Sposoby leczenia łysienia

Łysienie jest popularnym, wśród osób po pięćdziesiątym roku życia, objawem medycznym, którego błędne lub zbyt późne zdiagnozowanie może prowadzić do nieodwracalnej utraty włosów. Objaw ten znacząco zmniejsza jakość życia oraz atrakcyjność, co wiąże się niekiedy z wykluczeniem z życia społecznego.

Łysienie – przyczyny

Utrata włosów dotyczy obecnie co trzeciej kobiety i co drugiego mężczyzny po pięćdziesiątym roku życia. Łysienie może mieć podłoże genetyczne, hormonalne, nowotworowe lub być skutkiem przyjmowania niektórych leków. Przyczyną nadmiernej utraty włosów jest również nieodpowiednia dieta, uboga w ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy, minerały i substancje odżywcze, takie jak żelazo, cynk oraz białko. U mężczyzn osłabienie i wypadanie włosów występuje zazwyczaj na środku głowy i związane jest z predyspozycjami genetycznymi oraz wiekiem. U kobiet natomiast, osłabienie włosów dotyczy całej głowy, a jego nasilenie występuje po urodzeniu dziecka, czyli po dużych przemianach hormonalnych w organizmie.

Łysienie – diagnoza

W celu zdiagnozowania łysienia, nasza klinika korzysta z cyfrowej metody oceny kondycji włosów, jaką jest trichoskopia. Badanie trichoskopowe jest bezinwazyjne i pozwala na zbadanie stanu owłosienia, kondycji łodyg włosowych, ujścia mieszków włosowych oraz owłosionej skóry głowy w 70-krotnym przybliżeniu. Trichoskopia cyfrowa pozwala na skuteczne zdiagnozowanie rodzaju łysienia, diagnostykę zniszczonych włosów oraz różne choroby zapalne skóry.

Przeszczep włosów metodą SAFER

SAFER to nowoczesne i wysokojakościowe urządzenie, wykorzystywane w naszej klinice do szybkiego i mało inwazyjnego przeszczepu włosów. Z pomocą urządzenia przeszczep włosów jest precyzyjny i skuteczny – SAFER umożliwia pobranie kępki włosów bez ryzyka uszkodzenia pobranych mieszków i uszkodzenia sąsiednich. Przeszczepiane włosy nie podlegają łysieniu androgenowemu, dzięki czemu efekt transplantacji mieszków jest trwały i naturalny, a ryzyko odrzucenia przeszczepu niewielkie. Skuteczność zabiegu, wykonywanego metodą SAFER jest niemal stuprocentowa, warto jednak pamiętać, że proces wzrostu włosów jest powolny i długotrwały, a właściwe efekty widoczne będą po upływie roku od przeszczepu.

Implanty sztucznych włosów NIDO

W klinice stosujemy również implantację polimerowych włosów NIDO. Sztuczne włosy wykonane są z politereftalanu butylenu, natomiast końcówki implantów pokryte są tlenkiem srebra i dwutlenkiem krzemu. Produkty wykorzystane do implantacji są nietoksyczne, a dzięki biozgodności ze skórą ludzką, przeszczep nie zostaje odrzucony. Problem postępującej utraty włosów naturalnych może być skutecznie rozwiązany poprzez zastosowanie siedemnastocentymetrowych sztucznych implantów NIDO. Po upływie 4 tygodni od przeszczepu, implanty osiągają wytrzymałość naturalnych włosów, a po 3 miesiącach, zyskują swoją maksymalną wytrzymałość. Implanty dostępne są w dziesięciu kolorach i nie ma możliwości ich zafarbowania. Poprzez mieszanie kilku kolorów, nasi specjaliści potrafią uzyskać efekt naturalnej barwy włosów pacjenta.