien zachęcić nas do odwiedzenia lekarza, są bóle nadbrzusza, które pojawiają się po posiłku. W trakcie wizyty chirurg ogólny nie tylko przeprowadzi wywiad z pacjentem, by wykluczyć inne schorzenia, ale również wykonana badanie USG, które jest pomocne w przypadku wykrycia kamicy woreczka żółciowego. Sam zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego wykonuje się metodą laparoskopową lub otwartą, wtedy, gdy pacjent:

 

– ma objawy kamicy żółciowej, które uniemożliwiają mu komfortowe funkcjonowanie,
– ściany jego pęcherzyka żółciowego są pogrubione (świadczy to o toczącym się stanie zapalnym),
– odczuwa skutki zastoju żółci,
– jest narażony na rozwój raka pęcherzyka żółciowego.

Laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego

Metoda laparoskopii jest mniej inwazyjna od operacji otwartej. Chirurg przy użyciu laparoskopu wykonuje kilka niewielkich nacięć powłoki brzusznej i wprowadza do niej kamerę oraz narzędzia chirurgiczne. Monitorując zabieg na ekranie, usuwa pęcherzyk żółciowy, a czas rekonwalescencji jest znacznie krótszy, niż w przypadku operacji otwartej.

Metoda laparoskopowa to:
– szybszy okres rekonwalescencji,
– mniejszy ból pooperacyjny,
– zmniejszenie ryzyka przepukliny,
– mniejsze blizny.

 

Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy pacjenci mogą skorzystać z tej metody. Osoby, u których zaobserwowano m.in.:
– zaburzenia krzepliwości krwi,
– ostre zapalenie dróg żółciowych,
– ropniaka pęcherzyka żółciowego,
– przerzuty nowotworowe,

 

powinny zostać operowane metodą otwartą.

Przygotowanie do zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego

Lekarz prowadzący zleca pacjentowi szereg badań, które należy wykonać na dwa tygodnie przed operacją. Dodatkowo pacjenta konsultuje anestezjolog. Kilka dni przed operacją należy przejść na dietę lekkostrawną, opierającą się o płyny. W dzień operacji pacjent zgłasza się do kliniki na czczo.

Jak wygląda operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego?

Usunięcie pęcherzyka żółciowego przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym. Przed wykonaniem nacięć w powłokach brzusznych, do jamy brzusznej wprowadzany jest gaz. Następnie chirurg ogólny wykonuje od 3 do 4 nacięć, o średnicy 1-1,5 cm, przez które wprowadza kamerę wraz z narzędziami chirurgicznymi. Usuwając pęcherzyk, chirurg oddziela go od przyległych tkanek i wątroby, zakleszczając go i przecinając jego przewód. Lekarz wyjmuje pęcherzyk przez otwór w ciele, a następnie sprawdza, czy w drogach żółciowych nie ma uwięzionych kamieni. Po zakończeniu zabiegu nacięcia są zaszywane. Jeśli dostęp do pęcherzyka żółciowego jest utrudniony — lekarz może zdecydować się na zmianę zabiegu na operację otwartą — o czym pacjent zostaje powiadomiony przed rozpoczęciem operacji.

Efekty po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego

Wśród korzyści, jakie daje zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego, wymieniamy:

 

 • skuteczne leczenie kamicy żółciowej,
 • pozbycie się dolegliwości bólowych, związanych z występowaniem kolki,
 • pozbycie się uczucia pełności i odbijania po posiłkach.

Rekonwalescencja po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego

Pacjenci po usunięciu pęcherzyka żółciowego są w stanie wstawać i chodzić w dniu operacji lub w następnej dobie po zabiegu. Wypis z naszej kliniki także odbywa się w następnej dobie po zabiegu.

W pierwszych godzinach po operacji może pojawić się ból oraz przejściowe nudności. 10-14 dni po zabiegu pacjenci zgłaszają się do nas na zdjęcie szwów, a do lekkiej aktywności mogą wrócić po 1-2 tyg. od wykonania operacji. Należy jednak unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów i dbać o odpoczynek. Jeśli operacja została wykonana metodą otwartą, rekonwalescencja może wynosić od 4 do 6 tygodni.

 • Usunięcie pęcherzyka żółciowego metodą klasyczną / laparoskopową od 10000 zł
  • Opieka anestezjologiczna 1000zł
  • Doba w klinice z opieką nocną 1000zł
  • Badanie histopatologiczne 300zł
  Rozwiń