Zobacz pozostałe kliniki

Kiedy zwrócić się o pomoc do trychologa?

 • Obserwujesz u siebie nadmierne wypadanie włosów?
 • Twoim problemem jest swędzenie lub przetłuszczanie się skóry głowy?
 • Bezskutecznie walczysz z łupieżem?

Jesteś w gronie osób, które trycholog widzi w swoim gabinecie najczęściej. Zanim przejdziemy do konkretów, zacznijmy jednak od podstawowego pytania – kim właściwe jest trycholog?

M

Kim jest trycholog?

Trycholog to specjalista zajmujący się problemami i chorobami owłosionej skóry głowy. Punktem wyjścia do właściwie przeprowadzonego procesu leczenia powinna być zazwyczaj wizyta u lekarza dermatologa, którego wiedza i doświadczenie medyczne pozwolą przeprowadzić szerszą diagnostykę i zalecić ewentualnie leczenie farmakologiczne. W problemach skóry głowy dermatolog powinien jednak ściśle współpracować z trychologiem Kraków. Jego zadaniem będzie zarówno pomoc w ustaleniu przyczyny stanu chorobowego skóry głowy i włosów, jak i dobranie oraz zastosowanie odpowiednich metod pielęgnacji.

W zależności od skali problemu, możemy jednak także zacząć naszą przygodę od samego zabiegu trychologicznego w Klinice Włosa. Przed przystąpieniem do działania, dobry trycholog, na podstawie badania skóry głowy, może ocenić, czy konieczna będzie konsultacja lekarska, czy wystarczającym remedium na problemy okażą się właśnie same zabiegi trychologiczne.

Z jakimi problemami zgłosić się do trychologa?

Gdy zaobserwujemy zmiany na swojej skórze głowy, takie jak:

 • zaczerwienie,
 • krostki,
 • suchy łupież,
 • oleiste ślady na paznokciach po podrapaniu się po głowie,
 • swędzenie,
 • wzmożone przetłuszczanie się włosów,
 • uczucie nadmiernego napięcia lub ściągnięcia skóry głowy,
 • nadmierne wypadanie włosów,

to moment, w którym powinniśmy zdecydować się na taką konsultację.

Kiedy możemy mówić o nadmiernym wypadaniu włosów?

Jak już wspomnieliśmy, najczęstszym powodem wizyty u trychologa jest nadmierne wypadanie włosów. Pamiętajmy jednak o tym, że wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym. To znaczy, że jest ono naturalnym elementem cyklu wymiany włosów. Statystycznie, liczba włosów które mogą wypaść nam jednego dnia to nawet 100-150! Dlatego też jasne jest, że spędzanie godzin nad wanną i liczenie włosów nie będzie dla nikogo dobrym rozwiązaniem. Często też, w przypadku posiadaczek lub posiadaczy włosów długich, może dochodzić do optycznego złudzenia wypadania zbyt dużej liczby włosów. Dlatego postawmy raczej na rozróżnienie, czy aktualnie wypada nam więcej włosów niż w okresach poprzednich. To znacznie łatwiejsze, prawda?

Dlaczego, kiedy wypadają nam włosy, trycholog w Krakowie to właściwy adres?

Bardzo często, w przypadku martwiącego nas problemu wypadania włosów, pierwszym miejscem do którego się kierujemy jest apteka lub drogeria. Wśród mnogości preparatów dostępnych na rynku, próbujemy wybrać właściwe suplementy zapobiegające łysieniu, testujemy kolejne szampony i odżywki wzmacniające włosy. Aby skutecznie zwalczyć problem wypadania włosów, nie można jednak stosować półśrodków. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest bowiem określenie przyczyny wypadania włosów, i dopiero po jej poznaniu, dobranie odpowiedniej terapii.

Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów?

Powodów nadmiernego wypadania włosów może być wiele. Bardzo często, zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet jest to podłoże hormonalne.

Zaburzenia w równowadze hormonów mogą mieć swoje źródło m.in. w:

 • działaniu przysadki mózgowej (odpowiedzialnej za produkcję estradiolu)
 • funkcjonowaniu kory nadnerczy (wytwarzającej androgeny, w tym testosteron),
 • pracy hormonów tarczycy.

Przerzedzanie się fryzury często jest również wynikiem niekorzystnego dla organizmu trybu życia, obejmującego:

 • nadmierny stres,
 • ubogą dietę, pozbawioną wartości odżywczych potrzebnych naszemu organizmowi.

Klinika włosa w Medistica Medycyna + Piękno Kraków

Dzięki odpowiednio przeprowadzonemu procesowi diagnostycznemu, ścisłej współpracy dermatologa i trychologa oraz serii zabiegów trychologicznych, możliwe jest sprawne przywrócenie kondycji skóry głowy na właściwe tory. Jak powinien wyglądać ten proces?

 • Pierwszym krokiem jest umówienie się na konsultację dermatologiczno-trychologiczną, w trakcie której przeprowadzana jest trichoskopia, czyli bardzo dokładne diagnostycznie badanie skóry głowy wykonywane specjalistycznym sprzętem.
 • Po ustaleniu przyczyny problemów, lekarz może skierować Pacjenta do trychologa, którego zadaniem będzie dobranie odpowiedniej pielęgnacji, zarówno domowej, jak i gabinetowej.
 • Pacjentom, zmagającym się z problemami skóry głowy, zalecamy wykonanie serii zabiegów trychologicznych. Dzięki nim, możemy znacznie szybciej i w spektakularny sposób odzyskać włosy zdrowe, mocne i piękne!

Zapraszamy do naszej Kliniki Włosa! Umów się na swoją pierwszą wizytę już dziś:

 • +48 784 030 546
 • rejestracja@medistica.com.pl
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
  Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja

   * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
   Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.