https://medistica.com.pl/en/homepage/ https://medistica.com.pl/de/heimpage/ https://medistica.com.pl/ua/%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%bd%d1%8e-%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d1%96%d0%bd%d0%ba%d1%83/

Wizyta u androloga

Androlog zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, takimi jak: wady rozwojowe układu płciowego, zaburzenia dojrzewania płciowego, niedobory męskich hormonów płciowych, tzw. hipogonadyzmu, zaburzenia seksualne, niepłodność. 

M

Andropauza – w jakich problemach może pomóc androlog?

Andropauza jest okresem w życiu mężczyzny, który wywołuje zmiany w jego wyglądzie, zachowaniu oraz seksualności. To okres przejściowy między dojrzałością i starością. Bardzo często można spotkać się z innymi nazwami andropauzy, jak np.:- wiropauza,- męskie klimakterium,- andropenia,- PADAM (Partial Androgen Deficiency in the Aging Male) – częściowy niedobór androgenów u starzejących się mężczyzn,- męska menopauza, czyli SLOH (Symptomatic Late-Onset Hypogonadism).Jakie zmiany zachodzą w organizmie mężczyzny podczas andropauzy?Pierwszymi podstawowymi zmianami zachodzącymi w organizmie mężczyzny są zmiany fizyczne. Wynikają one często z ogólnego starzenia się organizmu oraz zmniejszenia aktywności fizycznej. Wiąże się to często z brakiem konieczności pracy lub zanikiem sił. W tym czasie notowany jest także spadek ważnych hormonów, m.in.:- testosteronu,- DHEA,- hormonu wzrostu,- melatoniny,- estronu,- estradiolu.Mężczyzna po okresie przekwitania nie traci zdolności do rozmnażania się. Jednak bardzo często może być ona znacznie obniżona, podobnie jak popęd seksualny.Leczenie andropauzy:Andropauzy nie da się wyleczyć, ponieważ jest to normalny etap dla każdego organizmu. Można łagodzić jej objawy terapią hormonalną, środkami na potencję oraz lekami mającymi wpływ na inne problemy występujące podczas andropauzy, np. na nadciśnienie tętnicze.

Objawy andropauzy

Podobnie jak w przypadku menopauzy u kobiet, andropauza także daje zauważalne objawy. Dzieli się je na trzy najważniejsze grupy, do których należą objawy fizyczne, seksualne oraz psychiczne.

  • Do objawów fizycznych należy przede wszystkim przybieranie na wadze. Mogą także pojawiać się: wzrost ciśnienia tętniczego, zaburzenia snu, a nawet bezsenność. Często pojawia się również zmęczenie i osłabienie organizmu. Mężczyźni w tym okresie powinni zwrócić uwagę na prostatę i częstotliwość oddawania moczu, gdyż są oni narażeni na przerost gruczołu krokowego.
  • Objawy seksualne andropauzy to spadek libido, problemy z erekcją oraz problemy z osiągnięciem satysfakcji seksualnej. Może występować także obniżona płodność oraz niższy poziom plemników w spermie.
  • Objawy psychiczne występujące u mężczyzn z andropauzą to: obniżony nastrój i stres. U niektórych panów zauważa się objawy przypominające nerwicę – lęk i niepokój. Andropauza wpływa niekorzystnie także na pamięć krótkotrwałą oraz koncentrację.

Zaburzenia hormonalne u mężczyzn

Najczęstszym powodem zaburzeń hormonalnych jest niewłaściwe funkcjonowanie układu podwzgórzowo-przysadkowy. Jest on ośrodkiem odpowiedzialnym za pobudzanie produkcji męskich hormonów, to właśnie dzięki niemu produkowane są plemniki. Jednym z najczęstszych problemów związanych z tym układem jest zaprzestanie wydzielania gonadoliberyny, czyli hormonu odpowiadającego za stymulację syntezy testosteronu i produkcję plemników. Spadek poziomu jej wydzielania może powodować niedobór testosteronu oraz spadek produkcji męskich komórek rozrodczych. Za proces produkcji testosteronu i spermatogenezę odpowiadają hormon luteinizujący (LH) i hormon folikulotropowy. Zaburzania ich produkcji mogą powodować problemy w tym obrębie. Ponadto problem może pojawić się również wtedy, gdy komórki Leydiga, które produkują testosteron, przestają reagować na hormon luteinizujący.

Zaburzenia hormonalne mające wpływ na płodność — nadmiar

Nie tylko niedobór hormonów może być szkodliwy. W przypadku, kiedy w krwi mężczyzny znajduje się zbyt dużo prolaktyny, powoduje to spadek libido oraz zmniejszenie ilości plemników. To właśnie jest powodem niepłodności nawet u 2/5 mężczyzn mających problemy z płodnością. Kolejnym zaburzeniem hormonalnym, które oddziałuje na męską płodność, jest wzrost poziomu androgenów nadnerczowych. Zazwyczaj jest on spowodowany przez wrodzony przerost nadnerczy. W takiej sytuacji ilość plemników nie spada, ale są one niedojrzałe, oraz spada ich ruchliwość i zdolność do zapłodnienia. Zazwyczaj problemy hormonalne wiążą się jednak z niedoborem konkretnych hormonów. Spadek poziomu ważnych hormonów skutkiem bezpłodności Problematyczny może być także niski poziom hormonów tarczycy, czyli tzw. niedoczynność tarczycy. Ten stan organizmu oddziałuje na jakość nasienia oraz funkcje jąder. Jej powodem może być nadmierne spożywanie jodu. Jest to jednak rzadki powód niepłodności, bo występuje tylko u 1% mężczyzn z problemem niepłodności. Zaburzenia hormonalne u mężczyzn mogą być także skutkiem niedoczynności przysadki mózgowej, która wywołuje spadek wspomnianych już wcześniej hormonów luteinizującego i folikulotropowego. To także wiąże się ze spadkiem produkcji plemników, a nawet zniszczenia komórek plemnikowych. Na szczęście jest to przypadłość, która daje swoje objawy, są nimi letargiem, impotencją, spadkiem libido, małymi jądrami oraz wyraźnym spadkiem drugorzędowych cech płciowych. Leczenie polega na podawaniu brakujących hormonów i podawaniu hormonu beta hCG — wzmacnia on produkcję testosteronu i pobudza spermatogenezę. Jednak należy pamiętać, że leczenie da rezultaty tylko wtedy, jeśli komórki plemnikowe w jądrach nie zostały całkowicie zniszczone.