Zabieg plastyki stulejki

Plastyka stulejki jest jednym ze sposobów leczenie tego schorzenia. Zazwyczaj stosuje się ją, jeśli inne metody leczenia oraz zabiegi higieniczne nie przynoszą rezultatu. Przed zabiegiem plastyka stulejki Kraków warto zapoznać się z informacjami na czym polega zabieg, jak się go wykonuje oraz jaka rekonwalescencja czeka chorego po przeprowadzonym zabiegu.

 

M

Czym jest stulejka?

Stulejka to zwężenie napletka, które uniemożliwia jego pełne zsunięcie. To schorzenie urologiczne może występować u dorosłych i dzieci. U najmłodszych można mówić o stulejce w przypadku, kiedy napletek nie chce się zsunąć w trzecim roku życia dziecka.

Czym jest zabieg plastyki stulejki?

Plastyka stulejki to zabieg polegający na poszerzeniu otworu napletka tak, aby mężczyzna mógł spokojnie zsunąć go z żołędzi. W cięższych przypadkach tego schorzenia może być konieczne obrzezanie, czyli całkowite usunięcie napletka. W zależności od tego, u kogo zabieg jest wykonywany, w jakim stanie zdrowotnym jest pacjent oraz z jaką postacią stulejki ma się do czynienia, zabieg może być przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Wykonuje go zazwyczaj lekarz urolog, a w sporadycznych przypadkach chirurg ogólny.

Kiedy wykonuje się zabieg plastyki napletka?

Plastyka napletka wykonywana w celu pozbycia się stulejki wykonywana jest tylko wtedy, kiedy lekarz urolog zaleci takie rozwiązanie. Zazwyczaj są to takie stany, które nie mogą być wyleczone w inny sposób. Często zabieg chirurgiczny poprzedzony jest leczeniem za pomocą maści oraz przestrzeganiem odpowiedniej higieny. Kiedy wspomniane metody nie dają pożądanych rezultatów, lekarz kieruje pacjenta na zabieg plastyki stulejki. Przykładem stanu, który wiąże się z koniecznością plastyki stulejki, są np. liczne blizny po stanach zapalnych itp.

Rekonwalescencja po plastyce stulejki

Jak każdy zabieg, plastyka stulejki wiąże się z koniecznością przebycia rekonwalescencji. Po zabiegu pacjent powinien zachować wstrzemięźliwość seksualną przez ok. 4 tygodnie. Dokładny czas powinien zostać skonsultowany ze specjalistą. Opatrunek po zabiegu powinien być regularnie zmieniany, zgodnie z zaleceniem lekarza. W tym okresie należy zwrócić szczególną uwagę na higienę okolic intymnych. Rana powinna być regularnie przemywana. Po czasie określonym przez specjalistę należy udać się na kontrolę rany, aby sprawdzić, czy proces gojenia przebiega prawidłowo oraz czy nie ma stanu zapalnego lub innych niebezpiecznych objawów.