Usuwanie zmarszczek mimicznych

Zmarszczki mimiczne mogą pojawić się nawet u osób w młodym wieku. Współczesna dermatologia estetyczna oferuje jednak sprawdzone sposoby na pozbycie się ich w prosty i szybki sposób. Jak pozbyć się zmarszczek? Jakie sposoby na usuwanie zmarszczek mimicznych są skuteczne?

Usuwanie zmarszczek mimicznych

Sprawdzonym sposobem na usunięcie zmarszczek mimicznych jest zastosowanie toksyny botulinowej. Jest to dobrze znana w medycynie estetycznej substancją, którą ostrzykiwanie w wybranych miejscach powoduje jego kurczenie się. Użycie toksyny botulinowej działa prewencyjnie przeciwko zbyt szybkiemu starzeniu się twarzy poprzez ograniczenie intensywnej ekspresji twarzy. Umożliwia również wygładzenie istniejących już zmarszczek mimicznych.

Odmładzanie twarzy botoksem – czy jest bezpieczne?

Toksynę botulinową, znaną jak jad kiełbasiany, pozyskuje się z wyizolowanych szczepów bakterii. Następnie następuje jej oczyszczenie i próżniowe opakowanie. Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej stosuje się z powodzeniem już od wielu lat. I są one całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Do usuwania zmarszczek mimicznych wykorzystuje się niewielkie stężenie toksyny botulinowej, co sprawia, że nie ma ona wpływu na inne elementy układu nerwowego poza ostrzykiwaną okolicą.

Działanie toksyny botulinowej polega na zablokowaniu działania wydzielanej przez nerwy acetylocholiny, czego efektem jest osłabienie i porażenie mięśni. Efekty zabiegu utrzymują się przez okres około 4-6 miesięcy.

Po wykonaniu zabiegu pacjent może zauważyć ból w ostrzykiwanej okolicy. Jednak jego zaostrzona forma występuje niezwykle rzadko. W razie wyraźnego dyskomfortu należy przyłożyć lód do miejsca, w którym został wykonany zabieg, i przyjąć paracetamol lub ibuprofen.

Toksyna botulinowa – najskuteczniejsza metoda na pozbycie się zmarszczek

Toksyna botulinowa jest bez wątpienia najskuteczniejszą metodą na pozbycie się zmarszczek. Nieestetyczne bruzdy mogą pojawić się na twarzy w wyniku nadmiernej ekspresji twarzy, codziennej pracy i aktywności mięśni mimicznych. Z pomocą toksyny botulinowej możliwe jest pozbycie się:

  • zmarszczki palacza,
  • zmarszczki gładzizny czoła,
  • zmarszczki na szyi,
  • bocznego i środkowego uniesienia brwi,
  • czy nawet nadpotliwości pach, dłoni i stóp.

 

Czy wykonanie zabiegu jest bolesne?

Przy ostrzykiwaniu toksyną botulinową nie wykonuje się znieczulenia miejscowego. Dla zwiększenia komfortu pacjenta można zastosować krem znieczulający. Aby podnieść skuteczność jego działania, należy go zaaplikować na ostrzykiwaną okolicę około 1 godzinę przed zabiegiem. Bolesność zabiegu jest zależna od indywidualnej wrażliwości pacjenta na bodźce.

Efekty

Efekty wykonania zabiegu można zauważyć około 7 dni po wykonaniu zabiegu. Utrzymują się one przez okres około 4-6 miesięcy. Zabiegi – dla podtrzymania efektu – wykonuje się co 6-8 miesięcy. Nie zaleca się, aby poddawać się im w interwale krótszym niż 3-miesięczny. Pacjent może praktycznie od razu powrócić do normalnej aktywności. Ślady po wkłuciach są praktycznie niewidoczne.