mateusz nawrocki lekarz medycyna estetyczna

Lekarz medycyny estetycznej Mateusz Nawrocki o skutecznym usuwaniu zmarszczek

Toksynę botulinową (BTX) stosuje się w medycynie od lat. Chociaż nazwa preparatu nie budzi przyjemnych skojarzeń to należy zaznaczyć, że to bezpieczny środek, który daje znakomite efekty. Dzięki niemu stało się możliwe usunięcie zmarszczek górnego piętra twarzy. Należą do nich zmarszczki poprzeczne czoła, zmarszczki okolicy kąta bocznego oka (kurze łapki) czy tak zwana lwia zmarszczka.

Jak działa toksyna botulinowa

Wygładzenie i usunięcie zmarszczek nadaje skórze młody i wypoczęty wygląd. Warto jednak zaznaczyć, że toksyna botulinowa jest substancją działającą na mięśnie – podana w formie iniekcji w odpowiednie miejsce doprowadza do ich rozluźnienia w wyniku czego wygładzeniu ulega powierzchnia skóry. Z biologicznego punktu widzenia toksyna botulinowa działa na złącze nerwowo – mięśniowe doprowadzając do zahamowania wydzielania acetylocholiny, co z kolei przekłada się na relaksację mięśni. Gwarancją naturalnego efektu jest doskonała znajomość budowy anatomicznej twarzy, podanie odpowiedniej ilości toksyny botulinowej oraz wysoka precyzja zabiegu. Wygładzenie zmarszczek utrzymuje się około 6 miesięcy – po tym okresie mięśnie zaczynają stopniowo powracać do swojej funkcji. Zabieg można wielokrotnie powtarzać zachowując odpowiednie odstępy czasowe.

Zastosowanie toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa to nie tylko usuwanie zmarszczek – stosuje się ją także w neurologii czy urologii. To także efektywnie działający środek w leczeniu nadpotliwości. Szerokie zastosowanie w medycynie potwierdza wysoką skuteczność oraz bezpieczeństwo zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej, która jest zarejestrowana jako lek. Dawki stosowane w medycynie estetycznej są niskie, ale zachowujące wysoką efektywność. Zabieg nie jest bolesny i zazwyczaj nie trwa dłużej niż 30 minut. Pierwsze efekty podania toksyny botulinowej widoczne są w około 3 – 5 dni po zabiegu, a pełny efekt jest uzyskiwany w ciągu 1 – 2 tygodni.