https://medistica.com.pl/en/homepage/ https://medistica.com.pl/de/heimpage/ https://medistica.com.pl/ua/%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%bd%d1%8e-%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d1%96%d0%bd%d0%ba%d1%83/

Usuwanie kaszaków, tłuszczaków, włókniaków

Kaszaki, tłuszczaki i włókniaki mogą powodować problem natury estetycznej lub dolegliwości związane z miejscem ich występowania. Zdarza się, że pojawiają się w obszarach narażonych na ocieranie. Jeśli jakiś kaszak, tłuszczak lub włókniak wzbudza dyskomfort pacjenta, po konsultacji z chirurgiem ogólnym następuje jego usunięcie w naszej klinice Medistica Chirurgia + Estetyka w Krakowie.

M

Usunięcie Kaszaka

Kaszaki to inaczej torbiele zastoinowe. Są to kilkumilimetrowe guzki, które posiadają lekko żółte zabarwienie i znajdują się w okolicy mieszka włosowego. Nie leczenie kaszaków może spowodować powiększenie się zmian nawet do kilku centymetrów. Kaszaki występują bardzo często u młodzieży, ponieważ wzrasta wówczas poziom hormonu odpowiadający za pracę gruczołu łojowego. W innych przypadkach kaszaki powstają ze względu na czynniki genetyczne.

Kaszaki mogą występować na:

 

 • twarzy,
 • skórze głowy i w okolicach uszu,
 • plecach i karku,
 • narządach płciowych,
 • powiekach.

Kaszaki nie stanowią zagrożenia, zazwyczaj zostają usuwane z przyczyn estetycznych. Jeśli kaszaki są małych rozmiarów, zaleca się stosowanie specjalnych okładów, natomiast, jeśli kaszak posiada duży rozmiar lub  znajduje się w miejscu narażonym na ocieranie albo ucisk, konieczna jest konsultacja z chirurgiem. Dobry chirurg ogólny zaleci usunięcie kaszaka, jeśli występuje narażenie uszkodzenia skóry oraz wystąpienie infekcji lub powstanie ropnia.

 

Zabieg usunięcia kaszaka jest mało inwazyjny i nie wymaga hospitalizacji. Trwa od 15 do 20 minut i wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu. Przebieg zabiegu polega na kilkumilimetrowym nacięciu skóry wokół kaszaka. Następnie chirurg ogólny dokonuje drenażu, który polega na wyczyszczeniu tkanek. Bardzo ważne jest dokładne usunięcie kaszaka — tylko wtedy mamy pewność, że kaszak nie pojawi się ponownie w tym samym miejscu. W przypadku stanu zapalnego, chirurg ogólny może zastosować sterydy, wstrzykując je do kaszaka. Po okresie 4 tygodni od podania lekarstwa, możliwy jest zabieg usunięcia kaszaka przez lekarza.

Usunięcie Tłuszczaka

Tłuszczak to zmiana, która powstaje pod skórą ze względu na nagromadzenie się tkanek tłuszczowych. Tłuszczaki można wyczuć jedynie przez dotyk, ponieważ skóra, która znajduje się na ich powierzchni, ma naturalny i zdrowy kolor. Struktura tłuszczaka jest miękka i sprężysta, dzięki temu z łatwością można przesuwać go na różne strony. Tłuszczaki mogą występować na całym ciele, jednak najczęściej ukazują się w okolicach bioder, brzucha i ramion. Zmiany te mogą występować osobno lub w  skupiskach, częściej można je spotkać u osób dorosłych, niż u dzieci.

 

Tłuszczak to zmiana, której nie towarzyszy ból. Zabieg polega na nacięciu skóry przez chirurga ogólnego. Rozmiar i głębokość nacięcia jest uwarunkowana od rozmiaru i wielkości tłuszczaka. Czasami chirurg może skorzystać ze znieczulenia ogólnego, jeśli tłuszczak znajduje się głęboko pod skórą.

Usunięcie Włókniaka

Włókniaki to zmiany, które mogą występować, jako miękkie lub twarde guzki. Są oddzielone od pozostałej części skóry. Włókniaki mają ten sam kolor, co skóra, jednak ich powierzchnia często wystaje ponad jej  strukturę.  Włókniaki usuwane są głównie z przyczyn estetycznych.

 

Włókniaki występują na: 

 

 • dekolcie,
 • szyi,
 • twarzy,
 • karku,
 • pachach,
 • pachwinach,
 • kończynach.

Usunięcia włókniaka nie jest skomplikowanym zabiegiem. Nacięcie, które wykonuje chirurg ogólny, ma od kilku do kilkunastu milimetrów, dzięki czemu rany goją się bardzo szybko, a blizny są prawie niewidoczne.

Efekty po usunięciu kaszaków, tłuszczaków i włókniaków

Wśród plusów, jakie daje zabieg usunięcia kaszaków, tłuszczaków i włókniaków, wymienia się:

 

 • korzyści estetyczne — skóra odzyskuje pierwotny, zdrowy wygląd,
 • korzyści zdrowotne — każda zmiana typu kaszak, tłuszczak czy włókniak z czasem może przerodzić się w zmianę złośliwą, dlatego tak ważna jest jej obserwacja, kontrola oraz  usunięcie w celu zbadania próbki pod kątem zmian nowotworowych.

Rekonwalescencja po usunięciu kaszaków, tłuszczaków i włókniaków

Zarówno po usunięciu kaszaków, tłuszczaków, jak i włókniaków, nie jest wymagana hospitalizacja. Są to zabiegi mało inwazyjne, dlatego pacjent może opuścić naszą klinikę w Krakowie już tego samego dnia. W trakcie trwania zabiegu zostają założone szwy, które zdejmuje się w ciągu  7/10 dni. W trakcie gojenia się rany, należy pamiętać, aby chronić skórę przed uszkodzeniami. Po zabiegu może powstać mała blizna, jednak poddawana stałemu masażowi z czasem zaniknie.

 • Usunięcie kaszaka, tłuszczaka, włókniaka do 4 cm od 1000 zł
  • Badanie histopatologiczne 220 zł